Aktuálně: 4 982 inzerátů174 041 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

POHLAVÍ PAPOUŠKŮ

cone (neregistrovaný) 09.06.2008, 15:34:06 xxx.xxx.85.196
Dnes jsem obdržel výsledky testů DNA ze slovenského SLOVGENU. Nechal jsem určit pohlaví u "páru" žako kongo, kteří se pářili a chodili do boudy. Dle předchozího majitele měli vejce, mladý se i vylíhl a během prvního týdne zmizel. Každý má kroužek na jiné noze, takže identifikace jedinců při páření , sledované kamerou, nebyl problém. Vždy údajný samec pářil údajnou samici. A výsledek? Oba samci.
Druhý pár, který mi v oku také moc co by pár neseděl byli papoušci konžští, také ovšem od pohledu pár, a hlavně i dle tvrzení prodávajícího.U tohoto "páru" probíhalo páření v různých etapách různě, předloženou boudu ovšem svorně společně navštěvovali, dokonce" samice" obírala "samci" hlavičku až na lysinky - údajný to projev silně harmonického páru. U jednoho mého chovného, skutečného páru senegalců to tak skutečně je. A další výsledek testů prokázal opět na dva samce!
Takže závěrem bych u nesnadno rozlišitelných druhů papoušků doporučil sáhnout do peněženky a testy DNA nechat udělat. Já jsem se na žaky koukal pln očekávání téměř rok a půl, na konžské necelý rok. Byl to ovšem ztracený, promrhaný čas.
*Poplatek za vyhotovení jednoho vzorku je 370kč / v termínu do 10ti dnů /, krev se odebírá na zvláštní sací papír a po zaschnutí se v normálním dopise zašle vyhodnotit.
sunflowersman (neregistrovaný) 09.06.2008, 16:07:59 xxx.xxx.175.196
Máte pravdu, u takovýchto druhů se vyplatí netipovat a znát jistotu.Aspon jsme se zase přesvědčili o vynalézavosti a historkách prodávajících o těch jejich "harmonizujících párech". Já osobně bych asi neměl žaludek někomu nalhávat, že dva samci měli vejce i mladé. A také bych i napsal jméno toho pána, aby nemohl šálit ostatní.
cone (neregistrovaný) 09.06.2008, 17:22:56 xxx.xxx.85.196
Krev odebírám ze žilky pod křídlem, v místě ramenního kloubu. Pro lepší viditelnost žilky vyškubnu několik drobných peříček v místě odběru a lehce žilku napíchnu tenkou jehlou, nejlépe tzv.inzulinkou.Kapka na sací papírek stačí, skvrna by měla být minimálně 3x3mm nebo větší. Je nutné pro každého jedince použít novou jehlu. Vesměs po odběru místo vpichu nekrvácí, pokud ano, postačí na malou chvíli přidržet na rance tampon.Jsou nutní dva lidé, jeden co ptáka bezpečně fixuje a druhý odebírá vzorek. Nějaký zvláštní problém tento úkon není, nejhorší je asi šok pro papouška
cone (neregistrovaný) 09.06.2008, 17:29:21 xxx.xxx.85.196
Mirku, je to jistě nepříjemné co mne potkalo, píši o tom, protože je to stále častější jev mezi chovateli, znám případ, kdy chovateli uhynul kus z chovného páru žaků, znova sestavit chovný pár se mu nepodařilo, ikdyž použil k dopárování více jedinců. Nakonec pak všechno sestavil do dvojic, které postupně prodaval jako původní chovný pár.I to se stává.
Milfis
Milfis (519 příspěvků) 09.06.2008, 21:39:55 xxx.xxx.88.30
Zbyněk: Nebude lepší si nechat taky udělat testy..??

