Aktuálně: 4 685 inzerátů177 451 diskuzních příspěvků17 793 uživatelů

Poraďte s kočkou

Anonymní (neregistrovaný) 24.09.2023, 21:21:34 xxx.xxx.13.216

ahoj chtěla jsem se zeptat jestli je možno kočku nebo kotě mít celý rok venku a jen občasně doma. Dá se s ním jezdit na výlety nebo třeba na chatu a na vycházku ven na vodítku? Sousedka chová hodně koček a nevím jestli si mám sama koupit kotě, aby od sousedčiných něco venku nechytla. Jaké to má výhody držet kočku doma a venku ? Bydlím ve městě a venku bych se bála že ji přejede auto.

hmn
hmn (1053 příspěvků) 25.09.2023, 07:54:44 xxx.xxx.33.9

“jestli je možno kočku nebo kotě mít celý rok venku a jen občasně doma. Dá se s ním jezdit na výlety nebo třeba na chatu a na vycházku ven na vodítku?”

a toto:

“Bydlím ve městě a venku bych se bála že ji přejede auto.”

jde trošku proti sobě, ne?

pokud by tam bylo pobyt doma a občas venku, na vodítku, tak tam by byla odpověď “ne že by to nebylo možné”, jsou plemena, u kterých se toto uvádí jako “možno naučit” (tuším kočka bengálská, možná mainská, možná sibiřská…nutno pogůglit). Ale i u těchto plemen to bude zcela jistě o konkrétním jedinci, on ten pohyb na vodítku je zcela mimo kočičí přirozenost.

Orionka (neregistrovaný) 25.09.2023, 11:40:11 xxx.xxx.82.160
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 25.09.2023, 07:54:44

Mít venkovní kočku ve městě je skoro nemožné. Dlouho asi nevydrží. Také nevím, jaký by to mělo význam. Až by v noci řvali rvoucí se kocouři, říkala byste si : “teď, teď to byl ten můj” Představa, že byste si pak tu svou v uliích  odchytla a šla s ní na vodítku na procházku, je úplně nereálná.

Občas byste ji vzala domů…A mimo ty “občasy” by jedla co? Kočka se krmí 2x denně (aspoň můj kocour).

A jak někdo zmiňuje kočičí plemena….takové kočky se ve městě do ulic nevypouští (10 a více tisíc).

Rapotačka (neregistrovaný) 25.09.2023, 11:45:07 xxx:xxx.b049:356d

Nedoporučuji.

Počkejte na vhodnější podmínky. Jedno zvíře zavřené doma samo …

venku nebezpečno …

lesnizinka
lesnizinka (1619 příspěvků) 25.09.2023, 16:51:48 xxx.xxx.89.156

Zadavatelko, o kočkách asi moc nevíte, že? Ne, kočka na výlety nejezdí. Kočka má ráda svoje doma, je fixovaná na místo, bydliště, ne na pána. Každé cestování je pro ni stres. Ano, najde se pár vyjímek, které s radostí jedou na léto na chatu, ale jsou to opravdu jen vyjímky a kalkulovat s tímto scénářem nelze. Pořiďte si třeba králíka, tomu je nejspíš jedno, kde v té kleci trůní. 

Anonymní (neregistrovaný) 26.09.2023, 06:23:04 xxx.xxx.13.216
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 25.09.2023, 07:54:44

Dobrý den díky za reakci máte pravdu že si trochu protiřečím ale přesně to vystihuje moji situaci kdy prostě nevím co bude pro kočku nejlepší. Další reakce mě ale utvrdili.

Tenurri
Tenurri (340 příspěvků) 26.09.2023, 08:00:15 xxx.xxx.213.168

Kočku domo-venkovní bych si lajzla jedině na vesnici, kde vím, že v okolí jsou hodní sousedé, že bydlím daleko od silnice a rozhodně bych si nepořizovala na tento styl života žádné šlechtěné plemeno. Další varianta je, pokud máte zahrádku, tu zabezpečit proti úniku kočky ven, či cizích koček dovnitř, ale to je nákladné a ne vždy úplně vzhledné. 

Další možnost je mít z domu průchozí voliéru na zahradu, kde se mohou přes den chodit slunit, ale budou to domácí kočky s tímto kouskem venkovního výběhu, kde je ale nemůžete nijak násilně zavírat. 

Když bych se rozhodla pořídit kočku domů, vzala bych si buď už nějakou starší, nebo pokud kotě, tak rovnou dvě. Je teda možné vzít si i jedináčka, ale za předpokladu, že trávíte hodně času doma a kočka by nestrádala - čím přítulnější/závislejší na člověku plemeno/jedinec, tím mnohem hůř snáší samotu.

