Aktuálně: 4 931 inzerátů174 219 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Králíci brojleři

Careta (neregistrovaný) 04.10.2023, 21:32:14 xxx.xxx.1.297

Chtěla bych začít s chovem králíků, a mám to naplánováno takto: Budu je mít ve stodole v ohraničeném boxu, kde budou mít dostatek světla (plastové střešní tašky), a praktikovat harémový chov, tedy 1 samec + 1 - 3 samice. 

Mláďata bych pak chtěla odchovávat v pastevních klecích - posunovat po trávě. Takže takto to mám vymyšleno, a na Vás zkušené mám několik dotazů: 

1, Hodí se pro tento způsob chovu brojleroví králíci (cunistar x hyplus) ? Pokud ne, tak jaké plemeno? 

2, V těchto křížencích se nevyznám, je vhodné je dále mezi sebou křížit, nebo se pak snižuje užitkovost? 

3, Je vhodné držet i chovné jedince přes léto v pastevních klecích? 

4, Na statku máme kočky - nevyberou mi králičí hnízda? Dá se tomu zamezit jinak než pletivem kolem dokola? 

5, Je nějaký odbyt na králičí maso? Děkuji za odpovědi. 

Bodlinka
Bodlinka (981 příspěvků) 04.10.2023, 22:56:59 xxx.xxx.95.240

na trávě bez jádra vám brojleři nevyrostou. takový způsob chovu je vhodný tak pro něco malého. ale z malého králíka zase neuděláte jatečné tělo, které byste mohla někde ve velkém lukrativně prodávat

odbyt na maso budete mít takový, jaký si uděláte ve vašem okolí.

Anonymní (neregistrovaný) 05.10.2023, 07:20:44 xxx.xxx.226.3

Souhlas s Bodlinkou jen k tomu odbytu králičího masa doplním, že záleží v jakém kraji a jaké lokalitě se nacházíte. Pokud na vesnici v okolí většího města, zřejmě nebudete mít o odbyt nouzi, pokud na vesnici v okolí dalších vesnic, budete to mít horší, koncentrace chovatelů je tam vyšší.

Anonymní (neregistrovaný) 06.10.2023, 10:14:53 xxx.xxx.247.10

O kolik těžší je takový brojlerový králík oproti kaliforňákům nebo novozélandským?

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 06.01.2024, 03:01:35 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele Careta z 04.10.2023, 21:32:14

Vymyslela jste si (romantický) nesmysl. Popisujete představu silně extenzivního chovu a pak by kilo vašeho králíka mělo cenu tak 500, spíš víc Korun.

Nemyslím si, že prodáte králičí maso za víc, než za kolik je čínský králík v Lidlu. Za to, že to není vyhnané kdoví čím, bez růstových hormonů, antibiotik a jiné chemie, vám nikdo nezaplatí. Prostě to je česká realita. No a jen porážka trvá nejméně 15 minut a to bych v amatérských podmínkách chtěl vidět. Tedy včetně přípravy a pak úklidu, ošetření kožky, likvidace jatečních zbytků a podobně. Málokdo rozumný by dnes pracoval za méně než 150 Kč na hodinu a jen porážka vás vyjde na 35-40 Korun. Kde je vychlazení, skladování, zabalení, distribuce atd. Kde je amortizace chlaďáku, el en, případně amortizace chovného zařízení? 

Jiné to je rázem ve chvíli, když sobě, své rodině a nejlepším přátelům nabídnu, spíš darem, hyperkvalitu, kde mám absolutní jistotu, že to nesežralo nic špatného a že aspoň něco mí potomci jedí bez chemických šmakulád. To ale nesmím dávat granule, které jsou z GMO obilovin + chemie.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.