Já bych je asi dělal u všech papoušků u kterejch nejde poznat pohlaví pohledem.. Je to jistější a nemusel bych ztrácet čas s čekáním...
sunflowersman (neregistrovaný) 09.06.2008, 23:01:28 xxx.xxx.175.196
Pane Šiška, věřím, že tohle musí být nepříjemné, avšak doufám, že na takové se jednou taky dostane a poznají ten pocit zklamání, a možná pochopí co způsobili. Věřím, že se Vám povede sehnat samici a odchováte mladé. Budu optimisticky čekat na tu radostnou zprávu :)
cone
cone (1412 příspěvků) 13.06.2008, 13:53:33 xxx.xxx.85.196
Tak jsem trochu pokročil, za nějakou dobu bych měl mít pro své dva samce žaků odpovídající protějšky.Takto ten můj "pár vypadal a já tomu i rok a půl věřil.
Obrázek
Mirjana (neregistrovaný) 13.06.2008, 16:14:53 xxx.xxx.93.119
Pane Šiška i u žaků pozná zkušený chovatel pohlaví. Samice mívá menší kulatější hlavu, samec má naopak robustnější a jakoby placatější hlavu. Někteří chovatelé rozeznávají pohlaví ještě podle světlosti, ale to se mi zdá zavádějící...takto jsem měla doma dva samečky jako samice (byli z hnízda nejsvětlejší).
Můj první žako byl podle pův. majitelů samec, ale podle fotografií na foru a později i vyšetřením DNA se z něho nakonec vyklubal samec. (takže jsme jeho původní oslovení Čikinko změnili na Čikínka a později na Huga). Když jsme mu kupovali samičku, chovatel tvrdil, že na 90 procent pozná pohlaví...Když jsme k Hugovi přivezli údajnou samičku, zdála se mi hodně podobná našemu samcovi (vel. hlavy a plochost stejná, jen byl méně robustní - jako mládě). Testy DNA prokázaly samce...chovatel mi ochotně vyměnil samce za samičku...přivezl mi ji dokonce domů...zařídil mi i registraci na úřadě.Rozdíl mezi nimi je viditelný...
cone (neregistrovaný) 13.06.2008, 17:51:21 xxx.xxx.85.196
Souhlasím s vámi, ale viděl jsem již skutečné chovné páry, kde byla samice navlas totožná se samcem / tvar a velikost i nasazení zobáku, velikost i mohutnost a dokonce i postoj na bidle /, a viděl jsem i velmi slabé netypické samce. Souhlasím pouze s tím, že jdou rozeznat, ale okem jistě ne všichni.Na mých fotkách měla být samice ta blíž u stěny, odpovídalo tomu i chování, jen nebyla světlejší na břiše.To světlejší zbarvení samic může platit jen u jedinců ze stejné lokality, vemte jen v potaz, že donedávna byl uznáván i poddruh princeps, který byl celkově tmavší než kongo. Takže po sloučení" princeps" a "erithacus" do pouze "erithacus" má už tato teorie trhlinku. Mám několik známých, kteří by za tento rozlišovací znak položili snad i život. I pan Šimon, dovozce, ji zastává.
Navíc v USA mají označení pro největší a nejsvětlejší žaky nikoliv kongo, ale cameroon. Už když zalistujete v literatuře různého stáří a původu, tak velikost žako kongo je udávána od 33 do 41cm, což je velikostní rozptyl dosti velký.Ale i přes tyto všechny záludnosti a silný konzervatizmus hlavně u dovozových, odchytových kusů jsou pro mě výzvou a myslím, že stojí za tu snahu o odchov.
Děkuji za reakci a přeji příjemný den Cone
cone (neregistrovaný) 22.06.2008, 11:04:04 xxx.xxx.85.196
Včera v noci jsem dovezl první samici žaka ke svým samcům. Abychom se oba - prodavající i já -vyhnuli možným nedorozuměním, bylo provedeno ke zjištění a potvrzení tipu endoskopické vyšetření v inhalační narkoze.Zároveň lze zjistit při tomto zákroku i aktuální stav pohlaních orgánů.Jelikož vše dopadlo OK a tak samice putovala z liberecka do nového domova na ostravsku.Jedná se o starší samici dovezenou do ČR v r. 2002, není přehnaně plachá, ale po vysprchování ve vodní mlze / použita teplá voda / se stejně v novém prostředí tváří jako že si nikdy nic z nabízeného krmiva nevezme a raději pojde hlady. Toto je chování téměř všech konzervatívních žaků z odchytu po dalších změnách prostředí. Až se trochu srovná v peří, tak ji nafotím a ukážu.Pokud vše dobře dopadne, tak by do konce měsíce mohly přibýt ještě další dvě samice a moji "kluci" si snad vyberou. Cone
cone (neregistrovaný) 29.06.2008, 09:42:17 xxx.xxx.85.196
Druhého volného samce žaka již mám také několik dnů dopárovaného, podařilo se mi pořídit 5 a půl letou samici , přirozený odchov po rodiči. A podařila se mi téměř neuvěřitelná věc, moji dva samci jsou dovoz z Konga, z Kingshasy, první samice taktéž a druhá pochází z rodičů, kteří byli dovezeni odtamtéž. Typově jsou stejní, takže tady lze použít i barevné srovnání jak se zmiňovala Mirjana. Samozřejmě jsem jen na toto nedal a druhá samice je také vyšetřena endoskopickou metodou.
Zatímco první pár se chová trochu harmonicky, ten druhý je ukázka typického italského manželství, po chvilkách klidu a harmonie ja okamžitě období hádek a pří. Čas ukáže jestli něktreré spojení bude úspěšné.Příští týden přiložím nějaké fotky.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.