Aktuálně: 4 886 inzerátů174 997 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Nový pes

Any_06 (neregistrovaný) 27.07.2023, 22:27:10 xxx.xxx.12.252

Dobrý večer, pár dní přemýšlím, že si pořídím border kolii, je mi 14 let. Takže se chci zeptat zda je to dobrý nápad, bydlím na vesnici, dala bych jí dost pohybu a naučila bych jí dost triků a povelů. Jaký na to máte názor.

Doron
Doron (1837 příspěvků) 28.07.2023, 00:08:52 xxx.xxx.162.36

Bojím se, že borderku je těžké vybrat.

Některé jsou opravdu hyperaktivní, potřebují hodně zaměstnání, neumí odpočívat,  můžete narazit na psy, kteří jsou labilní, je to teď dost módní plemeno..

Mně borderka svým temperamentem nevyhovuje, leze mi na nervy i ten jejich upřený pohled , ale pro Vás by to třeba mohl být fajn pes, jestli jste akční a jste ochotná psovi věnovat hodně času a najít mu práci, která ho uspokojí.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 28.07.2023, 06:40:24 xxx.xxx.235.72

plánuješ další studium? Vysokou školu? Pak je vysoce pravděpodobné, že pes zůstane doma u rodičů a musí to být plemeno, které bez problémů zvládnou. Těžko po nich chtít, aby lítali po cvičáku, učili další a další cviky - prostě aby borderu uspokojili…

Pokus víš, co obnáší toto plemeno, tak vol dobře chovný pár rodičů. Nech si poradit, ať máš šanci psa dobře zvládnout. Možná by jako první pes byla lepší “normální” kolie, ať už dlouhosrstá a nebo krátkosrstá. A nebo šeltie (ale tam taky pozor na povahu) či pudlík. Cviky budou nadšeně dělat všichni a jsou přeci jen jednodušší na život s nimi.

Rapotačka (neregistrovaný) 28.07.2023, 07:04:56 xxx.xxx.224.165
Any_06:

Dobrý večer, pár dní přemýšlím, že si pořídím border kolii, je mi 14 let. Takže se chci zeptat zda je to dobrý nápad, bydlím na vesnici, dala bych jí dost pohybu a naučila bych jí dost triků a povelů. Jaký na to máte názor.


NE.

megi-the-pes
megi-the-pes (2228 příspěvků) 28.07.2023, 07:08:41 xxx.xxx.61.106

Především si koupit knížku a zjistit, co je povel.
Pak si půjčit psa na venčení, třeba v útulku (počítám, že bez dospělého člověka to nepůjde, nevím… aha, proč asi), asi tak měsíc v kuse venčit a cvičit, brzy ráno, v dešti, mraze, vánici… 
a až rodičové uvidí, jaký jste se psy machr, máte border koliu doma ještě to odpoledne.

assil
assil (1525 příspěvků) 28.07.2023, 08:38:36 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Any_06 z 27.07.2023, 22:27:10

Je to dobrý nápad pokud fakt víš o co jde, máš přesnou představu co to je hodně pohybu a hodně cviků, přidáš k tomu práci, ideálně agi, coursing nebo pasení a i tak se smíříš s tím, že nejmíň první dva roky budeš mít barák a zahradu rozebraný na prvočinitele. A umíš dobře vybrat, aby ta bordera byl fakt výstavák a ne pracák.

Pokud jsi nikdy neměla psa, neumíš psa cvičit a zaměstnat, tak je to blbej nápad.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 28.07.2023, 08:50:29 xxx.xxx.113.99

Já naopak myslím, že ano. Že to je pes přesně pro 14letou holku, co chce parťáka a je ochotná s ní trávit spoustu času a má spoustu energie. 

Sama mám borderku už 13 let a myslím, že pokud s ní chcete cvičit (cokoliv - poslušnost, agility, dogdancing nebo jen jakékoliv triky, chytat litaci talíř…) a poskytnete jí dost pohybu, ten pes bude šťastný i když nebude pást ovce.