Jsou plemena, která se dají naučit chodit na postroji docela v pohodě. Kolega má bengálce a chodí s ním normálně po městě, kocour je zvyklý si vyskočit i na ramena, a pozorovat okolí, když se mu nechce ťapat, učili to ale už od malinka (tady je riziko, že vám ho může sejmout nějaký nezabezpečený pes). Jinak znám docela dost lidí, co chodí s maiňáčkama, sibiřákama, siamákama a podobně na vodítku, ale spíš jen kolem domu a na zahradu. Ty kočky jsou na to učené od malinka, jsou jinak domácí (ven bez dozoru vůbec nechodí) a tyto procházky si denně “vymrčují” jelikož jsou na ně zvyklí a berou to jako součást běžného dne. Takže žádné “dnes se mi nechce”…kočka by vám u dveří vymňoukala díru do hlavy (prej 😀). U našich jsem to zkoušela, Willy (mainská mývalí) nemá vůbec zájem, stačí mu zabezpečený balkon - nenutím ho. S kočkou (ragdoll) by to možná i šlo, té je i úplně jedno, že má na sobě postroj, ale v okolí je strašně moc psů a nechcem provokovat. Ale zase, jsou to čistě domácí kočky. 

Venkovní kočka se vám na nějaké vodítko a procházky 100% vyprdne, jelikož si je zařídí sama - bez vás a bez vodítka. Nedokážu si venkovní kočku představit tahat ani na chatu a na výlety(tam asi žádnou kočku -i na tom vodítku se veškerá procházka a chůze přizpůsobuje kočce, není to jako procházka se psem)…jakože proč, když má tu volnost doma?

Rozmyslete si, proč vůbec kočku,nebo jakékoliv jiné zvíře, zjistěte si, co přesně péče o takové zvířátko obnáší a potom teprve přemýšlejte, pokud budete ochotná přizpůsobit svůj život a podmínky tomu zvířátku. Každé zvíře musíte denně krmit, denně se o něj starat - i o tu venkovní kočku. 

Fikovnice
Fikovnice (4537 příspěvků) 26.09.2023, 13:01:49 xxx.xxx.177.249

Mám kocoura ve velkém městě, který chodí ven - na noc. Brzy nad ránem jde zase domů, den v bytě obvykle prospí.

Ale stejně jako ostatní nade mnou se domnívám, že je to prostě výjimka, pro mě zcela výjimečný kocour, a neumím si představit, že bych toto praktikovala třeba s Elsou (= MCO).

biaca
biaca (588 příspěvků) 26.09.2023, 13:49:31 xxx.xxx.47.71

 Kočka podle mého celý rok být venku nemůže. Zvláště pokud budete mít kočku s PP  - může se nachladit…

Ps. navíc byste měla počítat, že i když si pořídíte tzn. rasu, které nevadí chodit na kšírech, se ji to líbit nemusí. Nahoře Vám doporučují bengálskou kočku, ale ne každá to může mít ráda. Můj starší kocour chodit ven nechce, na kšírech umí i přijde na zavolání, ale venku se bojí. Staršího kocoura jsem si pořídila s ideou, že s ním budu jezdit na kole v košíku, a on se pak krásně venku vyvenčí, ale chyby lávky. 

Mladšímu kocourovi to nevadí, ale také ho příliš často ven nevodím, především z důvodu staršího kocoura, jelikož on pak celou dobu pláče a mňouká. Ale ano, ten se dá venčit - u něj ani nepoužívám přepravku, když ho někam beru. 

Shrnutí pokud si pořídíte rasu, která je dobrodružná - musíte počítat i s tím, že budete mít pouze exteriérovou kočku protože především vše závisí na povaze zvířete. IDEA A REALITA SE ČASTO LIŠÍ. 

Pss. Jak píše Fikovnice ze 3 koček pouští jednu - i obyčejná kočka muže pokud na to není zvyklá vystrašená, tak je pro ni lepší zůstat doma. 

PSSS. I když o tom nyní přemýšlím, tak s 6,5 kg závažím bych toho asi moc nenajezdila. 

lesnizinka
lesnizinka (1619 příspěvků) 26.09.2023, 14:22:44 xxx.xxx.89.156

Jenom upravím. Ne, každá šlechtěnka se v zimě nenachladí. Tedy ne každé plemeno. Naše první generace britek žila první roky jen a pouze venku, se psy v boudě, nebo ve své kartonové krabici pod přístřeškem. Doma zvyklí nebyli, přivezli se se psy a zůstali se psy venku. Leonek chodil domů málo celý život, byl fixovaný na Berryho(psa) a poslední roky se zase za ním na zimu odstěhoval do psí boudy, měl kožich jak medvěd. Určitě mám Leonka i jak chodí po sněhu se psy, tady na té fotce nejsou v záběru, ale určitě jdou před ním….zahradou, jen ji nemám staženou u sebe v compu. 

