Aktuálně: 4 829 inzerátů175 388 diskuzních příspěvků17 762 uživatelů

Erdelteriér

Anonymní (neregistrovaný) 21.09.2023, 07:35:04 xxx.xxx.221.244

Povaha tohoto psa? Je to ta rasa, která hraje ve filmu Prázdniny pod psa? Je moc náročný na péči o srst?

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 21.09.2023, 07:54:15 xxx.xxx.226.6

Velký lovec, jehož srst je nutné trimovat - když to člověk nedělá sám - neb ano je to náročný a já bych to dělat nechtěla třebas, to vím, protože se mi nechce stát jakou dobu nad psem a vytrhávat růčo pesanovi odumřelou srst, musí se psem k profíkovi. Snad sem zavítá a víc řekne, jejich chovatelka.

Anonymní (neregistrovaný) 21.09.2023, 07:56:46 xxx.xxx.65.248

Google? 

Nebo tu má někdo znovu vypisovat, co už je v textech stránek chovatelských stanic, na stránkách klubu chovatelů, případně v atlasech plemen?

😏

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 21.09.2023, 08:01:30 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 21.09.2023, 07:56:46

Ale tak zase, tam se úplně nemusí dozvědět detaily, že je to o hodinách se psem na stole při trimování, jen třeba že péče o srst je náročná /nevím, nestudovala jsem stránky chovek/ , taky se nedočte víc, než že pes je fakt lovec, nedozví se ty detaily, který třeba jejich chovatelka, pokud sem zajde , hodí do placu

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 21.09.2023, 08:19:55 xxx.xxx.65.248

Google jsem psala já. Protože dotaz…

“Povaha psa?…” atd. dva řádky anonym bez pozdravu. Už mi svítí signál, že někdo, kdo si nedá práci ani se zadáním a hledáním informací (jinak by takhle dotaz nezněl), chce k psovi.  
Njn. Lepší to se mnou nebude. 🙄

acher
acher (664 příspěvků) 21.09.2023, 08:33:18 xxx.xxx.222.196

Ve filmu Prázdniny pod psa je pes velšteriér.Pána s erdelem potkáváme často,pes je vychovaný a poslušný,ale jak jsem se s ním bavila,má už několikátého,tak už ví.Sám říká,že pes je doma bezproblémový,hravý,spolehlivý hlídač,potřebuje klidné,důsledné vedení,jediný,že nemusí cizí psy,ale takových psů je.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 21.09.2023, 08:57:32 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 21.09.2023, 08:19:55

Jasný, já to tak taky někdy mívám a pak se  sem tam vzduju a odpovím tak, jako jsem odpovídala kdysi. 

A taky mi přijde lepší dát hned jako první informaci o tom, že tohle plemeno loví hodně, že aby to měl dotyčný hned jako prvotní informaci, protože ano, podle zadání dotazu ví o psech kulovaný, takže lepší, když tahle prvotní info zasvítí jako první.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 21.09.2023, 09:17:46 xxx.xxx.65.248
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 21.09.2023, 08:57:32

Máte pravdu. Nechala jsem se unést. A ještě z mobilu, kde mě to odhlásilo, resp. na mobilu občas není vidět, že jsem přihlášená/nepřihlášená. Tak pak jsem taky anonym ☹️.

Erdel - ještě za minulého režimu soused měl jednoho na chatě, jmenoval se Karlos 😄. V okolí má paní dvě feny. Nádherný pes. Jen do zkušených rukou.   

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 21.09.2023, 09:27:51 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 21.09.2023, 09:17:46

Já tomu rozumím, neb se nechávám unášet po většinu času, neb mi s lidstvem dochází trpělivost. Dnes jsem ovšem nevstala zadkem napřed a dokázala se nad to povznést a vyplodit něco smysluplnějšího, než by se mi chtělo napsat jindy.

Mi
Mi (189 příspěvků) 21.09.2023, 09:35:53 xxx.xxx.108.59

Zrovna nedávno jsem uvažovala že jsem erdela hodně dlouho neviděla. Měli je roky   jedni sousedi v domě. Jsou krásní,ale takoví k cizím nekontaktní,dobře hlídají,více než k lovu se používali jako služební. Řekla bych že potřebují pevnou ruku a zkušeného člověka.  

