Aktuálně: 4 803 inzerátů175 545 diskuzních příspěvků17 766 uživatelů

Nové kotě ke kocourovi, který užívá...

Odberryho
Odberryho (248 příspěvků) 20.08.2023, 19:27:47 xxx.xxx.62.128

Ahoj, od včerejška mě vrtá v hlavě, jestli vůbec můžu domů přivést další kočku. 

Mám tři kocoury, přičemž nejmladší už doživotně bude užívat cyklosporiny…konkrétně Sporimun. Vím, že je to dotaz na veterináře, ale sem také chodí a není to akutní dotaz, abych na veterinu volala 😀

Myšlenka přišla včera, když nám na veřejné opékací místo donesla omladina kotě, které se k nim den předtím připojilo a oni nenašli, komu chybí. Doma je s ním rodiče vyhodili a ač prošli okolí místa nálezu, nikdo se nehlásil. Viděla jsem, že výzvu dali i na stránky města. Kotěte se ujala nakonec sousedka. Věděla jsem, že bych ho bez karantény domů stejně nevzala. Dcera ví, že když venku hladí kočky, musí se doma pořádně umýt. 

Ale nějak jsem nikdy nepřemýšlela, jestli vůbec mohu ke kocourovi, který bere léky ovlivňující imunitu, přinést další zvíře. Z očkování je vyloučen, protilátky by si prý stejně nevytvořil. Prodělal bezpříznakově toxoplazmózu (patrně reaktivace…. zbylí dva kocouři neměli ani pozitivní protilátky v době, kdy on byl v aktivní fázi a ani poté při kontrolním náběru). Než jsme snížili dávku na nejnižší možnou, při které ještě Sporimun funguje, vybujel mu na špičce ucha mastocytom. Takže je o půl ucha kratší, ale snad již na nízkých dávkách žádné překvapení nepřijde. 

Jeho zdraví je pro nás prioritou. Nevím, nakolik mu tyto léky ovlivní délku dožití. Je o dva roky mladší, než prostřední. Neumím si představit mít doma jen jednoho kocoura, když celou dobu žijí pospolu. Asi ani on by jako jedináček nebyl spokojený. Ale nebyl by další člen potenciální hřebíček do rakve? 🤔

Za dva týdny jdu na očkování se psem, tak se určitě zeptám. Ale v hlavě mi to tedy teď vrtá hodně 🐱

Fikovnice
Fikovnice (4367 příspěvků) 20.08.2023, 22:54:50 xxx.xxx.61.86
Odberryho:

Ahoj, od včerejška mě vrtá v hlavě, jestli vůbec můžu domů přivést další kočku. 

Mám tři kocoury, přičemž nejmladší už doživotně bude užívat cyklosporiny…konkrétně Sporimun. Vím, že je to dotaz na veterináře, ale sem také chodí a není to akutní dotaz, abych na veterinu volala 😀

Myšlenka přišla včera, když nám na veřejné opékací místo donesla omladina kotě, které se k nim den předtím připojilo a oni nenašli, komu chybí. Doma je s ním rodiče vyhodili a ač prošli okolí místa nálezu, nikdo se nehlásil. Viděla jsem, že výzvu dali i na stránky města. Kotěte se ujala nakonec sousedka. Věděla jsem, že bych ho bez karantény domů stejně nevzala. Dcera ví, že když venku hladí kočky, musí se doma pořádně umýt. 

Ale nějak jsem nikdy nepřemýšlela, jestli vůbec mohu ke kocourovi, který bere léky ovlivňující imunitu, přinést další zvíře. Z očkování je vyloučen, protilátky by si prý stejně nevytvořil. Prodělal bezpříznakově toxoplazmózu (patrně reaktivace…. zbylí dva kocouři neměli ani pozitivní protilátky v době, kdy on byl v aktivní fázi a ani poté při kontrolním náběru). Než jsme snížili dávku na nejnižší možnou, při které ještě Sporimun funguje, vybujel mu na špičce ucha mastocytom. Takže je o půl ucha kratší, ale snad již na nízkých dávkách žádné překvapení nepřijde. 

