Aktuálně: 4 985 inzerátů174 060 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Ondatra nebo nutrie

Janazevsi
Janazevsi (65 příspěvků) 25.12.2023, 11:48:26 xxx.xxx.164.121

Hezký sváteční den. Mám dotaz, jestli si nutrie nebo ondatra staví hráze, podobně jako bobr, že zahradí třeba potok. Teda, nutrie jsem viděla v Praze, nikdo tam neříkal, že by na Vltavě něco stavěli 😀. Ale nevím ani o jednom druhu nic moc a Google mi nic nenašel, možná jsem špatně formulovala dotaz, ale ráda bych se to dozvěděla.

Varaxi (neregistrovaný) 25.12.2023, 12:51:18 xxx.xxx.137.233

Ondatra netuším, nutrie nestaví. 
Ale je to nepůvodní druh poměrně zásadním způsobem přetvářející své prostředí. Ničí břehy a okolní porost. Není to zvíře, co by se mělo pohybovat na volno. Pokud zvažujete jejich chov, tak jedině v uzavřeném prostředí. 

Janazevsi
Janazevsi (65 příspěvků) 25.12.2023, 13:14:04 xxx.xxx.164.121

Děkuji za odpověď. Ne, chov nezvažuji. Jde o takovou zajímavost. Vesnicí nám protéká potok, spíš místní stoka v korytě hlubokém tak 1,5 až 2 metry. Za vesnicí pokračuje do rybníčku a z něj opět vytéká v hlubokém korytě, mezi poli dál,až k říčce. Koryto je stíněné hlavně náletovými dřevinami. Podle potoka vede cesta, kam chodím skoro denně se psem. No a je to rok, co se do potoka nastěhovali takové velké potvory, já je tedy zahlédla asi 2x, jak jedno pes vyhnal z pole, ale lidi je vídají. Žijí asi 100 metrů za rybníčkem, ne v něm. A letos na podzim, kde je takový ohyb a je to tam hodně stíněné, jsem viděla,že se zvedá voda. Nakonec byla skoro po okraj strouhy, no a včera,jak tál sníh,už jí vylití zabraňovaly jen kořeny křoví. Podle mě je potok na bobra mělký, tak tipují ty ondatry,ale právě nevím,jestli dokáží takhle přehradit potok 

Anonymní (neregistrovaný) 25.12.2023, 14:18:05 xxx.xxx.249.214

Ondatra ani nutrie nestaví, hráze staví pouze bobr.

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 25.12.2023, 14:29:05 xxx.xxx.205.61

ondatra je velikost větší potkan, nutrie klidně přes 3kg

hráze nestaví ani jedna

na poli se klidně mohly popásat nutrie - pečená na zelenině = báseň na pekáči 🙂

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 25.12.2023, 14:34:19 xxx.xxx.205.61
Janazevsi:

No,tak tu máme bobra 😀!


stopy jeho práce nejdou přehlédnout , pařez ve tvaru ořezané tužky, u nás kácí olše i o průměru víc jak 30 cm,  asi 5let máme bobra samotáře pod městem na Otavě, kde nemá šanci cokoli přehradit a klidně si tam vegetuje…

Janazevsi
Janazevsi (65 příspěvků) 25.12.2023, 14:44:47 xxx.xxx.164.121

No,to zvíře, co mi pes vyhnal z pole, bylo daleko, ale rozhodně bylo velké, pes má čtyřicet kilo, zvíře bylo hnědé a proti psovi velikost obrovského kocoura, nebo malého psa. Pes ho zahnal do potoka a nadávalo mu dost hlasitě. Po okousaných stromech jsem koukala, ale ty jsou blíže rybníka a stojí. Doleji jsou jen nálety a jestli ty zmizely, není poznat. Ale chodím tam už dvacet let a nikdy jsem nic podobného nepozorovala. Myslím hráz přes potok a aby se potok málem rozlil z koryta.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 26.12.2023, 19:43:06 xxx:xxx.f24:15de

Já si myslím, že bobrovi by právě ten mělký potok obklopený náletovými dřevinami mohl krásně vyhovovat. Takový potůček se dá krásně přehradit a hladina je rázem někde úplně jinde.