Ale souhlasím, že to je teď módní plemeno a tak je množí skoro každý a už jsem potkala dost nevyrovnaných borderek, dokonce i kousavych, což je úplně mimo, takže doporučuji vybrat dobře chovatelskou stanici, ideálně nevybirat podle vzhledu ale po pracovních rodičích. Tím budeš mít větší šanci, že ten pes bude mít ‘pracovní’ povahu.

A samozřejmě když je to tvůj první pes (moje bordera byla taky moje první), tak najít v blízkosti cvičák a aspoň ze začátku tam pravidelně chodit. Oni to naučí hlavně tebe, jak s ní pracovat. My jsme postupně chodily na všechno výše zmíněné, dokonce jsme zkoušely i obrany, ale to jí nebavilo a ještě běhala canicross a jezdily jsme na dogtreky…

Počítej s tím, že minimálně první dva roky budeš všechen čas trávit se psem, buď na cvičáku, nebo venku v lese, nebo někde na hřišti, nebo cvičit doma v obýváku. Procházky v lese nebudou jenom procházky, ale pořád budeš muset házet šišky… Ale pokud se psovi budeš věnovat, borderka bude tvůj nejlepší kámoš a bude to nejhodnější a nejposlusnejsi pes, jakyho si můžeš vůbec představit. 

Takže pokud jsi ochotna s ní trávit všechen volný čas, tak za mě rozhodně ano. 

Obrázek
assil
assil (1525 příspěvků) 28.07.2023, 09:11:45 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Ivus z 28.07.2023, 08:50:29

Mě se tohle zdá úplně mimo, a ještě doporučit pracáka, ten dotaz vyznívá spíš, že chce psa k baráku, se kterým bude moct na procházky a doma ho cvičit, ta holka je dítě a bydlí na vesnici, tudíž všude by jí se psem museli vozit rodiče, i na ten cvičák a ty hodiny tam na ní čekat a pochybuju, že bude dělat canicross, dogtreky a podobný akce.

megi-the-pes
megi-the-pes (2228 příspěvků) 28.07.2023, 09:35:23 xxx.xxx.61.106

A v září jde na střední. My měli v pondělí od 7 do 16.30 a cesta hodinu tam a hodina zpět.
Na fotografii od Ivus vidím jinou kolii, než běžně vídám. Takovou jsem znala jednu, byl to normální pes. Bez urážky - border kolie nejsou psi do normálního provozu.

Sarah01
Sarah01 (1582 příspěvků) 28.07.2023, 09:35:52 xxx.xxx.162.253

Slečna píše: pár dní přemýšlím. To mně nepřijde, že by si tu borderu přála aspoň půl roku a nějak na tom začala pracovat. Chybí spousta informací….co na to rodiče, budou na to mít finance, když holce je 14? Co v příštích cca 15 letech, jaké má plány se studiem a dál? Jaké má zkušenosti se psy vůbec, byl doma aspoň někdy nějaký?

Víme toho prostě málo, takže radit jaksi není moc co. Mě  jako rodiče, kdyby za mnou dítě přišlo s tímto strohým sdělením, zajímalo nejdřív, jak moc to myslí vážně, není to jen chvilkový nápad a pes pak zůstane na krku mně.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 28.07.2023, 09:55:20 xxx.xxx.113.99

Borderka na fotce je teda 13leta, ale je to fenka z pracovní linie, její sestra byla 2018 mistryně ČR v pasení a fena roku. Moje fenka nepase, ten pud byl u ní přeučen na aportovani a chytání talířů. Nepase auta, cyklisty, ale ani husy a kozy které teď máme. Když byla malá vyrůstala v Praze, takže pasení se nám úplně nehodilo. Pracovního psa jsem doporučila proto, že má chuť k práci a vyrovnanou povahu a ano, potřebuje zaměstnat jak hlavu tak fyzicky. A kdo jiný myslíte, že by měl mít borderky než 14 leta holka? Popravdě mě spíš děsí, když si ty psy pořizuje nějaká mamina jako doplněk ke kočárku 😬 Navíc myslím, že škola nezabere víc času než práce a podle mé zkušenosti vybitý pes vydrzi cekat 10 hodin, než se majitel vrátí z rachoty. 

