Aktuálně: 4 884 inzerátů174 986 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Svietenie v zime

L-Kv
L-Kv (36 příspěvků) 26.10.2023, 20:41:14 xxx.xxx.11.241

Zdravím Vás. Prisvecujete na jesen/ zimu sliepkam? 

Ja som sa nechal nahovorit na prisvecovanie - výsledek? Oni to pochopili tak že sa síce svieti, ale nám to nevadí -tak si chrápeme jak obvykle 🙂 … Dal som tam celkom slušné svietenie:  :https://www.darekvakci.cz/storage/products/49090/N4pHXpBEKM6xR51Wph1QPbyfT.jpg

, no oni si proste posadajú do kurína - část vonku do voliery  a vesele si chrápou 🙂 … Je to dvojdiela sada - jedno svetielko je v kuríne / druhé vo voliere . Svieti to tak akurát dal som na 50% - na 3hod.ale osvieti to priestor, možno zajtra skúsim na 100% výkonu .

Zatial to je len  2 den - uvidím ako to pochopia za týžden. Čakal som že si to ani nevšimnú a budú “fungovat” dalej, ale prd -normalne sa uložili v rovnakú hodinu a sediac jedna velda druhej čakali kto zhasne 😀 … 

Aká je Vaša skúsenost  s prisvecovaním , čo robim zle ? Dakujem za podnetné skúsenosti …

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 26.10.2023, 21:02:38 xxx.xxx.171.14

Nepřisvědcujeme, ale slepice na podzim začnu pouštět na trávu do zahrady.  Ne na celý den, v podvečer když se už chystají na kurník, aby se těšily.  Krásně si den protáhnou  i bez svícení.

L-Kv
L-Kv (36 příspěvků) 26.10.2023, 21:11:30 xxx.xxx.11.241
Odpověď na příspěvek uživatele Drvodělka fialová z 26.10.2023, 21:02:38

To robím tiež , celý den sú na tráve 🙂 …  V podvečer sa sami pozberajú a idu do voliery , u nás sa nenaháňaju do kurína - idú sami - až ked su všetky dnu -  tak sa zatvoria. 

Len som nepochopil ako si ten “ den protáhnou" ? ! To maji takové malinkaté svítidla na čelenke na hlave aby vědeli kam jdou ? 🙂 … 

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 26.10.2023, 21:40:13 xxx.xxx.171.14
Odpověď na příspěvek uživatele L-Kv z 26.10.2023, 21:11:30

Když je pustíte na celý den ven, zalezou do kurníku stejně jako by byly ve voliéře. Když počkáte , necháte je zavřené ve voliéře dokud nezačne část slepic chodit na kurník a pustíte je ven v tu dobu, vylákáte je na trávu a jsou vzhůru minimálně o hodinu navíc. Proběhnou se, ještě se nažerou a víc nesou.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 26.10.2023, 22:28:31 xxx:xxx.2b52:6ab0

Přisvěcuje se ráno, odpolední svícení nemá smysl. Slepice ve snášce ranní svícení ocení. Seskočí z hřadu a většinou už jde snášet a žrát. Kohouti kokrhají i do tmy a svícení ocení. Svítíme s ostatními chovateli, co si telefonujeme o chovu, od 5-6 hodin (podle změny času). Délka dne je pro slepici ve snášce důležitá, nejen z hlediska krmiva.

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 27.10.2023, 06:31:24 xxx.xxx.171.14
Odpověď na příspěvek uživatele honzapm z 26.10.2023, 22:28:31

Tak to je určitě pravda, protože když v zimě jdu krmit slepice, budím je. Tak možná to raní svícení zkusím.

Anonymní (neregistrovaný) 27.10.2023, 09:10:17 xxx.xxx.11.241
Odpověď na příspěvek uživatele honzapm z 26.10.2023, 22:28:31

Tak v tom je teda rozdiel - mne to zapína ked sa zotmie . Takže musí to být ráno 

Dakujem za prínosnú reakciu

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 27.10.2023, 11:37:47 xxx:xxx.2b52:6ab0

Odpolední svícení má smysl, a to tehdy, když se pohromadě chovají různé věkové skupiny zvířat. Dospělci jdou sedět dříve a mladí pak dohání, co přes krátký den nestihli (pokud má někdo v této době nedospělá mladá zvířata). Např. “staré” slepice či kohout odhání mladé od krmítka, pak mládež odpoledne zobe konečně pořádně. 
Problém je, že už je tma a pak “náhle” vypne to vaše nastavené světlo. Takže drůbež je po ploše a není v klidu na hřadě, za tmy. Vyřešilo by to stmívající světlo, dá se sehnat. Obecně se svítí prostě ráno a odpoledne se nechá den přirozeně ukončit, drůbež se pořádně napije a jde sedět. Pitný režim je absolutně zásadní a slepice, kterým se nesvítí, méně nesou i právě pro dlouhý nedostatek vody. 
Některé pseudo-chovatelky (říkám jim bio-ženky) uvádějí ta svá nevyžádaná moudra typu “nebudu svítit, nechám je odpočívat nebo nebudu je násilně tlačit do snášky” - jenže vůbec nepochopily tu podstatu - kdy ranní svícení slepice nenutí, netlačí, ale naopak jim umožní se po hodně dlouhé noci se konečně napít a nazobat, na což čekají jak na smilování. Je to v podstatě ohleduplnost k těm zvířatům, netýrat je ráno žízní a hlady. Je to přesný opak toho, jak bioženky uvažují. Samozřejmě to platí pro snáškové hybridy a nosná plemena. Pokud má někdo okrasné plemeno, které ročně snese 60 vajec, tak mu v zimě přisvěcovat nemusí (sám si vysleduje, jak je zvíře aktivní). Já vím, že slepice, když jim nesvítím, klidně v pět ráno chodí po tmavé maštali “naslepo” a tlak vejce je nutí prostě seskočit dolů a pokusit se najít hnízdo. Takže kdo svítí, bere ohledy. 