Obrázek
kometa
kometa (4388 příspěvků) 26.09.2023, 20:48:18 xxx.xxx.147.163
biaca:

 Kočka podle mého celý rok být venku nemůže. Zvláště pokud budete mít kočku s PP  - může se nachladit…

Ps. navíc byste měla počítat, že i když si pořídíte tzn. rasu, které nevadí chodit na kšírech, se ji to líbit nemusí. Nahoře Vám doporučují bengálskou kočku, ale ne každá to může mít ráda. Můj starší kocour chodit ven nechce, na kšírech umí i přijde na zavolání, ale venku se bojí. Staršího kocoura jsem si pořídila s ideou, že s ním budu jezdit na kole v košíku, a on se pak krásně venku vyvenčí, ale chyby lávky. 

Mladšímu kocourovi to nevadí, ale také ho příliš často ven nevodím, především z důvodu staršího kocoura, jelikož on pak celou dobu pláče a mňouká. Ale ano, ten se dá venčit - u něj ani nepoužívám přepravku, když ho někam beru. 

Shrnutí pokud si pořídíte rasu, která je dobrodružná - musíte počítat i s tím, že budete mít pouze exteriérovou kočku protože především vše závisí na povaze zvířete. IDEA A REALITA SE ČASTO LIŠÍ. 

Pss. Jak píše Fikovnice ze 3 koček pouští jednu - i obyčejná kočka muže pokud na to není zvyklá vystrašená, tak je pro ni lepší zůstat doma. 

PSSS. I když o tom nyní přemýšlím, tak s 6,5 kg závažím bych toho asi moc nenajezdila. 


Proč by se kočka s PP měla nachladit? Pokud bude venku celoročně a bude zdravá a dobře krmená, přežije jako každá jiná obyčejná.

Tenurri
Tenurri (340 příspěvků) 27.09.2023, 11:12:48 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 26.09.2023, 20:48:18

Hmmm…nemůže mít nějaký určitý vliv i to, že předchozí generace té kočky s PP žily jen uvnitř, stejně tak kotě a mohou mít sníženou imunitu? 

Možná plácám, ale třeba ragdolla si venku představit nedokážu - nadýchaná srst jako chmíří, plemeno prakticky bez podsady. Z mojí zkušenosti jsou ty domácí pp plemena náchylnější k nachlazení. Kočka dostala rýmu, jakmile spala v zimě u otevřeného okna…kocoura si lehl trochu do průvanu a bum, zánět spojivek…

Otázka je, kdyby se takové kotě hned od začátku zvykalo venku, jestli bude i tak náchylnější.

Přece jen, doma se uklízí (neříkám, že tam je sterilní prostředí, ale ten rozdíl tam bude), většinou je domácnost bez větších teplotních výkyvů, atd…plus v zimě sychravo, sníh.

No nevím, z našich koček mám pocit, že by venku umřeli 😀

kometa
kometa (4388 příspěvků) 27.09.2023, 13:05:17 xxx.xxx.224.101
Tenurri:

Hmmm…nemůže mít nějaký určitý vliv i to, že předchozí generace té kočky s PP žily jen uvnitř, stejně tak kotě a mohou mít sníženou imunitu? 

Možná plácám, ale třeba ragdolla si venku představit nedokážu - nadýchaná srst jako chmíří, plemeno prakticky bez podsady. Z mojí zkušenosti jsou ty domácí pp plemena náchylnější k nachlazení. Kočka dostala rýmu, jakmile spala v zimě u otevřeného okna…kocoura si lehl trochu do průvanu a bum, zánět spojivek…

Otázka je, kdyby se takové kotě hned od začátku zvykalo venku, jestli bude i tak náchylnější.

Přece jen, doma se uklízí (neříkám, že tam je sterilní prostředí, ale ten rozdíl tam bude), většinou je domácnost bez větších teplotních výkyvů, atd…plus v zimě sychravo, sníh.