Any_06 (neregistrovaný) 28.07.2023, 09:59:37 xxx.xxx.12.252
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 28.07.2023, 08:38:36

Ano vím, psa máme, je už starší. Borderku, bych samozřejmě nekupovala hned.

assil
assil (1525 příspěvků) 28.07.2023, 10:04:59 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Any_06 z 28.07.2023, 09:59:37

Pak jak psala Ivus, s borderou je třeba pracovat, není to pes na procházky a cvičení doma.

assil
assil (1525 příspěvků) 28.07.2023, 10:05:53 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Ivus z 28.07.2023, 09:55:20

Přece nejde o to kolik člověku je, ale kolik toho chce pro psa obětovat. A pro borderu se toho musí obětovat hodně, na rozdíl od jiných méně náročných plemen.

Doron
Doron (1837 příspěvků) 28.07.2023, 10:14:22 xxx.xxx.162.36

Tak Ivus asi jediná z nás borderu měla, tak možná ví, co píše.

Já dvě bordery hlídávala  svým anglickým kamarádům, super psi, tenkrát ještě byly všechny linie pracovní . Jednoho bezva psa má kamarád, jeho rodiče jsou taky pracovní psi ze statku. 

Je prostě potřeba vybrat vyrovnanýho psa středního temperamentu.

Jo, a nevím jestli je to pro plemeno typický, ale všechny byly “ půjčovací”. “ Zůstaneš tady a hezky poslouchej !” a všechno bylo v pohodě, žádnej stesk, nic.

Jo, a všichni tihle vyrovnaný psi, byli takový statnější, prostě kus psa.

No, ale borderky který teď potkavám v okolí ( úplně se teď vyrojily) jsou jedním slovem příšerný. Takový blue merle fretky, věčně přikrčený, ohůnek mezi nohama, jak se k nim někdo přiblíží, hystericky vřískaj. Nevím, kde se berou…

assil
assil (1525 příspěvků) 28.07.2023, 11:22:18 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 28.07.2023, 10:14:22

Protože merle bordery teď frčej, takže se chová na všem a taky protože takhle skončej vypsychovaný bordery bez dostatku práce.

Jo, Ivus ví, co píše a taky píše co všechno s borderou podnikala, dítě z vesnice, které píše jen o procházkách a cvicích, protože to je obecná představa života se psem,  by ke všemu dalšímu potřebovalo doprovod a s největší pravděpodobností nic z toho se psem dělat nebude.

Jo, jde to, ale od rodičů to vyžaduje asi podobný nasazení, jako když mají dítě sportovce.

Když jsem chodila na cvičák, chodila tam s borderou asi dvanáctiletá holka a byla to super dvojka, ze začátku chodili rodiče s ní, tak jsem se dozvěděla, že má ještě další agi cvičák, takže dva cvičáky týdně, o víkendech jezdí na závody a na coursing a vymetali takový ty různý pochoďáky. Pak už chodila sama, ale bydlela kousek a druhej cvičák taky nedaleko a jinak jí všude rodiče vozili a jezdili s ní. A myslím, že takoví rodiče jsou spíš výjimka.

Any_06 (neregistrovaný) 28.07.2023, 11:40:25 xxx.xxx.12.252
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 27.07.2023, 23:46:31

Mamka si myslí, že nemám moc zodpovědnosti na vlastního psa, ale já jí chci dokázat, že se mýlí. O svého psa bych se dokázala postarat.

Any_06 (neregistrovaný) 28.07.2023, 11:42:44 xxx.xxx.12.252
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 28.07.2023, 06:40:24

Další studium opravdu neplánuji, jsem ráda, že se dostanu na střední, nejsem studijní typ. Na psa bych měla dost času, máme velkou zahradu, kde by se mohla vyběhat. Jsme na vesnici, takže procházky můžou být dlouhé, někam do lesa atd.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.