Aktuálně: 4 790 inzerátů176 109 diskuzních příspěvků17 778 uživatelů

Žako a andulka

Anonymní (neregistrovaný) 08.10.2023, 18:53:02 xxx.xxx.268.5

Dobrý den, poradí mi někdo, zda je možné soužití andulky a žaka? Andulku samečka máme doma už dva roky. Je dobře ochočený. Nyní mají známí žaka a pravdepodobně se ho budou zbavovat-nevhodný dar. Andulku chováme skoro pořád volně a do klece se jde pouze nakrmit. Myslíte že by ve stejné místnosti mohli být spolu, každý ve své kleci? Žako by neměl tak volný režim a mimo klec bysme ho pouštěli až po našem příchodu z práce. Takového papouška létat po místnosti bez dozoru nechat nemůžeme. Mohou se zkamarádit nebo žako andulce ublíží?

Lenka (neregistrovaný) 10.10.2023, 18:33:04 xxx.xxx.64.140

Dobrý den, nahlížíte na to správně. Mohlo by to fungovat za předpokladu každý pták svůj klec a pouštěni pouze pod dozorem. Klidně ve stejné místnosti, proč by ne. Andulce bych volnější režim nenechala, pokud se pro žaka rozhodnete. Přece jen andulka může být zvědavá a bude žaka otravovat na kleci a ten ji může zobnout. Též díry ve mřížích bych měla strach, že andulka volně puštěná proleze k žakovi a opět se stane neštěstí. Velikostní rozdíl je dost velký a tak těžko říct jak na sebe ptáci budou pohlížet. Mohli by se brát i jako konkurenti, když oba budou získávat vaši pozornost. Asi spíše fungují kamarádství různých druhů papoušků podobné velikosti. Ale vše záleží na konkrétních jedincích.

Ještě doplním že teta dávala andulky pryč, když si pořizovala žaka. Obávala se nemocí, které by jeden na druhého mohl hodit. Andulky hold maj nějaké nemoci co mohou ohrozit ostatní papouchy. Ale za mě to není potřeba protože své ptáky člověk zná a vidí že jsou v pořádku, spíš je může ohrozit ten nově příchozí. Ale bylo to tetino rozhodnutí.

Anonymní (neregistrovaný) 11.10.2023, 10:02:15 xxx.xxx.268.5
Odpověď na příspěvek uživatele Lenka z 10.10.2023, 18:33:04

No kdyby nebyl náš andulák tak krásně ochočený a nebyl to náš mazlíček, tak ho dáme pryč a necháme si žaka, ale je nám ho líto. Riskovat ale nákazu žaka taky nechceme, zkusíme ještě zvážit žaka do jiné místnosti.

AAA (neregistrovaný) 11.10.2023, 13:36:34 xxx.xxx.0.243
Anonymní:

No kdyby nebyl náš andulák tak krásně ochočený a nebyl to náš mazlíček, tak ho dáme pryč a necháme si žaka, ale je nám ho líto. Riskovat ale nákazu žaka taky nechceme, zkusíme ještě zvážit žaka do jiné místnosti.


Dobrý den,pokud je andulka zdravá tak nemějte obavy o Žaka.Jiná místnost nic neřeší,pokud jde o virové onemocnění ,takto tomu nezabráníte.

Ale je zde otázka soužití,to bych neriskoval,Žaci jsou neskutečně zákeřní,žádná mimika,ani výstraha a druhého ptáka zabije.Zažil jsem ve své voliéře,neoféma prolezla k žakům prokousanou mezistěnou,vylétla do velké vnější voliéry,sedla vedle Žaka,ten se v klidu otočil a rozmáčkl jí zobákem hlavu,křuplo to jako když louská ořech.Žaky chovám a odchovávám přes dvacet let.Ani zrovna nehnízdili,jsou prostě takoví,ukousnou nohu,nebo zobák přes pletivo sousedovi.Dělají to pouze velcí Žaci,liberijci to nikdy neudělali,mají jinou mentalitu,jsou poměrně přátelští.Neublížili ani vylétávajícím mláďatům ve vedlejší voliéře,která lezla po pletivu.

Nedejte na chvilkové přátelství,ta situace prostě přijde.

Anonymní (neregistrovaný) 12.10.2023, 09:41:38 xxx.xxx.268.5
AAA:

Dobrý den,pokud je andulka zdravá tak nemějte obavy o Žaka.Jiná místnost nic neřeší,pokud jde o virové onemocnění ,takto tomu nezabráníte.

Ale je zde otázka soužití,to bych neriskoval,Žaci jsou neskutečně zákeřní,žádná mimika,ani výstraha a druhého ptáka zabije.Zažil jsem ve své voliéře,neoféma prolezla k žakům prokousanou mezistěnou,vylétla do velké vnější voliéry,sedla vedle Žaka,ten se v klidu otočil a rozmáčkl jí zobákem hlavu,křuplo to jako když louská ořech.Žaky chovám a odchovávám přes dvacet let.Ani zrovna nehnízdili,jsou prostě takoví,ukousnou nohu,nebo zobák přes pletivo sousedovi.Dělají to pouze velcí Žaci,liberijci to nikdy neudělali,mají jinou mentalitu,jsou poměrně přátelští.Neublížili ani vylétávajícím mláďatům ve vedlejší voliéře,která lezla po pletivu.

Nedejte na chvilkové přátelství,ta situace prostě přijde.


Tak to jste mě dost vyděsil, mám teď z toho hlavu v pejru. Takže chov v jedné místosti nakonec ano ale pouštění společně mimo klec raději ne. Musím vše zvážit, promyslet.

AAA (neregistrovaný) 12.10.2023, 12:53:17 xxx.xxx.0.243
Anonymní:

Tak to jste mě dost vyděsil, mám teď z toho hlavu v pejru. Takže chov v jedné místosti nakonec ano ale pouštění společně mimo klec raději ne. Musím vše zvážit, promyslet.


Nechci nikoho děsit,napsal jsem svoje dlouholeté zkušenosti se Žaky,ti jsou opravdu nevyzpytatelní,jiný papoušek dá výstrahu hlasem,nebo se načepýří před útokem,druhý mizí.Žako je jako medvěd,bez mimiky a útok fatální.

Máme doma i ochočené dva velké Kakaduy,ani ty nepouštíme spolu,nebyli pořízeni ve stejný čas,věkem jsou na stejno,ale prevence je jistota.Ještě jsme s nimi měli i Žaka,každý v jiné voliéře,pouštěni každý zvlášť,Žako je nyní venku se samičkou a pravidelně odchovávají mláďata.Vnučka má dva ochočené Fišeráky,také vypouštěni pouze samostatně a hlídáme,by nesedl na voliéru Kakadua,člověk nezná jeho reakci,přes mříž ho dokáže zranit,nebo zabít.

Zkušeností s různými soužitími mám mnoho,chovám papoušky ve větším množství přes padesát let.

Chce to opravdu opatrnost,zraní se mezi sebou i ptáci stejného druhu,natož druhy cizí.Najdou se i jedinci opravdu mírumilovní,ale to nedokážete nikdy zaručit ,že ten fatální moment nepřijde.Nejhorší je velikostní rozdíl,tam to končívá velice špatně.

Ale jde vše ,máme různé krotké papoušky spoustu let a systém vypouštění a vše funguje OK.

Nebojte se toho,pokud dodržíte určitá pravidla bude vše v pořádku.

Anonymní (neregistrovaný) 13.10.2023, 09:00:20 xxx.xxx.268.5
Odpověď na příspěvek uživatele AAA z 12.10.2023, 12:53:17

Ještě jednou díky.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.