Aktuálně: 4 825 inzerátů175 270 diskuzních příspěvků17 761 uživatelů

Bidýlka

Jitka Grohmannová (neregistrovaný) 06.08.2008, 14:49:08 xxx.xxx.151.16
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s bidýlky pro andulky. Na několika místech jsem četla, že se doporučuje kůra ovocných stromů z větví sundat (kvůli možným škůdcům pod kůrou) a včera na veterině mě doktor "sprdl" že prý to musí být s kůrou. Můžete mi prosím poradit vy? Jaké máte zkušenosti?
Děkuji
anonymní (neregistrovaný) 06.08.2008, 16:06:21 xxx.xxx.35.177
Důležité je používat větve z nepostříkaných ov. stromků. já osobně jsem kůru začala sloupávat právě kvůli parazitům a projíždím plamenometem pro zlikvidování různých breberek. Dříve jsem totiž měla problémy s vápenkou a od té doby mám klid.
Jitka Grohmannová (neregistrovaný) 06.08.2008, 17:33:21 xxx.xxx.203.224
Já právě taky četla ten problém s vápenkou. Proto má náš andulák v kleci soustavu bidýlek z větviček ovocných stromů, ale s oloupanou kůrou. A zatím jsme žádnou vápenku řešit nemuseli.Celkově dobře prosperuje. Asi to tedy necháme zatím takto. Děkuji za názory.
Ondřej*7
Ondřej*7 (47 příspěvků) 07.08.2008, 12:20:37 xxx.xxx.227.166
Dobrý den,chovám papoušky už nějaký ten pátek a z bydel zásadně nikdy kůru nesundávám a ještě se mi nestalo že by mí papoušci dostali vápenku ap..Než dám papouškům do voliéry bydla tak je pouze pořádně pod proudem vody propláchnu nic víc.A na víc papoušci se zabaví okusováním kůry což je taky důležité aby se nenudili dále bych řekl že pod kůrou se nachází hmyz,který by taky neměl chybět ve výživě papoušku.
sunflowersman (neregistrovaný) 07.08.2008, 12:36:32 xxx.xxx.175.196
Dobrý den, nechápu účel oloupávání kůry. Z bavujete tím papoušky velké radosti a možnosti využít svůj nejlepší um, a to práci se svým zobákem.Parazité se nachází především tam, kde mají papoušci přístup k zemině, nebo když má volně přístup myš, či do voliery může spadnout trus volně žijícího ptactva.nevím zda pod kůrou žijí někteří střevní parazité, to bysme se mohli bát papouškům dát kousek jablka, či jiného ovoce.Z větví a z kůry papoušci využívají mnoho prospěšných látek a mnoho enzymů, jež podporují jejich imunitu.
cone
cone (1412 příspěvků) 07.08.2008, 13:08:25 xxx.xxx.85.196
Dávám po celou dobu svého chovu pouze větve z netoxických stromů, chemicky neošetřené, nesuším je ani neomývám, pouze zkontroluji, aby nebyly potřísněny trusem volně žijícího ptactva. Samozřejmě se snažím vybírat pro zdroj větví "čistší" lokality. Nějaké problémy jsem nezaregistroval.Takže můj názor - jedině s kůrou.Už tím, že jsou papoušci drženi v klecích či voliérách jim bráníme v činnostech, o které by na volnosti neměli nouzi, tak proč je ještě obírat o jednu z jejich zbývajících radostí-olupovat a ničit bidla.
anonymní (neregistrovaný) 07.08.2008, 18:07:56 xxx.xxx.35.177
To s tím loupáním kůry jsem psala já, tak abych to vysvětlila... měla jsem problémy s vápenkou a u té bohužel nestačí jen podávání léků /mastí/ aby se z voliéry vymítila, protože se drží ve dřevě, takže proto kůru sloupávám a opaluji plamenem, zkrátka mám strach aby se to už neopakovalo. Z bidel mám sice kůru sloupanou, ale ptáci dostávají celoročně větve z ov. stromků nebo vrby na okus, vím, že to potřebují, akorát před podáním je omyji.
cone (neregistrovaný) 07.08.2008, 21:06:05 xxx.xxx.85.196
S tou vápenkou bych postupoval následovně: vyléčit, vyměnit vše děvěné, zbytek dokonale vydesinfikovat a toť vše, pak už bych smělě podával bidla i s kůrou na okus. Nedomnívám se, že jste si vápenku dotáhla domů s bidlama z přírody. Hladká, oloupaná bidla mají význam jen během léčby.
anonymní (neregistrovaný) 07.08.2008, 21:29:42 xxx.xxx.35.177
Vápenku jsem si dotáhla do chovu pravděpodobně s koupí nového ptáka, ale je možná nákaza i z trusu volně žijících ptáků /na to by ale podle mě stačí umytí větviček, což dělám/. Možná to špatně vyznělo, ale nemyslela jsem to tak že vápenku si dotáhnu pod kůrou větviček. Samozřejmě máte pravdu, že stačí léčit, desinfikovat a pak klidně dávatvětve s kůrou, ale jak říkám, moji ptáci mají celý rok na okus čerstvé větve.
anonymní (neregistrovaný) 07.08.2008, 21:32:04 xxx.xxx.35.177
A výměna větví při tomto onemocnění není nutná, ideální je třeba obden projíždět větve plamenometem a zároveň léčit.
anonymní (neregistrovaný) 07.08.2008, 21:58:57 xxx.xxx.85.196
Pracnost s plamenometem vs. řezání pilkou nové bidla vyjde nastejno.
anonymní (neregistrovaný) 07.08.2008, 22:35:10 xxx.xxx.35.177
Pokud máte dostatek stromků, které můžete řezat i během roku když plodí, tak ano. my máme stromků tak 20 a nedokážu si představit že bych měla přes léto kdy plodí ořezávat haluze, proto je pro mě jednodušší, rychlejší plamenomet. A mám jistotu, že zničím vše živé. pravděpodobně jste se s tímto problémem ještě nesetkal /a buďte rád/, každej den chytání ptáků a mazání. Vápenka se může léčit i 14 dní, to bych pokácela půlku našich jabloní :-)))

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.