Aktuálně: 4 762 inzerátů176 567 diskuzních příspěvků17 781 uživatelů

Co je to za brouka

RADEK (neregistrovaný) 19.07.2023, 15:23:32 xxx.xxx.23.219

Našel by se zde nějaký entomolog, včera mi toto přistálo na fasádě baráku. Brouk asi 2 cm dlouhý. Poznal by někdo druh?

RADEK (neregistrovaný) 20.07.2023, 08:22:48 xxx.xxx.23.219

Děkuji. Takže není to žádná vzácnost? Když už se tak vyznáte v hmyzu. Rád bych se zeptal na výskyt roháče obecného. Je výskyt po celé ČR nebo jenom někde? Jak jej najít, samce s rohy vidět je můj sen. 

Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 20.07.2023, 09:56:29 xxx.xxx.0.1
RADEK:

Děkuji. Takže není to žádná vzácnost? Když už se tak vyznáte v hmyzu. Rád bych se zeptal na výskyt roháče obecného. Je výskyt po celé ČR nebo jenom někde? Jak jej najít, samce s rohy vidět je můj sen. 


Ne, ten tesařík dosud vzácný není. Ve vrcholném létě je to jeden z docela běžných druhů, ale to neznamená, že jejich počty se dramaticky nesnižují podobně jako u většiny dalších (nejen) hmyzích druhů. Roháči se vyskytují v nižších polohách zejména v oblastech se zachovalými starými doubravami. Letos už jejich sezóna v podstatě skončila, bylo jich docela hodně. Největší šance roháče vidět je sednout si koncem června po teplém dni po půl deváté večer na kraji doubravy a čekat, jestli nepoletí okolo. Nebo si ve stejném čase zajít na pražský Petřín. 

kometa
kometa (4344 příspěvků) 20.07.2023, 13:24:23 xxx.xxx.147.163
Cvrk:

Ne, ten tesařík dosud vzácný není. Ve vrcholném létě je to jeden z docela běžných druhů, ale to neznamená, že jejich počty se dramaticky nesnižují podobně jako u většiny dalších (nejen) hmyzích druhů. Roháči se vyskytují v nižších polohách zejména v oblastech se zachovalými starými doubravami. Letos už jejich sezóna v podstatě skončila, bylo jich docela hodně. Největší šance roháče vidět je sednout si koncem června po teplém dni po půl deváté večer na kraji doubravy a čekat, jestli nepoletí okolo. Nebo si ve stejném čase zajít na pražský Petřín. 


Já viděla samičku roháče letos na maturitách kráčet po chodníku. Pravda, kousek od psychiatrické léčebny, kde mají spoustu vzrostlých stromů. Tak nejspíš i duby.

Přitom bych čekala, že ho potkám spíš u nás, v okolí ČB a Hluboké, kde je těch starých dubů hafo.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 20.07.2023, 14:15:28 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.07.2023, 13:24:23

kousek od psychiatrické léčebny,

Nabízí se otázka, co tam dělala ta samička a vy vlastně taky 😀 😀 

No já jsem viděla krásnýho samečka roháče u nás v práci! Na Smíchově. A byl nádhernej. A potom jednou samičku na výletě se psy a kupodivu tam žádný doubrava právě nebyla - to ne, že by na tom Smícháči byla - jsou tu jen dva obří a nádherný dubáci, ale fakt luxusní.Nicméně v tom lese na cestě, kde jsem tu samičku viděla, byla asi omylem.

Anonymní (neregistrovaný) 20.07.2023, 14:20:37 xxx.xxx.231.4

a co nosorožíci, to je také svkost.

kometa
kometa (4344 příspěvků) 20.07.2023, 15:12:11 xxx.xxx.147.163
Zrzavci:

kousek od psychiatrické léčebny,

Nabízí se otázka, co tam dělala ta samička a vy vlastně taky 😀 😀 

No já jsem viděla krásnýho samečka roháče u nás v práci! Na Smíchově. A byl nádhernej. A potom jednou samičku na výletě se psy a kupodivu tam žádný doubrava právě nebyla - to ne, že by na tom Smícháči byla - jsou tu jen dva obří a nádherný dubáci, ale fakt luxusní.Nicméně v tom lese na cestě, kde jsem tu samičku viděla, byla asi omylem.


Však jsem psala, že maturity. Jako předsedkyně. A ten areál léčebny je moc hezký. Ale znám ho jenom zvenčí.🙂

Xerxova
Xerxova (795 příspěvků) 20.07.2023, 16:00:00 xxx.xxx.235.72
Anonymní:

a co nosorožíci, to je také svkost.


nosorožíci nám bydlí v kompostu… Každý rok nějakého potkáme a při přehazování kompostu se musí dávat pozor na larvy

jara.t
jara.t (142 příspěvků) 20.07.2023, 23:06:41 xxx.xxx.49.227
KatyQ:

Pár let zpátky se mi podařilo vyfotit tohoto broučího krasavce:

A jako bonus přidávám křižáka “vosáka”:

Obrázek Obrázek

Klikoroh devětsilový a křižák pruhovaný.😉

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 21.07.2023, 08:55:04 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele KatyQ z 20.07.2023, 21:26:43

A fujky!! tohle pruhatý stvoření na mě vylezlo v autě cestou z chalupy, z košíku s bylinkama, co jsem měla na klíně. takovej řev dálnice ještě nezažila.

Omlouvám se ze srdce všem, kteří pabouky chovají a mají je rádi, já to prostě nedokážu ovládnout. Nedělá mi to dobře i když vím, že jsou mocinky moc užiteční a pro někoho určitě i krásní, není to myšleno nějak zle, ale pro mě je to hrozný. Učím se nebláznit z pavouka, ale prostě od určitý velikosti to nedávám ani na fotce. 😀 😀

kometa
kometa (4344 příspěvků) 21.07.2023, 08:59:36 xxx.xxx.147.163
Zrzavci:

A fujky!! tohle pruhatý stvoření na mě vylezlo v autě cestou z chalupy, z košíku s bylinkama, co jsem měla na klíně. takovej řev dálnice ještě nezažila.

Omlouvám se ze srdce všem, kteří pabouky chovají a mají je rádi, já to prostě nedokážu ovládnout. Nedělá mi to dobře i když vím, že jsou mocinky moc užiteční a pro někoho určitě i krásní, není to myšleno nějak zle, ale pro mě je to hrozný. Učím se nebláznit z pavouka, ale prostě od určitý velikosti to nedávám ani na fotce. 😀 😀


A vysadili vás?🙂 Nebo jenom zavolali Chocholouška?🙂

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 21.07.2023, 09:17:50 xxx.xxx.226.6
kometa:

A vysadili vás?🙂 Nebo jenom zavolali Chocholouška?🙂


Kupodivu nic z toho, neb muž chápe, že s tímhle ač teda poctivě bojuju, toho moc neudělám. Já se třebas cvičně koukám na pabouky, i velký, abych se vobrousila, a dokonce jsem se 2x už hecla a vzala pabouka do ruky a zachránila, ale já se při tom celá fakt hrozně klepu. Sulc, do kterýho kopnete, je proti mě v tu chvíli úplně statickej 😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.