Aktuálně: 4 806 inzerátů176 257 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

Sběr vajec

Anonymní (neregistrovaný) 03.08.2023, 11:41:41 xxx.xxx.294.17

Dobrý den, sbíráte vejce od slepic jednou denně večer nebo vícekrát za den? Přemýšlím nad pořízením hnízd ze kterých se vejce odkutálí, mám problém s rozmačkáním, ale nevím jestli by to fungovalo dobře? Příkládám video, když tam bude trochu nečistot nebudou se vejce stejně zadrhávat?

Anonymní (neregistrovaný) 03.08.2023, 11:58:10 xxx.xxx.11.241
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 03.08.2023, 11:41:41

Záleži kolko máte znášku samozrejme - nie nezadrhávajú sa - občas vajíčko zostane na kraji pred zberným  miestom, len  občas. Mne skôr vadilo zo začiatku to keď sliepka hrabe po tom plaste, ked si “robí akože hniezdo”. Robi to trošku hluk, ale to je len otázka zvyku. Celkovo tie hniezda su dobré, je to síce také “neprirodzené”ako keď vyberáte vajíčka z pekného slamou , či hoblinami vyplneného hniezda, ale aj to len otázkou zvyku. Co sa týkto týchto hniezd funguje to - treba ich umiestnit (aspon ja som to tak urobil) do takej výšky aby sliepky mohli volne prechádzat pod nimi . Ktorá chce znášat vajičko , tak si vyskočí. 

Jedna sliepka dáva hlavu vždy to do zásobníka ked čaká na znášku a trčí jej len chvost - asi ma rada súkromie a tmu 🙂 … 

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 04.08.2023, 08:23:26 xxx.xxx.198.226

Já sbírám vejce až večer a slepice je snášejí hned ráno, to mám ověřené. Nikdy žádné rozkřápnuté, pokud nebylo papírové nebo vyloženě slabá skořápka (se občas stane). Ale i papírák nebo tenčinu mi rozšlápnou naprosto minimálně, jestli jednou do roka. A to už je spíš pravděpodobnější, že stárka třeba snese vejce úplně bez obalů.

Pokud se vám to děje běžně, tak dodejte slepicím grit, drcené skořápky, drcené kosti, prostě zdroj vápníku. A pokud mají, můžete se podívat, zda neexistuje něco, co by bránilo jeho vstřebávání (nadbytek fosforu, nedostatek vit. D…). 

A pak ještě můžete popřemýšlet, zda mají na to snášení pořádný klid, zda máte kukaně na vhodném místě, trochu stranou od hlavního “provozu”. Protože jak říkám, i se slabou skořápkou mi to normálně nerozšlapou. A to v kukani pak večer najdu klidně 4 normální vejce a jedno papírové, tj. s velkou pravděpodobností to nerozšlápne ani slepice, která se tam dostavila ve chvíli, kdy už tam papírák byl…

Anonymní (neregistrovaný) 05.08.2023, 07:07:49 xxx.xxx.294.17

Děkujeme vám pěkně a co prosím vás používáte jako vystélku hnízd? Mně se stane že mi občas vejce rozšlapou právě a pak ho sežerou a určitě se tím učí na žraní vajec. Možná mám problém že mám 6 hnízd na 18 slepic je to málo? Jenže těžko se to ovlivňuje stejně mi lezou do dvou oblíbených hnízd a do zbytku méně.

ančovička
ančovička (863 příspěvků) 05.08.2023, 07:57:34 xxx.xxx.13.0
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 05.08.2023, 07:07:49

Hnízd mate dost..možná je zkuste dát na mista,kde je klid,jak píše Buggyra..já mam asi 12 hnizd na asi 40 slepic,stejně snadi as do poloviny, nejradši do tech, které nejsou na očích, zastrčené v rohu,aby slepice měly soukromí..jestli msji tenké skorapky,kupte jim Nutrimix pro nosnice nebo přidejte jiny zdroj vápníku..

megi-the-pes
megi-the-pes (2261 příspěvků) 05.08.2023, 09:42:09 xxx.xxx.61.107

Mé slépky jsou divné. 
Mají kuří dům, ve kterém spinkaly (a schovávaly se před deštěm a mrazem) od listopadu, od co sem přišly. Naproti za clonou byl druhý, menší, protože polovina se s druhou polovinou prala. Nebo tak 30 : 70. Ve velkém hnízda s hoblinami, samozřejmě nesly jen do jednoho, v menším jedno hnízdo.

No a jak jsem dala slépky dohromady, přestaly nést do velkého domu, přestaly spát v malém domě, a to já zkouším nosit modré z nebe, hobliny, slámu, seno, né, nesly jen do hnízda v malém domě, tak jsem ho zrušila a nechala jen jako budku a tam nesou a žádný klid tam není, je blíž k silnici. V červnu začaly spát venku. V botníku, na botníku, pod křeslem. A vejce jsou v keři. U silnice. Hlavní silnice. Přitom mají stráň s pralesem.
Teď jsem koupila kohouta. Pomůže, rozhodne, chlap přece.
Hned od dvou dostal na budku. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.