Aktuálně: 4 928 inzerátů174 555 diskuzních příspěvků17 755 uživatelů

Osiřelá mláďata

Evik (neregistrovaný) 17.04.2024, 14:21:10 xxx.xxx.241.5

Dobrý den,

dnes ráno samice veselá normálně žrala. V 11 hod. posedávala v rohu a nechtěla ani list pampelišky. Ve 13 hod. úhyn. Žádný výtok, průjem nafouknutí, nic. Všude sítě. Zůstali po ní 3 týdenní králíčci. Objednala jsem granulované mléko. Myslíte že přežijí. Sice už vylézali a trošku žrali (seno, vločky, kousek mrkve a jablíčka, pár listů pamplelišky ale nevím. Navíc nevím na co zdechla samice. Jsem z toho špatná. Velká hodná samice, starostlivá matka. Naočkovaní v lednu. Nevíte, zda už řádí mor. Jsem od Litovle.  

Děkuji

acher
acher (657 příspěvků) 17.04.2024, 14:51:44 xxx.xxx.222.196

Třítýdenní mladý by už měli vydržet,pokud je budete správně krmit.Jablko,mrkev bych jim určitě nedávala.Jemné seno a nejlépe granule pro kojící samice s mláďaty s přídavkem toho granulovaného mléka.Lze jim dát i do misky mléko pro koťata.

Pokud byla samice na mor řádně očkovaná,tak by na něj uhynout neměla.Samice zřala normálně všechno a stejné množství jako dříve?

Evik (neregistrovaný) 17.04.2024, 16:46:09 xxx.xxx.241.5
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 17.04.2024, 14:51:44

Ano samice byla řádně očkovaná v prosinci a teď měla být po půl roce znovu. Bohužel už vícekrát nám uhynuli před 5 lety očkovaní králíci na mor i myxomatózu. Ne všichni někteří to přežili. Hodně to tu kdysi řádilo. Už jsme měli pár let klid a teď zase něco. Králíčci jsou zatím v pořádku. Čilí s chutí k jídlu. Tak snad to zvládnou. Jen jsem chtěla vědět, zda neřádí mor a zda to tak malí přežijí. Bohužel u nás v okolí nikdo králíky nechová, tak nevím. Všichni zrušili co dříve chovali, protože králíci už nevydrží být zdraví jako dříve. Děda choval králíky a umřeli mu jedině když se nafoukli. Tenkrát žádné takové nemoci jako dítě nepamatuji. Králíci se před bodavým hmyzem nechránili. Přes den bývali na vymezeném úseku zahrady v ohrádkách a zdraví. Jsem ráda, že jsem našla tuhle diskuzi a strašně mě mrzí, že už není IFauna. Tam člověk rychle dohledal spoustu užitečných rad. Tak jsem dala trošičku vloček s granulovaným mlékem pro hlodavce, vodu a seno. Granule objednám.  

acher
acher (657 příspěvků) 17.04.2024, 17:51:22 xxx.xxx.222.196

Pokud očkujete kombinovanou vakcínou,tak to se nedivím,že vám králíci uhynuli.Sama s ní nemám dobré zkušenosti.Očkuji monovalentní vakcíny a bez problémů.Chovám výstaváky,králíci hodně cestují po výstavách a řádně naočkovaní nikdy mor ani MXT nedostali.A to pamatuji i dobu kdy se mor a MXT objevily  a vakcíny ještě nbyly.Ročně odchováváme okolo180 mladých,takže bych si to bez kvalitního očkování neriskla.

georgi (neregistrovaný) 19.04.2024, 02:48:32 xxx.xxx.118.61

Acher Vám radí dobře . Ještě k tomu moru . Jsou dva typy moru a záleží na který byla naočkována . Přesnou příčinu úhynu by Vám řekla pitva .