Jeho zdraví je pro nás prioritou. Nevím, nakolik mu tyto léky ovlivní délku dožití. Je o dva roky mladší, než prostřední. Neumím si představit mít doma jen jednoho kocoura, když celou dobu žijí pospolu. Asi ani on by jako jedináček nebyl spokojený. Ale nebyl by další člen potenciální hřebíček do rakve? 🤔

Za dva týdny jdu na očkování se psem, tak se určitě zeptám. Ale v hlavě mi to tedy teď vrtá hodně 🐱


Popravdě nové kotě bych nepořizovala…

Zkusila jsem si to představit s Fidem a jeho nemocí…a nee. Může se stát, že kocoura příchod malého raubíře bude stresovat a zhorší se jeho zdraví. 

hmn
hmn (1048 příspěvků) 21.08.2023, 07:33:59 xxx.xxx.41.158

tohle bych probrala s veterinářem, v prvé řadě

jinak najdeš argumenty i pro ano i pro ne

ale to NE bude na straně bezpečnosti, no……

kometa
kometa (4282 příspěvků) 21.08.2023, 11:30:08 xxx.xxx.147.163
Odberryho:

Dám vědět, jak se k tomu staví veterinář 😉

Do soboty jsem nad tím opravdu vůbec neuvažovala. Jedno ztracené kotě a hned tolik otázek 😀


Myslíte to dobře. Já taky neplánovaně pořídila kotě ke svému, již postaršímu, kocourovi. Nakonec to dopadlo dobře. Nejen, že se s ním můj “autista” překvapivě vyrovnal, ale zvládli jsme i docela brutální chlamydiový zánět spojivek, který od něj chytil.

Neboli, to zdravotní riziko tam prostě je. A jestli nemůžete zajistit karanténu, než u nového kotěte proběhnou všechny vakcinace a odčervení…

lesnizinka
lesnizinka (1569 příspěvků) 21.08.2023, 12:25:32 xxx.xxx.0.188

Kocour je hodně nemocný. Já bych kotě nepořizovala, když není sám a jak píšou…mohl by to být stres, bor.el v hierarchii, někdo si nesedne, budou rvačky, ono dávat k sobě víc kocourů už i tak je proti přírodě, nikdy by takto spolu nežili. Vím, kastrace to dost ovlivňuje. 

Veterináře…já bych se vůbec neptala, vlastně nevím, na co se chcete ptát. Vet léčí nemoci, co se týče ostatního, welfare zvířat, o tom většinou ví houby. 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 21.08.2023, 12:27:27 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 21.08.2023, 12:25:32

Myslím, že se ho chce ptát proto, jak by byl domácí kocour zdravotně ohrožen příchodem nového jedince, který sám může něco mít.

Odberryho
Odberryho (248 příspěvků) 21.08.2023, 16:36:36 xxx.xxx.62.128
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 21.08.2023, 12:27:27

Přesně tak. Hierarchie a welfare je vždycky moje starost a radost. Vím, že by problém neměl. Všichni tři kocouři bez potíží přijali na týden briťáka (nouzové hlídání). To bylo ještě v době, kdy jsme řešili analergenní papání s podezřením na potravinové alergie. Teď už kočičky hlídáme jen u nich doma, pokud je třeba. 

Mě právě zajímá, jestli i plně očkovaná kočka je rizikem. Domácí bacily jsou v pohodě, ale cizí kočka asi může mít něco, co jiné neublíží, ale mého to může složit. Spíš to bude asi teoretická otázka. Riziko, že bych byť neúmyslně způsobila nemoc a velké komplikace u léčeného kocoura mi budou velkou brzdou. Už tak jsem hlavně ze začátku měla velký strach, aby s sebou nepřitáhl něco pes. Toho nemůžu po každé procházce protáhnout dekontaminační sprchou. Veti uklidňovali, že ta pravděpodobnost je hodně malá. Beztak tohle zrovna neovlivním. Psa kvůli tomu nemůžu vyhodit na dvůr k boudě. 

kometa
kometa (4282 příspěvků) 21.08.2023, 16:38:46 xxx.xxx.147.163
Odberryho:

Přesně tak. Hierarchie a welfare je vždycky moje starost a radost. Vím, že by problém neměl. Všichni tři kocouři bez potíží přijali na týden briťáka (nouzové hlídání). To bylo ještě v době, kdy jsme řešili analergenní papání s podezřením na potravinové alergie. Teď už kočičky hlídáme jen u nich doma, pokud je třeba. 

Mě právě zajímá, jestli i plně očkovaná kočka je rizikem. Domácí bacily jsou v pohodě, ale cizí kočka asi může mít něco, co jiné neublíží, ale mého to může složit. Spíš to bude asi teoretická otázka. Riziko, že bych byť neúmyslně způsobila nemoc a velké komplikace u léčeného kocoura mi budou velkou brzdou. Už tak jsem hlavně ze začátku měla velký strach, aby s sebou nepřitáhl něco pes. Toho nemůžu po každé procházce protáhnout dekontaminační sprchou. Veti uklidňovali, že ta pravděpodobnost je hodně malá. Beztak tohle zrovna neovlivním. Psa kvůli tomu nemůžu vyhodit na dvůr k boudě. 


