Aktuálně: 4 826 inzerátů175 270 diskuzních příspěvků17 761 uživatelů

Krmení müsli

Anonymní (neregistrovaný) 31.10.2023, 12:55:59 xxx.xxx.75.210

Krmí někdo králíky jen a pouze použitím müsli. Je to něco jako kompletní směsi u drůbeže, že není potřeba přidávat nic dalšího? Děkuji.

kometa
kometa (4250 příspěvků) 31.10.2023, 13:01:33 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 31.10.2023, 12:55:59

Jako musli bez sena? Jsem zvědavá, co odpoví povolanější, ale za mě se nedá srovnávat fyziologie trávení králíka  a drůbeže.

list
list (563 příspěvků) 31.10.2023, 13:15:52 xxx.xxx.170.178

Müsli jako takové nebude obsahovat dostatek vlákniny, kterou králík potřebuje. Alternativou jsou pak KKS pro králíky v různých kategoriích - odchov, výkrm atp. Ty obsahují i dostatečné množství vlákniny

Anonymní (neregistrovaný) 31.10.2023, 21:18:55 xxx.xxx.75.210

Myslím toto viz. foto a přijde mi dle popisu že by to mohlo zastoupit KKS:

Živinově vyvážená krmná směs pro králíky v atraktivní formě müsli. Obsahuje granulovaný podíl, melasu a více druhů hydrotermicky upravených vloček, které zvyšují chutnost směsi a umožňují lepší příjem a využití živin. Zabezpečí zdravé trávení a kvalitní růst zvířat. Zkrmuje se adlibitum. Zajistěte pro králíky stálý přístup k nezávadné pitné vodě. Krmivo skladujte v suchu, pytlovanou formou nejlépe na paletě. Složení: Otruby pšeničné, oves, vojtěškové úsušky, ječmenná vločka, ovesná vločka, sladová květ, sojový extrahovaný šrot, melasa, sojová vločka, hrachová vločka, cukrovarské řízky, slunečnicový extrahovaný šrot, vysušené inaktivované mycelium, kukuřičná vločka, vláknina, ječmen, vápenec krmný, premix doplňkových látek, sůl krmná, DL methionin, L- lyzin monohydrochlorid. Používaný extrahovaný šrot byl vyroben z geneticky upravených sojových bobů.

Obrázek
list
list (563 příspěvků) 01.11.2023, 08:02:07 xxx.xxx.170.178
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 31.10.2023, 21:18:55

Jo, tak to by podle popisu měla být KKS, vlákniny by tam mělo být dost, takže nebude třeba přikrmovat senem. 

Buggyra
Buggyra (3246 příspěvků) 01.11.2023, 08:07:54 xxx.xxx.198.226

Mně se teda nelíbí na prvním místě ty otruby s ovsem. Za mě moc energetické pro flákacího králíka. To bude brzo jateční…

Hej, mám pravdu, jsem si úryvek hodila do googlu a heleďte, co vyjelo:

https://eshop.adw.cz/krmiva-a-krmne-smesi-3/musli-kralik-25kg/

důležité je to slovo VÝKRM

Takže pokud to má být pro králíka, kterého chcete pak sežrat, tak ano, kompletka, na které vám pěkně bude přibývat. Pokud je to pro králíka na chov nebo na koukání, tak pak je to nevhodné.

acher
acher (664 příspěvků) 02.11.2023, 08:32:55 xxx.xxx.222.196

Toto je doplňkové krmivo pro výkrm králíků.Takže určitě není vhodné jako jediné krmivo.

Dnes už je dokázáno,že ani kompletní granulované krmivo není vhodné podávat bez přídavku sena nebo slámy,jelikož vláknina obsažená v granulích má malé částice a králíci pro správné trávení potřebují větší a hlavně také nestravitelnou vlákninu.

Buggyra
Buggyra (3246 příspěvků) 02.11.2023, 10:17:05 xxx.xxx.198.226

Je to u králíka na výkrm takový problém, že nedostane tu hrubou vlákninu v nativní podobě? Dostane ji mechanicky zpracovanou, podíl ligninu v těch otrubách přeci jen je, stejně jako v té vojtěšce, pokud to není vojtěška té nejvyšší kvality… Jak staří výkrmoví králíci se zabíjejí? Půlroční třeba? Jestli to není jako u kuřecích brojlerů, že se na výdrž organismu až tak nehledí, protože nepotřebujeme, aby ten organismus vydržel…

acher
acher (664 příspěvků) 02.11.2023, 12:49:40 xxx:xxx.ad0d:b1f4
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 02.11.2023, 10:17:05

Někdy v roce 2009 se ve velkochovech ve Francii objevila ERE a docházelo k velkým úhynům mladých.Později se ERE rozšířila dál i k nám.Ve Francii dělali řadu výzkumů příčin a zjistili,že hlavní důvod je nedostatek vlákniny,ale o větší velikosti.Hrubá vláknina je důležitá na pohyb tráveniny ve střevech a tím i udržení kyselého ph zažívání,které zabraňuje přemnožení nežádoucích bakterií.Nejdůležitější je u samic po porodu a mláďat.Proto se také ve velkochovech dělá restrikce krmiva,kdy mláďata po odstavu dostávají hodinu a 12 hodin mají prázdná krmítka.Někde přidávají seno,slámu.Velkochovy ,ale mají jiné podmínky chovu.Stabilní teplotu,vlhkost.kvalita krmiva atd. a i tak pokud jim stoupne denní úhyn nad stanovenou mez,snižují krmnou dávku.Třeba vás zaujme následující odkaz.Ovšem malochov je přece jen něco jiného.

https://www.deheus.cz/novinky-a-zkusenosti/nase-zkusenosti/restrikce-krmiva-ve-vykrmu-kraliku

Zvídavá
Zvídavá (16 příspěvků) 08.11.2023, 15:39:11 xxx.xxx.203.208

Králíci by opravdu seno měli dostávat na denní bázi, přijde mi vcelku jedno, zda jsou na výkrm, nebo na chov. U domácích králíků bych směsi opravdu omezila, u králíků na výkrm si myslím, že i přes podávání směsi by to seno měl dostávat, opravdu je to pro králíky téměř nenahraditelná složka. Není drahé a 2x denně mu tam přihodit Vás stojí opravdu 5 minut času. Určitě tedy dávejte dál. 🙂 

Buggyra
Buggyra (3246 příspěvků) 09.11.2023, 09:16:52 xxx.xxx.198.226

Vždyť tam máte přímo v tom článku psáno, že v komerčních chovech se krmí pouze granulemi bez přidání čehokoli jiného, protože ty granule obsahují i dostatek vlákniny. A že malochovatelé doplňují ty granule vlastními zdroji jen z důvodu ceny těch granulí, kdy snižují podáváné množství oproti doporučené dávce. To není dobrý článek na podporu vašeho výroku ;-) 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.