Aktuálně: 4 934 inzerátů174 256 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Granulované seno

J.Král (neregistrovaný) 22.01.2024, 07:47:24 xxx.xxx.107.125

Dobry den, prosím vás když máme tu dnešní moderní dobu dá se králíkům klasické seno nahradit granulovanym co dávám na obrázku. Prodává se asi hlavně pro koně ale je to výběr z kvalitních luk, je vojtěškové, luční a různé. Prodávají se i 15 kg pytle. Co si budeme povídat je to bez sečení, sušení, kopení, strachování že vám seno zmokne ale přesto si nejsem jist jestli králík nepotřebuje klasické seno?

Obrázek
acher
acher (657 příspěvků) 22.01.2024, 19:41:41 xxx.xxx.222.196

Ke granulovanému senu bych ještě dávala nějakou hrubou vlákninu,alespoň slámu.Všechny tyto granuláty mají malé částice na posun trávaniny ve střevech.Znám chovatele kteří krmí granule a granulované seno,ale pro březí a kojící samice a pro mláďata mají koupené seno.  Každý den nebo alespoń přes den jim trochu dávají nebo tu slámu.

J.Král (neregistrovaný) 23.01.2024, 14:08:41 xxx.xxx.107.125

Tak jsem to právě myslel jestli to je dostatečné. Jo kojícím bych to určitě neriskoval ale že bych nemusel dělat sena tolik.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 25.01.2024, 22:07:57 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele J.Král z 23.01.2024, 14:08:41

Nemám už několik let králíky a tak nevím, že je granulované seno. Sdělíte kolik stojí a jaké? Píšete přesně to, co mě na senu “trápilo” taky. Sečení, sušení a hlavně skladování. Kupoval jsem lisované v balícíh asi jako byla dřív sláma, váhu balíku si už nepamatuju, za kilo jsem ale platil 4 Kč, což bylo stejně jako za ječmen. Ječmen by asi šel tehdy i laciněji, ale je to nejlepší kámoš a tak jsem peněz nelitoval. On si myslím říkal o trochu míň.

acher
acher (657 příspěvků) 26.01.2024, 06:57:44 xxx.xxx.222.196

U nás prodávají granulované seno 25kg okolo 300Kč,podle výrobce.Granulované seno by se před krmením mělo namočit i tak ho nedoporučují jako náhradu sena,nedochází k obušování zubů.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 26.01.2024, 08:03:37 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 26.01.2024, 06:57:44

Děkuju. Nesmyslná cena, svět se musel zbláznit. Tráva - seno byla vždycky zadarmo, jen za práci (amortizaci seníku, půdy, stodoly) a největší položkou bylo vždycky jádro. Jak píšu výš, už cena sena v balíkách rovná ceně jádra mi pořišla dost uhozená, ale budiž. Ovšem 12 Korun za kilo sena, to se najde někdo, kdo to dá? Vždyť je to 3 x víc než je cena ječmena?

acher
acher (657 příspěvků) 26.01.2024, 08:53:05 xxx.xxx.222.196

Pro králíky ho asi lidi moc nekupují,vím jen o dvou chovatelích,ale i ti ho spíš jen přidávají.Hlavně ho asi kupují pro koně.No práce se musí zaplatit.Sekání,sušení,granulace.

Saga
Saga (331 příspěvků) 26.01.2024, 09:59:56 xxx.xxx.167.183

Pro zadavatele - králíky jsem chovala 27 let, o existenci granulového sena samozřejmě vím, protože mimo jiné chovám i koně, a právě předně pro koně je toto granulované seno určené. Což samozřejmě nejspíš nevylučuje zkrmovat granule i jinému živočišnému druhu, ale nějak si to úplně nedovedu představit? Granulované seno je vhodné zejména pro koně, kteří mají jakékoliv potíže s chrupem, příp. už nemají zuby vůbec. Granule se máčí ve vodě a nechávají nabobtnat tak, až vznikne kaše, kterou je i bezzubý kůň schopen pysky vzít a pozřít. Nabobtnáním granule mnohonásobně zvětšují objem, tže si nedovedu představit je konzumovat v suchém stavu, kde to bobtnání vlastně pak probíhá až v žaludku a dál v trávicím traktu, přestože vím, že králík má pochopitelně jiný “pajšl” než kůň. Nehledě na fakt, že obrušování zubů jaksi chybí, jak už psali lidé výše. Beru to prostě tak, že pokud chci opici, musím mít na banány, a tím teď nemyslím nutně finance, ale i skladovací prostory na seno, pokud sám nemám pozemek, kde usuším a k tomu nějaký seník.  Znám např. chovatele, který “parkuje” velký kulatý balík v garáži místo auta a auto má na chodníku před barákem. Nemá žádné pozemky na sušení, ani zemědělskou stavbu na skladování, přesto králíky chová, ale krmí klasickým senem, byť kupovaným. Hnůj od králíků vozí na kolečku do bia na návsi. Tedy i takhle to jde. Na granule bych se fakt vykašlala, vidím v tom víc negativ než pozitiv.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 29.01.2024, 09:17:37 xxx.xxx.191.80

Já nevím - tuším bodlinka říká, že králíci dlouhé vlákno nepotřebují pro trávení (na rozdíl např. od koní) a tím pádem jsou různá granulovaná krmiva pro králíky vhodná i bez přidání běžného sena. Standardní granulovaná krmiva se nenamáčejí, granulované seno pak asi lze doplnit okusem zvlášť. 
Mně se to taky nezdá, ale nejsem ani veterinář, ani letitý chovatel. 

acher
acher (657 příspěvků) 29.01.2024, 13:00:28 xxx:xxx.4462:f727

Králíci právě dlouhou vlákninu potřebují jednak si žvýkáním obrušují stoličky a pak na posun tráveniny .Okusem si králík stoličky neobrousí.A malé částice v granulích nestačí na posun ve střevech.Senné granule lze dávat nemáčené,ale přiměřené množství.Přidávám vojtěškové úsušky do krmné směsi a výstavákům jsem přidávala i senné granule,ale seno mají stále.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 29.01.2024, 17:53:38 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 29.01.2024, 13:00:28

Konečně vzdělaný a i pouze poučenému laikovi, za kterého se považuji, srozumitelný příspěvek. Přesně takové bych si prosil tady číst. Děkuju.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.