Aktuálně: 4 871 inzerátů174 750 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Kožní nemoci

Dana (neregistrovaný) 21.12.2023, 18:26:41 xxx.xxx.215.98

Moc se mi líbí zlatý retrívr ale dočetla jsem se že trpí víc na kožní nemoci než jiny plemena. Tak bych se ráda optala jestli jste se s tím něco setkal a jak potom probíhá léčba? Děkuji, Dana.

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 21.12.2023, 18:32:34 xxx.xxx.162.253

Na jaké kožní nemoci konkrétně má trpět? Vím jenom o ichtyóze, což je genetické onemocnění kůže projevující se šupinatěním a rohovatěním kůže. Není léčitelné, ale správnou stravou a kosmetikou se dají dost dobře eliminovat projevy. Tímto onemocněním ale trpí i jiná plemena, nejen golden. Moji psi jsou všichni dle genetických testů přenašeči, Dragova matka je pozitivní, ale bez klinických projevů. Po zkušenostech si myslím, že jsou daleko horší genetické nemoci a postižení, než je ICT, ale vůbec se to nesleduje, natož aby se to vyžadovalo do chovu.

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 21.12.2023, 20:29:13 xxx.xxx.162.253

Njn, to musí slečna nebo paní napsat, co má na mysli. Popravdě jako reakce na větu “Moc se mi líbí zlatý retrívr ale dočetla jsem se že trpí víc na kožní nemoci než jiny plemena.” mě to prostě nenapadlo, protože na hotspoty trpí i jiný chlupatý plemena a je to hodně individuální. Moje mladší fena třeba hotspot ještě nikdy neměla. Ale zase měla po koupání mrtvej ocas. 🙂S kožní alergií vůbec nemám zkušenost a ani ze svýho okolí nevím o nikom, že by měl psa s tímto. Jsou určitě plemena, který na kožní alergie trpí víc.

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 22.12.2023, 07:57:33 xxx.xxx.130.20

Jak pise Sarah:

Ichtyoza - ekvivalent jsou lupy u cloveka. Psa to neomezuje v zivote. Dva pozitivni jedinci ktere znam ja jsou krmeni kvalitni stravou se nemoc ani nijak nemanifestuje. Treti mel lupy, ale zaroven snizenou cinnost stitne zlazy - po kompenzaci lupy vymizely.

Hotspoty - vlastne zaparena kuze po koupani a blbem prosuseni. Trpi na to nekteri jedinci, bez ohledu na plemeno. Spis zalezi na chlupatosti, vodomilnosti a imunite daneho jedince. Napriklad z mych psu co jsem kdy mela a mam, miva obcas hotspoty jedna fena, ale vetsinou je to tim, ze ji jeden pecovatel proste hotspot vylize svou nadmernou peci. 

Alergie - co vim, tak obcas ze u goldenu vyskytne potravinova alergie, vetsinou manifesotvana spis zazivacimi problemy nez koznimi. Na kozni za me trpi daleko vic treba bulici nebo prekvapive krepelaci. 

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 22.12.2023, 10:36:25 xxx.xxx.162.253

Tak u té Genomie to je jen test, neznamená to, že by tím mělo plemeno nějak víc trpět. Připadá mně to s prominutím v poslední době tak, že čím víc gen. testů pes má, tím víc Adidas. 😁 Popravdě tu nemoc vůbec neznám, nikdy jsem se s ní nesetkala. 

Já mám dvě feny a jednoho psa, z nich nejvíc trpí na hotspoty pes, protože má opravdu celoročně  hodně hustou podsadu, která se musí neustále vyčesávat a taky se musí pravidelně stříhat krk a srst kolem uší. A po koupání vždy pořádně vysušit ručníkem a zabránit tomu, aby se srt  zapařila. Takže do auta až se suchou hlavou a krkem. Letos žádný hotspot neměl. Starší fena ho měla asi 2x, ale tam to musím přičíst pečovatelskému úsilí psa, který má občas potřebu ji neustále urputně olizovat. Takže to hlídám. Letos ho neměla. Nejmladší, která má úplně jiný typ srsti po svých španělských a italských předcích, ho neměla nikdy. Nějaké puchýře, lupy, cokoliv jiného neznám, nemáme. Možná i strava, krmím barfem.

