Aktuálně: 4 955 inzerátů174 095 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Šeltie

Cec (neregistrovaný) 13.11.2023, 08:44:43 xxx.xxx.57.201

Dobrý den, v sobotu jsme při venčení potkali další pejskaře a měli šeltii. Moc se nám libila, velikostí i vzhledem. Jsme spíš na menší pejsky. Teď máme trp.špice a už je to stařík. Netěšíme se na den, kdy se s ním budeme muset rozloučit ale jednou to příjde. Bez pejska rozhodně být nechceme a tak jsme si řekli, že dalším by mohla být právě šeltie. Ale je tam jedna podmínka kterou nevím jestli splňuje, může být v bytě? Bydlíme ve městě. Je to ovčácké plemeno, ale malé, co si myslíte? Venčení každý den určitě ano.

balu
balu (1534 příspěvků) 13.11.2023, 08:49:32 xxx.xxx.152.98
Cec:

Dobrý den, v sobotu jsme při venčení potkali další pejskaře a měli šeltii. Moc se nám libila, velikostí i vzhledem. Jsme spíš na menší pejsky. Teď máme trp.špice a už je to stařík. Netěšíme se na den, kdy se s ním budeme muset rozloučit ale jednou to příjde. Bez pejska rozhodně být nechceme a tak jsme si řekli, že dalším by mohla být právě šeltie. Ale je tam jedna podmínka kterou nevím jestli splňuje, může být v bytě? Bydlíme ve městě. Je to ovčácké plemeno, ale malé, co si myslíte? Venčení každý den určitě ano.


V bytě šeltie být může. Jak si ji naučíte… 

Píšete, že venčení každý den určitě ano. To je snad samozřejmé, a několikrát denně. Nebo jak chcete řešit přinejmenším vyprazdňování? 

hmn
hmn (1023 příspěvků) 13.11.2023, 09:31:31 xxx.xxx.8.11

viz balu….v bytě samozřejmě být může, jen bývají hodně uštěkané, to by problém být mohl

a venčení stejně samozřejmě každý den a několikrát denně

ono je to dost energické stvoření, tak je třeba s tím počítat…..

kometa
kometa (4187 příspěvků) 13.11.2023, 09:34:58 xxx.xxx.224.101
Cec:

Dobrý den, v sobotu jsme při venčení potkali další pejskaře a měli šeltii. Moc se nám libila, velikostí i vzhledem. Jsme spíš na menší pejsky. Teď máme trp.špice a už je to stařík. Netěšíme se na den, kdy se s ním budeme muset rozloučit ale jednou to příjde. Bez pejska rozhodně být nechceme a tak jsme si řekli, že dalším by mohla být právě šeltie. Ale je tam jedna podmínka kterou nevím jestli splňuje, může být v bytě? Bydlíme ve městě. Je to ovčácké plemeno, ale malé, co si myslíte? Venčení každý den určitě ano.


Viz výše. 

Venčení několikrát denně (ale to jste asi mysleli, jenom to tak nevyznělo). Bývají dost uštěkané. A potřebují zabavit - třeba agility.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 13.11.2023, 09:48:08 xxx.xxx.65.248

Zadavatel/ka píše, že mají špice = tam by potřeba štěkání mohla být podobná, myslím. Všechny tři šeltie, co tu chodí kolem, bydlí v bytech.  

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 13.11.2023, 10:21:52 xxx:xxx.e85e:b035

Oproti špiclíkovi šeltie štěkavější nebude. Nedaleko nás bydlí šeltiák, který dle majitelky doma prakticky neštěká. I náročnost na pohyb bude podobná (mimo počátečního šoku při přechodu od klidného důchodce k hyperaktivnímu štěněti 😂). Největší rozdíl bude v povaze - šeltičky jsou proti špicovi méně paličaté a víc orientované na majitele, ale jsou citlivější a mohou být bázlivé pokud se s tím špatně pracuje.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 13.11.2023, 11:23:46 xxx.xxx.8.11

“Oproti špiclíkovi šeltie štěkavější nebude. Nedaleko nás bydlí šeltiák, který dle majitelky doma prakticky neštěká”

zde je prosím třeba si uvědomit, že jedna věc je plemenná predispozice (a šeltičky ji ke štěkání jistě mají), a druhá již konkrétní jedinec. Sestřenice má také šeltiáka, běhá s ním agility a říkala, že je to uřvanec na n-tou.  

sutrik
sutrik (311 příspěvků) 13.11.2023, 12:32:12 xxx.xxx.73.19
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 13.11.2023, 11:23:46

Ano, souhlasím. A dodám, že záleží i na aktivitě. A výchově. Mám trpasličího pinče, také je to uřvané plemeno. 

I když ne všichni pinčové štěkají, moje to umí dokonale a hned od prvního štěněčího dne u mě. A venku štěká s oblibou na vše, co se jí nezdá. Pokud je nevyřáděná, štěká o to víc - na začátku procházek v tom případě utíká a štěká jen tak z radosti ze štěkání (když si nenajde důvod v podobě “ten člověk je podezřelý”). A během první půlhodiny to klidně zopakuje, běží a štěká, štěká a běží.