megi-the-pes
megi-the-pes (2228 příspěvků) 27.10.2023, 11:48:22 xxx.xxx.124.42

V pět ráno už slépky pouštím ven a jdou papat a bumbat, světla je z lamp dost a asi každý má u dveří světlo, dyť by se zabil cestou do práce, jsem tam s nimi na kafe tak 10 15 minut, papají a papají, asi nejsou slepé nebo nevím… Jo, zavřít je v tmavotmavém kurníčku a pustit ven v osm… tak to se u nás nevede, nejsem týrač, ale bio eko trochu jo. 🙂

Buggyra
Buggyra (3236 příspěvků) 27.10.2023, 12:09:17 xxx.xxx.198.226

Ano, moje zcela nebio a neeko kamarádka dává slepicím KKS jen po určitá období, nikoli celoročně, a zásadně nikoli adlibitně. Protože slepice přeci potřebují od toho snášení odpočívat a KKS je “nutí” do snášení hlava nehlava, protože je nadupaná hormony. Ale svítí jim, to jo. Večer.

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 27.10.2023, 12:10:20 xxx.xxx.243.242

Přisvěcovala jsem ráno i večer,ale večerní prisvecovani zkratim pouze na tu dobu,než se všechny slepičky usadí na hřady..potom už ke krmeni v kurniku neslézaji..chtějí spát…naopak je pravda, že už se brzy ráno shání po krmeni a pití..

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 28.10.2023, 23:48:57 xxx.xxx.243.242
Buggyra:

Ano, moje zcela nebio a neeko kamarádka dává slepicím KKS jen po určitá období, nikoli celoročně, a zásadně nikoli adlibitně. Protože slepice přeci potřebují od toho snášení odpočívat a KKS je “nutí” do snášení hlava nehlava, protože je nadupaná hormony. Ale svítí jim, to jo. Večer.


..a jaké má kamarádka slepice?..jestli má hybridy,tak to opravdu dělá chybu..slepicím by nijak neubližovala,když by je dobře krmila a ony snášely..ale jestli ma nejake určité plemeno, které dá 180-200 vajec,tak ani pri granulích z nich nic nedostane od podzimu do jara.. mně maransky přestaly snášet během září..i ty mladé .. odpočívají…a začnou tak v únoru.. možná koncem 🤦😄ale zato maji krásná a velká vejce 😉

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 29.10.2023, 00:05:18 xxx.xxx.243.242

Na vejce v zimě jsem loni koupila 5 Isabrownek..začaly snášet loni začátkem října a od té doby nesou pořád.. všechny.. neskutečné 🤦😄👍..tak jsem nedávno koupila dalších 6 kuřicek 15 týdnů…teď mají 18 týdnů a dnes PRVNÍ VAJÍČKO 👍 

Buggyra
Buggyra (3236 příspěvků) 30.10.2023, 10:53:31 xxx.xxx.198.226

Kamarádka má pochopitelně hybridky. Isa brown. Od překupníka. Nechce mi s tím krmením věřit, ale co už. No tak teď mi dokonce za vajíčka začala platit. 5,-/kus. Jestli by nebylo levnější ty slepice prostě nakrmit. Navíc, když jí je progresivně likvidují predátoři… To je ročně 10 slepic, o které přijde (její kapacita državy je asi 15 slepic). To bych z těch slepic ždímala vejce jak z citronu, hormony nehormony.

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 30.10.2023, 16:56:42 xxx.xxx.243.242
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 30.10.2023, 10:53:31

..to máte pravdu,chudáci slepice..nedostanou pořádně nažrat a ještě si pro ně chodí lišky,kuny,jako do sámošky...to bude opravdu lepší prodávat sousedce ta vajíčka..😄👍

Buggyra
Buggyra (3236 příspěvků) 31.10.2023, 07:58:49 xxx.xxx.198.226

No, musím jí teď dojít udělat elektrické ohrazení nad plotem, co má kolem slepic, aby to tam ta liška nepřelézala. Jo a od kolegyně z práce si pro kamarádku půjčím sklopec. Ona tu lišku chce umlátit, ale já ji přesvědčím, ať mi ji dá, až se chytí, a odvezu ji někam daleko do pustiny (třeba k Turowu 😀).

Mimochodem jsem zjistila, že postup “chytím do sklopce a odvezu jinam” je naprosto legální od 1.11. do 28.-29.2. 🙂 teda pro kunu. Nevím, jak pro lišku. Ale já si ji do toho zahrnu. Odvezu to, co se chytí 😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.