Evik (neregistrovaný) 19.04.2024, 09:29:38 xxx.xxx.241.5
»
Odpověď na příspěvek uživatele georgi z 19.04.2024, 02:48:32

Děkuji za rady. Samice byla očkovaná kombinovanou vakcínou. Mláďata již začala umírat také - 3 ks. Sice žerou, mají i granulované mléko, ale asi to nedají. Uvidím, jak na tom budou ostatní králíci.  Ti jsou sice jinde, než byla samice s mladýma, ale vypadají dobře. Jedu koupit desinfekci. Kotící budku raději spálíme.

acher
acher (657 příspěvků) 19.04.2024, 12:50:45 xxx.xxx.222.196

Očkuji také pouze mor1 a nikdy mně králíci mor nedostali,ale očkuji mladé 3x a výstaváky i vícekrát.Chovné očkuji 1x ročně.Známá teď odchovala mláďata od týdne stáří injekční stříkačkou,ale jaké dávala mléko nevím.Možná by je chtělo zpočátku přikrmovat mlékem lahvičkou nebo stříkačkou než se naučí pořádně žrát.

georgi (neregistrovaný) 19.04.2024, 20:25:33 xxx.xxx.118.61

Já jsem  mladé odchoval od prvního dne na  kočičím mléce  z lehvičky . Z devíti dva . 

Evik (neregistrovaný) 19.04.2024, 20:28:26 xxx.xxx.241.5
»
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 19.04.2024, 12:50:45

Tak už všichni během dne zdechli. Ráno ještě trošku žrali. Poté začali postupně zdechat. Nejprve naježení, postupně leželi na boku, občas plovoucí pohyby i kvičení. Žádný výtok, průjem, krev. Prostě nic. Manžel nebyl doma a já neměla sílu je zabít. Vždy to dělá manžel. Acher děkuji Vám, budu očkovat jak píšete. Kombinovanou vakcínou už ne. 

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 20.04.2024, 08:36:09 xxx.xxx.243.248
»
Odpověď na příspěvek uživatele georgi z 19.04.2024, 20:25:33

Kdysi jsem odchovala ze 7 mladých  6 králíčků.. byli asi 3denni,..žádná kočičí mléka nebyla..ale četla jsem, že se používá kondenzované mléko (neslazené)..dceři jsem vzala dudlika od panenky a šlo to😀👍...ředění bylo 3/4,ale ta práce s tim🤦🤦😀.. králíčci vyrostli , jednu samicku jsem si nechala k chovu..🙂

Evik (neregistrovaný) 22.04.2024, 09:42:11 xxx.xxx.241.5

Zdravim. Uz začali vymírat i ostatní dospělí králíci. Takže mor. Večer žerou jsou normální a ráno jsou mrtví. Už další 2 samice. Prosím je možné reklamovat vakcínu nebo se na to vykašlat a nerozházet si veterináře. Zůstali mi jen 2 samci (mladý a starý). Asi půjdou samozřejmě taky. Chovám Nos a kaliforňáky. Mám už nakoupenou dezinfekci. Nevíte kdy mohu naskladnit nové králíky. Počítám, že vše vyčistím, vydenzifikuji a tak na podzim bych koupila nové králíky. Samozřejmě naočkované těmi monovaletními vakcínami jak píše Acher. Mám očkovat mor 1 i 2 (samozřejmě MXT). Počítám, že máme mor 1 protože je to tak rychlé. Jinak samice co vymřeli byli loňské a ta s mladýma předloňská. Nikde jsem letos žádně králíky nekupovala, samce mám svoje. Seno naše ze zahrady nemožnost přístupu jiných zvířat. Jo a před 3 lety jsme měli i MXM a přežil jen jeden samec. Dostali jí 3 měsíce po vakcinaci. A to jsem vezla 3 chovné králíky přímo k veterináři, takže k nám nemohl veterinář odjinud nic zavléct. Čistím vše 1x týdně, všude sítě. Kolem nás nikdo králíky nemá, takže přinesl asi vítr. Všem děkuji

acher
acher (657 příspěvků) 22.04.2024, 12:59:29 xxx:xxx.f0eb:21e

Reklamovat vakcínu,to asi nemá smysl.Ty kombinované prostě při větším tlaku nákazy nedrží. Řádně naočkované králíky můžete nastěhovat třeba hned.Mor se šíří hlavně vzduchem,MXT spíše komáry.Také králíci musí mít poslední očkování po 12tém týdnu života.Očkuji většinou 6.,9. a 12.týden ,králíky na výstavy očkuji i 5x,starší chovné pak 1x ročně.Očkuji pouze mor1.To,že vám králíci hynout takhle rychle, je typické právě pro mor1Nevím,kolik těch králíků ještě máte,ale mně když začali hynout králíci na mor právě po kombinované vakcíně,tak jsem králíky přeočkovala monovalentní a uhynulo ještě 5králíků a ostatní už přežili.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.