Doma ale téměř neštěká, pokud se nehoní kočky na střeše a podobně.

V květnu jsem s malou byla na kočárkové trase dogtrekingu. Štěkanátko štěkalo celou cestu od auta k prezentaci dovnitř budovy. Několik minut. Vlastního slova nebylo slyšet. Při prezentaci byla před námi sheltie. Štěkala. Dost. Tak moje mlčela. A zaštěkala, až když sheltie přestala. Pokud do toho zrovna nekecal přítomný husky. Když mělo být chvilku ticho, začala zase sheltie. Chudáci ostatní prezentující 😀 

assil
assil (1491 příspěvků) 13.11.2023, 14:13:10 xxx.xxx.121.3

A to je právě asi rozdíl mezi šeltií a špicem, špic štěká když hlídá, prostě na nějaký podnět, šeltie, co já znám, řvou kolikrát jen tak bezdůvodně.

A jsou taky mnohem měkčí v povaze než špic, já si na tu měkkou povahu, co mám teď zvykala fakt rok, špicové jsou prostě takový pěkně splachovací.

sutrik
sutrik (311 příspěvků) 13.11.2023, 14:13:59 xxx.xxx.161.25
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 13.11.2023, 13:44:22

Štěkání z nevybouření nemívá naštěstí často. A není to v kuse. Ale jo, jinak štěká hodně, hlavně na podezřelé lidi. 

Nepředstavujte si ale proštěkanou procházku. Je to hlavně v místech, kde potkáme jen sem tam někoho. Většinu procházek máme bez štěkotu nebo se ozve třeba jednou, dvakrát za několik hodin procházky. Když lidi a psy vidím první, dá se to už řešit přiřazením k noze. Když je nevidím, jsou třeba schovaní mezi stromy nebo za zatáčkou, tak je to horší. Ale i to se zlepšuje. Doufám, že za rok to bude lepší. Teď je to roční puberťák.

balu
balu (1534 příspěvků) 13.11.2023, 15:58:02 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele sutrik z 13.11.2023, 14:13:59

Tak to jo. Ale jak jste to napsala v předchozím příspěvku, tak jsem se zděsila. 

Cec (neregistrovaný) 13.11.2023, 20:44:44 xxx.xxx.57.201

Děkuju, mám z vašich zkušeností radost, že znáte i lidi kteří mají šeltie doma. Venčení samozřejmě vícekrát denně pro vykonání potřeby. Ráno kolem 6 poprvé, pak by musel být dopoledne sám ale potom už kdykoliv si řekne. S tím štěkáním to je hodně o východě, náš špicík není uštěkaný, možná víc když nejsme doma ale jak je někdo doma, tak je spokojený a nemá důvod štěkat a když už tak ho opomeneme a tak si myslím že by se nám to podařilo i se šelti, jako štěněti to chce věnovat se mu hodně času a nenechat ho dlouho štěkat a dneska už nemá ani tu potřebu když má kolem sebe lidičky.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 13.11.2023, 21:07:28 xxx.xxx.8.11

“S tím štěkáním to je hodně o východě”

(předpokládám “výchově”) v prvé a hlavní řadě to je o povaze, nervové soustavě psa
a dle toho ta “výchova” může být i doživotní, aby přinesla nějaké výsledky
zejména takové štěkání v rámci samoty je k řešení dost oříšek

kiera8 (neregistrovaný) 14.11.2023, 09:56:15 xxx.xxx.117.226

Mám doma skoro roční šeltii. Bohužel ta uštěkanost je u něj opravdu extrémní, nejvíce bojujeme se štěkáním na cizí psy a auta (ty má taky tendence honit). A jo, pracujeme na tom, ale je to fakt dlouhotrvající proces…
Bydlíme v bytě a občas štěkne i doma, naštěstí sousedi zatím OK… ale ne všichni mají takové štěstí, no.

Anonymní (neregistrovaný) 13.12.2023, 11:21:40 xxx.xxx.61.35

Šeltie je plemeno vysoce inteligentní a chytré. Při správné výchově , se všechno rychle naučí. Má ráda společnost lidskou i psí a z tohoto důvodu bych ti doporučovala , brát ji také do bytu. Má veselou a zvídavou povahu , je čilá a živá.Hodně štěká , je to bodrý hlídač. Má výbornou přizpůsobivost, miluje dlouhé procházky a lítání po loukách. Výborně si vede na cvičišti a na agility.

Fikovnice
Fikovnice (4286 příspěvků) 14.12.2023, 03:38:18 xxx.xxx.63.25
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.12.2023, 11:21:40

“…bych ti doporučovala , brát ji také do bytu…”

Vždyť to právě zadavatelka chce😲 a ostatní jí to potvrdili (možnost/vhodnost mít šeltičku v bytě; mmch. jedno z mých oblíbených plemen).


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.