Aktuálně: 4 979 inzerátů173 977 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Samice králováků nesedí

Anonymní (neregistrovaný) 10.08.2023, 10:17:32 xxx.xxx.230.89

Zdravím, letos jsem si pořídil králováky. Oběma jsou tři roky. Jsou krásně v toku, krmí se a viděl jsem i páření.

Snesli tři vajíčka, ale samice tam chodí jen na krátkou dobu. Je to normální, že třeba ještě zasedne, nebo je ještě nezkušená?

zjarda
zjarda (124 příspěvků) 10.08.2023, 11:47:11 xxx:xxx.2292:be52

Zdravím,  tak podle věku bych tipoval, že to bude nezkušenost! A jestli  na tuto snúšku zasedne, tak to je otázka, ale v žádném případě bych nedělal z toho nějaké závěry! A příště to už bude vše ok. 

A vlastně máte velké chov.štěstí - letos pořízené, sedli si vzájemně a měli první snúšku. To hodně chovatelů na něco podobného čeká i roky!

S pozdravem Zappe 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 10.08.2023, 13:26:44 xxx.xxx.63.34

Může sednout a nemusí. První snůšky bývají vždy u větších druhů s otazníkem. 

Nicméně jak píše Zappe, za mě bych byla ráda, že si takhle super k sobě sedli a klidně si na pevné sezení na vejcích ten rok počkala. ;) Nám třeba králováci šli na první pohled  k sobě (samci byli 4 roky, samici 3 roky - spolu od půl roku samice)  - krmili se, samice seděla jak přikovaná, ale dle všeho ji samec nepojímal. ☹️ Samice mi bylo obzvláště líto, že z toho nic nebylo, když tak pěkně seděla. Bohužel se mi nepodařilo najít podobně starý protějšek, takže jsme ji v 5 letech nakonec prodali. Samce teda taky, ale šli každý zvlášť.

Tak aspoň vzpomínkové foto. Nechala jsem si je tehdy koupit za porod dcery, tak jsem to nesla hůř, že šli pryč…ale zas nač je trápit, když jim to spolu nešlo. 

Obrázek Obrázek
jouza
jouza (28 příspěvků) 10.08.2023, 22:00:39 xxx.xxx.168.10

Zdravím.Tak s kralovskýma to není zrovna jednoduché co se týče odchovů. Jestli nasednou Vám tady nikdo neřekne. Pokud už má tři vyjíčka tak by s už měla zdržovat v budce.,ale každá samička to má jiné. Před hodně  lety jsem s i koupil na burze 2ks královských trefil jsem pár který už druhým rokem odchoval samec byl v době odchovu úplně stejný jako samice jen ozobí nasvědčovalo že to bude samec.Před pěti lety jsem se ke královským papouškům vrátil a ani letos po po pěti letech jsem se ještě k odchovu nedočkal ,pár se krásně krmí a harmonizuje (pojímet jsem je neviděl) letos samička seděla dokonce třikrát a vždy celou inkubační dobu a  nic………tak co mohu poradit je trpělivost a dát jim čas.Pavel

Alisterus7
Alisterus7 (20 příspěvků) 11.08.2023, 21:21:36 xxx.xxx.214.25

Já mám zkušenost takovou. Sestavil jsem pár, který mi ve třech letech snesl pět vajec, ale mojí vinou (odchytával jsem ve voliéře slíbené andulky, přestože dopředu věděl, že nedělám dobře) ze snůšky slezla. Dvě sezóny také nic (opět má chyba - do společné voliéry jsem přikoupil červenokřídlé. Nenapadali se, ale červenokřídlí královské neustále rušili) 

Letos mi snesla 5 vajec a nezasedla pevně. Už jsem sezónu chtěl “odpískat” a s pauzou cca 4-6 dní snesla další dvě vejce. Zasedla a seděla. V její nepřítomnosti jsem jedno vejce odebral, aby nebyl problém s obsednutím snůšky a světe div se. Ze 6 vajec se vylíhlo 6 mláďat. Do věku cca 10-14 dní uhynuly tři mladé ( možná nezkušenost samice, nebo obava, že je neukrmí), ale tři mladé vychovali až na bidlo. Na první odchov jsem spokojen velmi. Kor, když se podařil ve společné voliéře s alexandřinama ( 3 mladé - první hnízdění), dvěma páry korel (letos bída) a párem andulek😊

Obrázek Obrázek Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 12.08.2023, 07:56:25 xxx.xxx.230.89

Máte krásny ochovy a děkuju za rady. Nechci to zakřiknout ale vypadá to nadějně, samice je v budce čím dál víc, ona někdy nesedá hned od začátku ale až po určitém počtu vajec ne.

AAA (neregistrovaný) 12.08.2023, 13:38:06 xxx.xxx.0.243
Anonymní:

Máte krásny ochovy a děkuju za rady. Nechci to zakřiknout ale vypadá to nadějně, samice je v budce čím dál víc, ona někdy nesedá hned od začátku ale až po určitém počtu vajec ne.


Nespěchejte,nerušte je ,to je příroda,každá samice je jiná.Čím déle nasedne,tím lépe,protože může snést i osm vajec a když nasedá hned, je problém s rozdílem velikosti mláďat.Ta větší mohou nově vylíhlá ušlapat.

Králováky chovám přes dvacet let a mám stejné problémy,horší když snášejí na zem,ale i to se dá,pět let trvalo než jsem samici dostal do budky,nyní nasedá pravidelně v ní.

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 12.08.2023, 17:11:50 xxx.xxx.63.34
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 12.08.2023, 07:56:25

Držím palce. ;) 

Nám zasedala královská pravidelně až tak na 2.-4.vejce. Své úplně první vajíčko snesla ve výletu. Přendala jsem ho tehdy do budky a do té doby už nesla tam. První rok snesla dokonce 11 vajec, ale postupně je rozbila, jak do nich skákala. Na další sezónu jsme ji upravili budku na Lko. To měla 5 vajec, seděla jak přikovaná. A měla to čisté. Další rok snesla 10 vajec, 5 jsme jí jich vzala, aby to obsedla a všechno nakonec čisté. Zase seděla nádherně. To už jsem to tehdy rozsekla s tím, že je chudák snaživá a nedočká se…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.