Když jsme s mužem před několika lety sjížděli Moravu, dělali tam bobři pěknou škodu na hodně velkých stromech. Je to zvířátko obdivuhodně pracovité a jsem tak nějak ráda, že v našem okolí nežije. Radši mu fandím z dálky.

Janazevsi
Janazevsi (65 příspěvků) 27.12.2023, 10:01:58 xxx.xxx.120.9
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 26.12.2023, 19:43:06

Taky z nich nemám radost. Pes se rád v potoce cachtá, až bude tepleji, určitě bude chtít plavat v takové spoustě vody. Snad není bobr psovi nebezpečný? 

sharingan
sharingan (104 příspěvků) 27.12.2023, 10:43:53 xxx.xxx.186.2
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 27.12.2023, 10:14:30

Zdravím. Na internetu je dohledatelných mnoho případů, převážně ze Severní Ameriky, kdy si to bobři ve vodě natvrdo vypořádali se psy, i když nebyli psem napadeni. Z Čech se ke mě tedy zatím zpráva o útoku nedonesla. Dospělý bobr má průměrně kolem 20 kg, největší cvaldové i přes 30, evropáci se o od američanů moc neliší. Vlci jsou jedni z hlavních predátorů bobrů. Takže bobr preventivně při vhodné příležitosti zasahuje.

kentus (neregistrovaný) 27.12.2023, 11:16:59 xxx.xxx.156.15
Janazevsi:

Taky z nich nemám radost. Pes se rád v potoce cachtá, až bude tepleji, určitě bude chtít plavat v takové spoustě vody. Snad není bobr psovi nebezpečný? 


Nebezpečný není, je velice plachý a před psovitými šelmami instinktivně prchá. Čich má vynikající. 

A občas se najde exemplář, který je zvlášť nevrlý. Občas pes bobra nevědomky “skřípne” do místa odkud nemůže uplavat a tak udělá odstrašující, zpravidla neškodný útok. A traduje se, že jednou za sto let se stane, že bobr psa přemůže a sežere ho i s obojkem. Pak jsou tu ještě bobři kriminálníci kteří psa rádi pokoušou, ale ti jsou obzvlášť vzácní.

U řeky Labe v ústecké části Střekov došlo v poslední době k několika případům, kdy bobr zaútočil na volně se pohybujícího psa. Zvláště chráněný živočich se v lokalitě vyskytuje dlouhodobě. Ochránci proto na místo instalovali informační tabuli, aby lidé brali riziko v potaz. Víc udělat nemohou. 

sharingan
sharingan (104 příspěvků) 27.12.2023, 12:19:12 xxx.xxx.186.2
Odpověď na příspěvek uživatele kentus z 27.12.2023, 11:16:59

Á, tak už i v Čechách😀. Dále Vás jen opravím. Bobr psa “nesežere i s obojkem”; masem se neživí. Při útoku nejde o “kriminálníky”, ale prostě o normální chování dospělých zkušených teritoriálních jedinců. Pes ve vodě je krásně zranitelný a netřeba se při útoku držet zpátky. Hryzat umí skvěle. 

Anonymní (neregistrovaný) 28.12.2023, 15:39:03 xxx.xxx.62.202

Že psa sežere? To byl vtip? Jsou to býložravci.

kentus (neregistrovaný) 28.12.2023, 16:48:45 xxx:xxx.:3360

No tvl. To je rýpnutí pro ty co straší, bobr je prostě v pohodě a není důvod měnit kvůli němu trasu nebo psa nepouštět do potoka prostě. Bobrů jsou u nás tisíce a za ty roky jsou známy jednotky případů, kdy bobr zaútočil.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.