Zrovna proti těm chlamydiím se, tuším, neočkuje.

biaca
biaca (571 příspěvků) 21.08.2023, 17:14:51 xxx.xxx.47.71
Odpověď na příspěvek uživatele Odberryho z 21.08.2023, 16:36:36

A co takhle nechat kotě zkontrolovat u veterináře, ten jistě bude nejlépe vědět co by starého kocoura mohlo ohrozit. Navíc případně by alespoň budoucí majitel věděl co od nového kotěte očekávat a bude snazší mu případně najít nový domov. 

lesnizinka
lesnizinka (1569 příspěvků) 21.08.2023, 17:34:04 xxx.xxx.0.188
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 21.08.2023, 17:14:51

Proto jsem psala, že moc nemá význam se veta ptát, protože většinu nemocí je možno poznat, až se projeví a to už je zase pro domácího kocoura pozdě. Pokud na první pohled neuvidí vychrtlé zvířátko se svrabem, pokaděné a zalepenýma očkama nepozná nic, ani rozbor nepozná nic, dokud se nemoc neprojevuje. 

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (138 příspěvků) 21.08.2023, 17:36:22 xxx.xxx.149.146

Asi bych to riskla, samozřejmě po pečlivém vyšetření, karanténě a naočkování, odčervení kotěte. Jak už jste psala výše, vy se také potkáváte s jinými kočkami a i pes může něco přinést na tlapátkách. Vy jste také opatrná i dceru máte naučenou, takže rizika se minimalizují, karanténou a pečlivým vyšetřením kotěte by jste vlastně udělala to samé. 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 22.08.2023, 07:29:44 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Odberryho z 21.08.2023, 16:36:36

No já bych se bála hodně moc - však sama píšete, že už cizí kočenky hlídáte jen u nich. A to jsou kočky, kde asi tak nějak víte. Natož  kočka o které nevíte nic. Já vím, je to blbý ale já třeba jsem v tomhle poserón, nešla bych do toho.

Odberryho
Odberryho (248 příspěvků) 22.08.2023, 13:10:44 xxx.xxx.161.34
Zrzavci:

No já bych se bála hodně moc - však sama píšete, že už cizí kočenky hlídáte jen u nich. A to jsou kočky, kde asi tak nějak víte. Natož  kočka o které nevíte nic. Já vím, je to blbý ale já třeba jsem v tomhle poserón, nešla bych do toho.


Kotě “z ulice” nebo z útulku bych rozhodně nevolila. Tam je podle mě to riziko hodně velké. Jedině uzavřený domácí chov. JENŽE…

Právě nejmladší prodělal toxu s největší pravděpodobností ještě u chovatelsky. Takže ani chovatelská stanice, ač jsem se snažil vybírat co nejlépe, není jistotou (a nemusí to být ani jejich vina). 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 22.08.2023, 13:30:00 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Odberryho z 22.08.2023, 13:10:44

Tohle je blbý no. Zajímalo by mě, co na to řekne veterinář. Na druhou stranu - ano přece můžete taky něco donést domů i Vy sama, ne? Myslím ne kočku, ale nějakej sajrajt z venku.

kometa
kometa (4282 příspěvků) 22.08.2023, 15:04:58 xxx.xxx.147.163
Odberryho:

No, vida! To je to, co jsem potřebovala vědět. Na všechno se asi ani otestovat nedá. 


Dá. Ale můžete na něco zapomenout, že jo. Pominu-li finance.

Odberryho
Odberryho (248 příspěvků) 22.08.2023, 22:23:33 xxx.xxx.233.173
Zrzavci:

Tohle je blbý no. Zajímalo by mě, co na to řekne veterinář. Na druhou stranu - ano přece můžete taky něco donést domů i Vy sama, ne? Myslím ne kočku, ale nějakej sajrajt z venku.


Myslím, že nejrizikovější je u nás pes. My se zujeme a pověsíme bundy dřív, než vlezeme do obytné části domu. A po příchodu umýt ruce. Pes jaksi nic z toho nedělá.  

Taky jsem zvědavá na názor veterináře. Ač to bude spíš ze zvědavosti. Tak nějak vnitřně jsem zpět na tom, že je to zbytečný risk. 

Odberryho
Odberryho (248 příspěvků) 24.08.2023, 14:38:21 xxx.xxx.62.84

Tak vážení, vyjádření veterináře (jsem neměla otočený kalendář, takže očko bylo tento týden 🙃)…

Prý riziko to samozřejmě je, ale pokud bude nově příchozí po důsledné karanténě otestován, očkován a odčerven, je to riziko skoro stejné, jakože něco domů dotáhnu já. Takže by se toho tolik nebála. 

Čímž tedy stejně moje rozhodnutí zůstává do toho nejít, protože já nemám možnost karantény a upřímně nikomu jinému věřit nechci, jde-li o zdraví a život kocoura, kterého moje dvanáctiletá dcera šíleně miluje. 🐈‍⬛


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.