Aktuálně: 4 588 inzerátů178 048 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Nálady koní

Nost (neregistrovaný) 29.10.2023, 18:53:12 xxx.xxx.79.255

Prosím jak moc jsou koně náladová zvířata? Jak se projevuje naštvaný a jak veselý kůň? Ráda bych porozumněla jejich řeči těla, jsem začínají ošetřovatelka v jedné stáji, všechno časem poznám ale přesto aspoň ty základy. Také si umí ve výběhu vzájemně hrát? 

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 30.10.2023, 00:35:09 xxx.xxx.116.228

Krásná otázka, a trefná!

Tohle je něco, co dá jen zkušenost. Dobré je se posadit vedle výběhu a koukat a koukat… koně sami vás naučí svému způsobu komunikace, kyž budete pozorná.

Ano, koně si umějí hrát, zejména ti mladší. A ano, koně jsou náladoví - zejména klisny v době říje  a před ní. Hodně majitelů klisen říká “když máte kobylu, nikdy nevíte, co ve stáji najdete ” .😀
Ve skutečnosti jsou koně náladoví přesně tak, jak jim přísluší jako druhu. Hřebci reagují na říjící klisny a ty na ně,  podle pachu. Valaši jsou spíš v projevech stálí. Kobylky, klisny - ty se chovají podle fáze cyklu a faktu, mají-li  pod sebou hříbě či ne.

Zároveň koně bez rozdílu pohlaví reagují velice přesně na lidi, kteří s nimi manipulují. Okamžitě (v řádu vteřin) odhalí jejich náladu, zdravotní handicap, věk, jistotu, zkušenost, důvěryhodnost… stejně tak, jako v přírodě musejí kopytníci vycítit, je-li šelma hladová, či není.

Pro vás mám jedinou radu: buďte klidná, PŘEDVÍDATELNÁ, jednejte s koňmi vám svěřenými pořád stejně, ano, předvídatelně. Tzn: důsledně.
Protože jedna věc je výchova a výcvik a druhá, kde jsou meze, které kůň nesmí překročit za žádná´ých okolností; např. nerespektování vašeho osobního prostoru, nekázeň při vodění (nenechte koně jít prvního), kousání, kopání…
Nebojte se, že jim ublížíte. Když na těchto základních věcech budete trvat důsledně, bude to správně. Koně potřebují mantinely, přes které fakt nee. Většinou se to učí už hříbata. A to ne jen od lidí, ale i od stáda, ve kterém vyrůstají.

To pozorování je, řekla bych, nejdůležitější.

A je mi sympatické, že se na tyhle věci ptáte. Velmi. Máte dobře našlápnuto, řekla bych.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 30.10.2023, 07:34:38 xxx.xxx.198.226

Bylo by vhodné, aby vám jako nastupující ošetřovatelce v místě dal někdo základní instruktáž 🙂 A popsal povahy koní. Třeba jestli k nějakému nechodit, když žere, jestli některý pospíchá do výběhu, jak jsou naučení je pouštět (aby ve vchodu do výběhu nevystřelili i s vámi vlající na vodítku), jestli je k někomu potřeba zvláštní přístup.

A ve výběhu si umějí vzájemně hrát všichni, i dospělí, ale samozřejmě hlavní hráči jsou hříbata a mladí koně, no a stejně jako u lidí to většinou samcům vydrží trochu i do dospělosti, kobyly jsou většinou takové vážnější 🙂

efe
efe (1118 příspěvků) 30.10.2023, 09:11:03 xxx.xxx.30.165

Já bych vyzdvihla hlavně tu předvídatelnost neboli důslednost. Strašně moc lidí, obecně kolem zvířat, jí vůbec nedodržuje a pak se strašně diví, že jim kůň (pes…) “nefunguje”. Jenže když tomu zvířeti jednou něco dovolíte a pak třikrát ne, má z toho v hlavě jenom guláš a není jeho vina, že neví, jak se tedy v dané situaci má správně zachovat. Proto je tak strašně důležité se v té dané situaci chovat VŽDY stejně a od zvířete chtít VŽDY stejnou reakci. Jedině tak si vyrobíte spolehlivé zvířátko.