Kilian
Kilian (979 příspěvků) 21.09.2023, 12:25:49 xxx:xxx.1e37:354a
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 21.09.2023, 07:35:04

..ne tam hraje velšteriér..dokonce he to tam několikrát zmiňováno…a erdel je velký pes

Rezzzy
Rezzzy (393 příspěvků) 21.09.2023, 12:30:07 xxx.xxx.15.85

Když jsem byla malá, táta měl erdela, já ho milovala a on mě, byl úžasný a hodný a milý, ale jen na mě, jinak prý byl celkem ostrý a k ostatním dětem byl rezervovaný. Jinak byl to lovec, to si pamatuju. Táta s ním dost makal.

Sardullah
Sardullah (997 příspěvků) 21.09.2023, 17:33:01 xxx.xxx.221.216

Tak jeden erdel je Ginina “nejka” číslo 2…vede Alfons II. - berňák.

Jako už když byla Ginuš štěně a chodily jsme do parku socializovat, tak jsme se tam potkávali.  Arny je z Giny u vytržení a paf, takže stojí jak troubík.  Gina je na něj moc hrrr (přitom sama takový přístup jiných psů k ní nesnáší). Co jsem tak zachytila, tak Arniho páníček může pustit na volno, ale tak na 20 minut a pak Arni přestane poslouchat…ale samozřejmě páníčka neznám, tak nevím, jak toho erdela vychovávali apod. Jinak teda i na Matěje reaguje Arni dobře, ale těýko říct, jestli to není tím, že ho zná od štěněte a že chodí v doprovodu Giny. Jinak jsem je teda v parku neviděla, že by se zdravili i s někým jiným. Ale tak možná je to proto, že já, když byla Gina štěně, jsem se každého majitele psa, co vypadal klidně ptala, jestli by bylo možné se pozdravit.

Já mám erdela z mládí nějak zafixovaného jako ostřejšího psa, asi proto, že jsem se s nimi setkávala na cvičáku, kde za doby svazarmu cvičili téměř výhradně služební plemena…nejčastěji NO, dobrmani, sem tam rotvík, taky velcí knírači a právě nějakej ten erdel.

Verun
Verun (736 příspěvků) 21.09.2023, 20:06:27 xxx.xxx.220.12

Pořídila jsem si nebožku erdelu Elisu jen tak, bez nějakých velkých zkušeností(před tím skorojezevčík z utulku) .

Srst jsem nechala 2-3x do roka ostříhat strojkem(barbarské, ale pro mě efektivní) nebo pročesala trimovacíma hrabičkama…vyčesat podsadu.

Při výchově důslednost a zase důslednost, ono se to oplatí, ale pozor na hrubost, to na erdela neplatí. odměny ne dril, to snese plnička povelů ovčoun, lovecký pud na 95% u nás  zvládnutý…mohla chodit se mnou v lese na volno, pokud vyrazila za zvěří na zavolání se vrátila a chodila po stope sem a tam , utekla jen ve smečce-davová psychoza (jasně že než se to naučila , párkrát se za srnou vydala, ale to musíte toho cefalopoida dohonit a vykrákat mu) 

Měla psy oblíbené i neoblíbené- prostě socializace se vším nutná, ale měla  jednu velkou o 4 roky mladší nejkamarádku flatku…

Jediné negativum, kočka nebyla v socializačním plánu přítomna a bohužel byla schopná zakousnout i mrtbou kočku u silnice…

dožila se 14.5  let, až jednou nebude současná bulina, manžel by se k erdelovi chtěl vrátit. (nebo střední knírač, já bych snesla i velkého 😊)

V prázdninách pro psa hraje velšterier, T.Holý jednoho vlastnil…jednou jsme se v Krumlově potkali s velšíkem, je to jako erdel vypraný na 90.

Anonymní (neregistrovaný) 22.09.2023, 12:30:24 xxx.xxx.221.244
acher:

Ve filmu Prázdniny pod psa je pes velšteriér.Pána s erdelem potkáváme často,pes je vychovaný a poslušný,ale jak jsem se s ním bavila,má už několikátého,tak už ví.Sám říká,že pes je doma bezproblémový,hravý,spolehlivý hlídač,potřebuje klidné,důsledné vedení,jediný,že nemusí cizí psy,ale takových psů je.


Díky, tak tedy velšteriér, je erdelteriérovi dost podobný.

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 22.09.2023, 12:38:07 xxx:xxx.c42e:7333
Anonymní:

Díky, tak tedy velšteriér, je erdelteriérovi dost podobný.


jen barevně 🙂 jinak velikostí je ⅓ a povahou LOVECKÝ teriér se vším všudy, čili zřejmě NIC pro vás


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.