A ten článek, to si ta veterina na retrívry nějak zasedla nebo co. Já si naopak troufám tvrdit, že GR patří u nás k nejzdravějším plemenům. Ano, primitivní plemena na tom budou líp, to určitě jo. Ale podívejte se třeba na kdysi hodně oblíbeného NO. Ono na takovou dysplazii trpí všechna velká plemena, u GR mi nepřijde, že by byl nějaký enormní narůst. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 22.12.2023, 12:36:55 xxx.xxx.130.20

Alenko dik …

Ehm - ten clanek na tom veterinarnim webu bych opravdu vazne nebrala, uz jen pro fakt, ze sice madam autorka spravne varuje pred DKK a DLK, ale pak misto aby zminila i treti do svate trojice (tedy OCD), tak radeji strasi nejakymi neurcitymi zachvaty nebo separacni uzkosti … 

Puvodne jsem chtela napsat No comment, ale to osvetu nevyrobi. Tak tedy:

Epidermolysis bullosa  - pohybuju se v chovu GR od roku 1997 a s klidnym svedomim tvrdim, ze v CR neznam pripad, kde by se tohle onemocneni vyskytlo. Jasne, mohou to chovatele tutlat, ale vzhledem k tomu jak maly rybnicek to chovatelstvi je, by to stejne nekde nekdo prokecnul. 
To ze se da neco testovat neznamena, ze na to ono plemeno trpi. Je to jen fakt, ze nekdo nasel spravny gen a vymyslel na to test … a ted zkousi, jestli mu za to nekdo zaplati. Je to asi stejne, jako ze ma smysl testovat u labiku barvy srsti, ale u goldenu to ten smysl jaksi postrada 🙂
Imho vzhledem k tomu jak zrovna EB probiha, bych se jako “koncovy uzivatel” (tedy novy majitel stenete) zrovna tohohle fakt nebala 🙂

Hypotyreoza - tedy snizena cinnost stitne zlazy. Da se pomerne lehce odhalit testy a velka cast chovatelu pred krytim testuje. Osobne jsem mela jednoho psa s touhle diagnozou, diagnostikovano ve 12 letech a pravdepodobne byl pricinnou snizeni funkce proste vek psa. Pak znam (jak uz jsem psala vejs) jedno dalsi zvire, ale to je tak vsechno. Nemam samozrejme nejak zvlast presne statistiky vyskytu hypotyreozy napric plemeny, ale trochu se obavam ze to autorka clanku taky ne 😀 Takze opet - uplne bych se toho nebala, nebo pripadne vybirala stene po testovanych rodicich. 


DKK, DLK - jak uz jsme psala - tady mi trochu chybi OCD ktere mi ted prijde ze je na vzestupu. Opet ale - slusny chovatel testuje (prave i nadstandartni OCD) a spojuje dohromady jen zdrava zvirata. Ani to samozrejme neni zaruka, uz jen proto ze velkou cast vyskytu DKK nebo DLK dokaze zapricinit novy majitel svou nevhodnou peci o rostouci stene. Nicmene ale vyskyt u plemene GR lze popsat jako velmi vyrazny asi jedine tehdy, pokud ke srovnani pribereme treba kavalira, kde se DKK defakto nevyskytuje. Ve srovnani s podobne velkymi plemeny bych rekla, ze goldeni jsou na tom jeste vcelku hodne dobre. 


Lymfom - cetla jsem studie kde tvrdi, ze retrieveri mohou byt zatizeny vyssim vyskytem lymfomu. Znam jednoho goldena ktery ho ma. A jednoho krepelaka, ktery uz na to zemrel.  Moje veterinarka to prirovnala k vyhre ve sportce. Podle statistik je v CR rocne zachyceno cca 27 pripadu Lymfomu na 100 000 psu bez ohledu na plemenou prislusnost. Proste si nekdo vytahne Cerneho Petra ☹️


Separacni uzkost - vydavat tohle za onemocneni zatezujici plemeno muze veterinar? Fakt? 
Separacka je o vychove. S genama nebo plemenem nema fakt co do cineni. 


Potravni alergie, atopie, alergie na blesi kousnuti - viz muj prispevek nahore. Asi se par jedincu vyskytne a vyskytlo, ale co ja znam, tak vetsine se optravni alergie sorvnala po prechodu na BARF. Takze treba pes, ktery nesnesl kureci granule ted vesele chrousta kureci kridla a je mu blaze. Mozna to ani tak neni alergie na konkretni potraviny, jako spis alergie na nejaky pridatny slozky v granulich. Nevim. Kazdopadne vim, ze v porovnani s jinymi plemeny (viz. vejs zmineni bulterieri nebo krepelaci) je na tom golden fakt jako megadobre 🙂


PRA - zajiste tim pani doktorka mysli komplet soubor, tedy PRA 1, PRA 2 a PRCD. Pak tedy jeste zapomnela zminit, ze na tyhle nemoci prave geneticky test nejen existuje a ma smysl ho delat, ale odkonce i to, ze vetsina chovatelu je dela ;)