Nost (neregistrovaný) 01.11.2023, 09:57:11 xxx.xxx.79.255

Krásné odpovědi. Jj vyseděné hodiny u koní a pozorování budou nejlepší a to mě právě teď čeká. Musím se přiznat že mám z koní zatím respekt, jsou to velká zvířata. Jak to máte vy po letech? Musíte být pořád obezřetní nebo už si naplno důvěřujete. A ještě když má u sebe cedulku Pozor kouše tak to vůbec.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 01.11.2023, 11:11:07 xxx.xxx.224.101
Nost:

Krásné odpovědi. Jj vyseděné hodiny u koní a pozorování budou nejlepší a to mě právě teď čeká. Musím se přiznat že mám z koní zatím respekt, jsou to velká zvířata. Jak to máte vy po letech? Musíte být pořád obezřetní nebo už si naplno důvěřujete. A ještě když má u sebe cedulku Pozor kouše tak to vůbec.


I po 40 letech jsem pořád obezřetná. Kůň je zvíře velké a potencionálně nebezpečné. A může vám ublížit nechtěně. I ten, kterého dobře znám.

Nost (neregistrovaný) 02.11.2023, 10:55:40 xxx.xxx.79.255

děkuji, doufám že budu jenou jako vy.

Verun
Verun (748 příspěvků) 02.11.2023, 21:34:29 xxx.xxx.220.12
Nost:

Prosím jak moc jsou koně náladová zvířata? Jak se projevuje naštvaný a jak veselý kůň? Ráda bych porozumněla jejich řeči těla, jsem začínají ošetřovatelka v jedné stáji, všechno časem poznám ale přesto aspoň ty základy. Také si umí ve výběhu vzájemně hrát? 


https://www.konskeknihy.cz/rec-koni/

Verun
Verun (748 příspěvků) 05.11.2023, 10:53:05 xxx.xxx.220.12

Mě moc pomohla řeč koní, konkretně dýchání, mám ostražitou koby!u, co vše skenuje…tak jsme si spolu zafuněly- pokecaly(jak u toho člověk vypadá je věc druhá😂) a ono to funguje, je víc uvolněná, furt nehlídá…odfoukne a jde. 

Verun
Verun (748 příspěvků) 05.11.2023, 12:14:28 xxx.xxx.220.12

https://www.youtube.com/watch?v=mEHgMnfZRuA&list=PLLgq_vmh1uilLUJU5jC5fK_DYixQwqnXo&index=1

Knihu rozhodně pořiďte. 

Jdeme po hale, kobyla hlavu nahoře a čuje, že se za dvěřma, mimo halu, něco děje a čuchá jako pes-krátké nádech a výdechy,  tak krátce vydechnu tím směrem- jako že o tom taky vím, dýchám zhluboka a pak třeba dlouze vydechnu-velký povzdech, což je souhlas, pokud ho koník zopakuje a skloní hlavu je to skvělé…nebo dvakrát    krátce  vdechnu, jako při vzlyku, a dlouze vydechnu , pro uvolnění napětí…kobylami skloní hlavu, přežvykuje, tak to zrcadlím , taky přežvýknu a olíznu se….jo jsem jako pako😀, ale kobyla se mi dost uvolnila a ‘nechává hlídání ’ na mě…líp si to ale načtěte a zkoušejte…😇

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 07.11.2023, 11:42:21 xxx.xxx.51.17
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 05.11.2023, 19:02:31

Vďaka, to je zaujímavé a je to dokonca trilógia!

Ja potrebujem knihy vlastniť, to inak nejde, ja som nevracala ani knihy z knižnice 🙄


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.