No nevím, z našich koček mám pocit, že by venku umřeli 😀


Kamarádka ragdollku měla. Pravda, jenom polovenkovní. Dost času trávila doma. Ale chodila normálně ven. Bez problémů.

hmn
hmn (1053 příspěvků) 27.09.2023, 13:41:32 xxx.xxx.33.9

noo
ono hlavně - chce být ta nějaká kočka po celý rok venku? a jenom venku?
nemyslím si
každý rok se mi sem na zimu ilegálně stěhují ti jenom venkovní “šťastlivci”, do sklípku, do garáže, ale i do kuchyně. Nažrat, přespat….někteří svůj pobyt zlegalizují (Murášek, Bedříšek)
 (Tedy stěhovali, co mají moji na noc kasárníka, tak mají smůlu).
Kočky rády plné bříško a teplý pelíšek, ne že ne.

kometa
kometa (4388 příspěvků) 27.09.2023, 14:02:17 xxx.xxx.224.101
hmn:

noo
ono hlavně - chce být ta nějaká kočka po celý rok venku? a jenom venku?
nemyslím si
každý rok se mi sem na zimu ilegálně stěhují ti jenom venkovní “šťastlivci”, do sklípku, do garáže, ale i do kuchyně. Nažrat, přespat….někteří svůj pobyt zlegalizují (Murášek, Bedříšek)
 (Tedy stěhovali, co mají moji na noc kasárníka, tak mají smůlu).
Kočky rády plné bříško a teplý pelíšek, ne že ne.


To se shodneme.

anonymní (neregistrovaný) 27.09.2023, 14:03:46 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 24.09.2023, 21:21:34

Měla jsem kocoura (vykastrovaného) jako venkovního. Ale měl zázemí v kotelně, kam si chodil dle libosti, žral tam, spal tam - dva pelechy na výběr. A v zimě někdy chodil domů na návštěvu - do společnosti a k radiátoru. Byl teda trochu chlupatější, obzvláště na zimu.

Na výlety s námi nejezdil, výlety si realizoval po svém. Na kšíry jsem ho nedávala. Polovenkovně se dožil třinácti a půl. Žil sice na vsi, ale se silnicí před i za domem.

Pak jsem si pořídila čtyřletého “sibiřáka” (bez PP), který žije ve stejném režimu - byl na něj zvyklý. Venkovní s přístupem do domu. U nás kotelna, když chci, tak se jde válet za náma na sedačku. Ze začátku chodil na kšírách, aby nezdrhl do původního domova. Zabydlel se rychle, vypadá spokojeně. Drží se na zahradě, ale po nocích asi někde trajdá. V původním domově žil taky v domě u silnice.

Riziko samozřejmě venku je, s tím se musí počítat. Kočka, která je zvyklá venku v tom umí chodit a ostatní je o štěstí.

Fikovnice
Fikovnice (4537 příspěvků) 27.09.2023, 14:14:29 xxx.xxx.177.249
hmn:

noo
ono hlavně - chce být ta nějaká kočka po celý rok venku? a jenom venku?
nemyslím si
každý rok se mi sem na zimu ilegálně stěhují ti jenom venkovní “šťastlivci”, do sklípku, do garáže, ale i do kuchyně. Nažrat, přespat….někteří svůj pobyt zlegalizují (Murášek, Bedříšek)
 (Tedy stěhovali, co mají moji na noc kasárníka, tak mají smůlu).
Kočky rády plné bříško a teplý pelíšek, ne že ne.


Co to znamená “mít na noc kasárníka”?😀

hmn
hmn (1053 příspěvků) 27.09.2023, 16:24:23 xxx.xxx.33.9
Fikovnice:

Co to znamená “mít na noc kasárníka”?😀


= mít zavřený barák, kočky doma
zhruba od 18té hodiny, otvírám někdy mezi 1 až 3., v zimě i později

od srpna 2021, kvůli tomu puštíkovi (co si myslím, že mi odnesl 2 kočky)

kometa
kometa (4388 příspěvků) 27.09.2023, 16:44:55 xxx.xxx.147.163
hmn:

= mít zavřený barák, kočky doma
zhruba od 18té hodiny, otvírám někdy mezi 1 až 3., v zimě i později

od srpna 2021, kvůli tomu puštíkovi (co si myslím, že mi odnesl 2 kočky)


Puštík že by odnesl kočky? Dospělé?

lesnizinka
lesnizinka (1619 příspěvků) 28.09.2023, 11:01:39 xxx.xxx.88.62

Puštík teda určitě ne. 

Ta první generace koček na výběr zpočátku neměla. Brala jsem je s tím, že budou se psy v boudě. Zvykli si tak oni i psi. Jenže i já jsem postupně s nima chtěla být víc, hlavně v zimě není práce venku, takže jsem je začala brávat domů. Ale nějak se necpali, že by byli doma napořád, protože prostě na to nebyli zvyklí, byli nasrstění a po chvíli doma jim bylo horko. Trvalo to několik let, než kočky přešly do režimu: když chci můžu být v baráku, panička je dveřník. Psi si nezvykli nikdy, dávali přednost ležení za oknem, stačilo jim, že v zimě do baráku vidí. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.