Aktuálně: 4 923 inzerátů174 509 diskuzních příspěvků17 753 uživatelů

Čištění zubů

Berta (neregistrovaný) 17.04.2024, 19:10:12 xxx.xxx.168.66

Dobrý den, dnes jsem byla u veterináře na očkování. Pan doktor mi sdělil že bych měla čistit svému psovi zuby že se mu na špičácích začíná tvořit zubní kámen. Znám různé tyčinky na čištění zubů ale o samotném čištění jsem nikdy neslyšela proto se ptám čistíte svým psům zuby nebo to řešíte jiným způsobem? Dík, Berta

Tenurri
Tenurri (316 příspěvků) 18.04.2024, 08:01:56 xxx.xxx.213.118

Já osobně třeba budu zvykat štěně na manipulaci kolem tlamy a čištění. Strašně mě mrzí, že jsem to u svých koček zanedbala a nenaučila jsem je to. Kocour má zuby v pohodě (je mu 5 let), ale ragdoll kočka (8 let) už byla 2x na čištění u veta a asi půjdeme brzo znovu. Snažím se ji to pomalinku učit, ale ona manipulaci kolem pusy nesnáší…no snad to nějak doženeme. U kocoura jde zvykání na cokoliv lépe, je hodně na dobrůtky. Kočku jídlo zase moc nezajímá, takže se to blbě trénuje…ale zvykla jsem ji na inhalátor, tak snad se podaří i tohle. Ačkoliv inhalátor byl pro ni ze začátku mnohem příjemnější, než “hrabání” kolem zubů.

V tomhle mi docela otevřela oči přednáška na metkonferenci o zubech od MVDr. Jany Radošovské (Elza radí - má například i instagramový účet, kam přidává vzdělávací obsah). Přiznám se, že mě dřív nenapadlo zvířatům čistit zuby 😔…

keriton
keriton (477 příspěvků) 18.04.2024, 08:07:42 xxx.xxx.80.20

Nečistím.

Vím, že veterináři, zejména odborníci na zuby to doporučují. Přesto nečistím.
(Stejně tak veterináři doporučují kastrovat, určitě by doporučili nenechat psa blbnout doma s hračkou, protože by se mohl zranit, odborníci na srst taky doporučují psa koupat a česat, atd. … ačkoliv ta doporučení chápu, neřídím se jimi).

Tuším, že u malých psů bývá se zuby častější problém, tam bych asi nějaké čištění zvážila.

Ale zvyknout psa na manipulaci s čumákem, tlamou, je určitě dobrý nápad. Já na to jdu přes ošetření se souhlasem. Kdybych v budoucnu zjistila, že je přeci jen potřeba zuby nějak ošetřovat, už máme základ, ze kterého bychom to dokázali dotrénovat.

efe
efe (1061 příspěvků) 18.04.2024, 08:14:31 xxx.xxx.199.5

Nečistím, u současného psa dávám věci na okus, takže si je čistí přirozeně. Rozhodně mám ale v plánu, až se u nás pořádně zabydlí, naučit různou manipulaci, vč. sahání do huby, do uší apod. Půjdu na to s klikrem.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 18.04.2024, 08:17:08 xxx.xxx.119.6

Já začala učit a čistit někdy minulej rok. Pes je teda na syrovým, zuby měl a má pěkný, tuplem na to, že je to senior. Přesto vet říkal, že čistit můžu - no řekl, že mám, myslela jsem si o tom svý, jako když je na barfu, má zuby pěkný tak proč. Na to jsem si poslechla podcast o zubech…a začala s nácvikem😁. Máme taky naučeno přes ošetření se souhlasem. Beru to i tak, že to byla další věc, u který se dal trénovat mozeček. Myslím, že je to jako s oblékáním, někdo obléká, někdo to považuje za blbost.

Berta (neregistrovaný) 19.04.2024, 10:38:13 xxx.xxx.168.66

Díky já si to myslela, sama také neznám nikoho kdo by čistil psům zuby. Nevím jestli se to dá ovlivnit krmením ale dostává granule.

efe
efe (1061 příspěvků) 19.04.2024, 10:48:39 xxx.xxx.64.15

Hodně záleží na plemenu - malá plemena na zubní kámen trpí hodně - a samozřejmě na stravě. Kdybych třeba měla znovu mopse, zuby bych rozhodně čistila. 

Aluška (neregistrovaný) 19.04.2024, 11:40:52 xxx.xxx.200.75

Čistím jezevčíkům cca 3x týdně


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.