Dilatacni kardiomyopatie - myslim ze opravdu, ale opravdu jsou plemena, ktera na srdecni potize trpi nekolikanasobne vic nez prave GR. Napriklad KKCHS. Proto se u kavaliru srdce povinne testuje do chovu (v jednom klubu), zatimco u GR ne. Osobne neznam zadneho GR ktery by dilataci trpel. Znam par senioru, kteri ve stari meli “ojete tesneni na pumpicce” tedy nedomykavost chlopne, ale ze by goldeni hromadne umirali v mladem veku na srdce, to fakt nehrozi 🙂


Zachvaty - ehm … jake zachvaty ma autorka na mysli? Epilepticke? Znala jsme jednoho GR s epi a jednu labradorku s epi. Oba kompenzovani, dozili se vysokeho veku. Epi objevena u obou po sedmem roce veku. Duvod neznamy, pravdepodobne vrozena. Sourozenci bez. Na pocet jedincu mi to neprijde jako velke zatizeni plemene. 
Priznavam ze jedine zachvaty ktere u GR pozoruji ja, jsou zachvaty pazravosti a zachvaty bezhlaveho litani po louce. Trpi na to predevsim moje linie po Merune (tedy Meruna a jeji deticky Fretka a Primitiv). Ale i Dudlik byl schopen v mladsim veku litat po louce jak rogalo a krast jidlo z kuchynske linky, tak to asi fakt bude plemenem 😀

PS: vse zminene se tyka chovu s PP. U bez PP nelze vetsinou bud prokazat prislusnost k plemeni, nebo sice lze, ale jsou to jedinci, kteri prevazne kvuli zdravotnim neduhum do oficielniho chovu neprosli. Tam pak muze vznikat ono “zatizeni plemene”, protoze logicky kdyz kryju zvire nemocne, mam nasobne vyssi sanci, ze potomci budou nemocni tez. 

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 22.12.2023, 13:33:47 xxx.xxx.162.253

Záchvaty pažravosti 😂 to mě rozsekalo. Přesně tak, mně už pes leze po návratu z nákupu i do tašek, takže nejdřív všechno uklidit a pak se řeší vše ostatní. A nebo smečku vypustit na zahradu, to se pak i v klidu najím. 😄

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 22.12.2023, 13:44:55 xxx.xxx.162.253

Já bych ještě chtěla zmínit, že mně po těch letech z toho, co gen. laboratoře nabízejí, přijdou nejdůležitější testy na PRA 1+2, GRMD a rtg na DKK, DLK, OCD. Bohužel jsou tací chovatelé, kteří OCD při špatném výsledku nechají zoperovat. ☹️

Dívala jsem se, že DCM nabízejí jen u kníračů, zřejmě tedy asi mají za to, že to u GR není potřeba.

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 22.12.2023, 15:05:50 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 22.12.2023, 13:33:47

Potom, co se vcera v noci Meruna vloupala do sprchace a sezrala 3 kg masa na rano, tak ano - zachvaty pazravosti je naprosto presny nazev 😀 Ale moje chyba - vim to, mame bezne na sprchaci zamecek a ja ho tam zapomnela dat, no. Tak cuza vyuzila prilezitost. 

Tak ono OCD je potreba zoperovat, jinak psovi zdevastujes rameni kloub. Tomu rozumim ze jde pes pod kudlu. Ale cemu nerozumim je, ze se pak na nem klidne chova. Stejne tak na loktech … 

Je to proste o nastaveni chovatele, protoze zadnym podminkam to (bohuzel) neodporuje. 

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 22.12.2023, 15:14:16 xxx.xxx.162.253
Arosek:

Potom, co se vcera v noci Meruna vloupala do sprchace a sezrala 3 kg masa na rano, tak ano - zachvaty pazravosti je naprosto presny nazev 😀 Ale moje chyba - vim to, mame bezne na sprchaci zamecek a ja ho tam zapomnela dat, no. Tak cuza vyuzila prilezitost. 

Tak ono OCD je potreba zoperovat, jinak psovi zdevastujes rameni kloub. Tomu rozumim ze jde pes pod kudlu. Ale cemu nerozumim je, ze se pak na nem klidne chova. Stejne tak na loktech … 

Je to proste o nastaveni chovatele, protoze zadnym podminkam to (bohuzel) neodporuje. 


Jj, to jsem měla na mysli, že se pak klidně chová, jak kdyby se nechumelilo a chovatel si ještě napíše na stránky OCD negativní.

Anonymní (neregistrovaný) 27.12.2023, 14:52:30 xxx.xxx.217.146

Kožní nemoci z vlastní zkušenosti mají i labradoři (setkala jsem se i s tím, že tito milovníci vody mají i alergii na vodu, což pro ně i pro páníčky bývá utrpení). Záleží opravdu na jedinci. Přeju hodně štěstí při výběru 🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.