Zdravím, chtěla bych se zeptat, která zvířata se teoreticky vyplatí chovat jako své hobby, ale zároveň i jako přivýdělek dejme tomu na 10 000 měsíčně? A mít tak hobby, které ho zároveň i přiživí… Byl by to případ, kdy jsou k dispozici prostory, krmivo se ale dokupuje (nikoliv statek s polnostmi, louky, atd. ) Spíše dům s velkou zahradou a stodolami.. Takže spíš zvířata zájmová než hospodářská..
Jakmile začněte počítat a započítáte i svou práci, rychle zjistíte, že to je prodělečné a zvlášť pokud začínáte nemáte žádné nářadí ani zrychtované chovatelské zařízení a žádné zkušenosti.
Malochov musí člověk brát především jako koníček, který se ,až se vše po několika letech a mnoha neúspěších, naučíte a budete šikovná dokáže zaplatit tak, že ste na nule.
A s jakými zvířaty máte zkušenost?Přivýdělek 10 000Kč měsíčně v hoby chovu se žádnými.Pokud se chcete opravdu věnovat hoby chovu,jde vám o pohodu zvířat. A ne o nějakou množírnu psů,koček apod.
přivýdělek implikuje, že do toho stíháte chodit ještě do normální práce. no a na to zapomeňte, protože aby teda zvířata generovala jakýkoliv zisk, musíte mít perfektně zvlánutý odbyt a musíte jich mít hodně, aby se fixní náklady rozdělily mezi víc kusů a to je tak časově náročné, že je to s prací nekompatibilní.
no a mít toho tolik, že vás to jakože uživí, to i když máte perfektně zvládnutý odbyt ne práce snů, ale řehole, prostě normální práce v zemědělství, kdy makáte celý rok sedm dní v týdnu a nic moc z toho.
Začínat se zájmovým chovem za účelem finančního zisku je špatně. Už právě třeba kvůli opomínání nutných potřeb chovaného jedince - pokud teda se chce mít fakt mít všechno v pohodě tak to zabere dost času si to nastudovat a bude to stát i nemalou investici. Taky je dobré si říct, že takový hobby nebo koníček je něco co chce člověk dělat aniž by z toho něco měl a za mě není dobrý to kombinovat.
Kdybychom teda toto moralizování vynechali tak dojdeme k tomu, že je možný mít takový přivýdělek klidně i 15 tisíc / měsíc, ale teď z hlavy mě napadly dva háčky. První je to, že ten “přivýdělek” bude z prodaných mláďat a jinak to vlastně nejde. Jenže ty mláďata jsou nárazový zisk a třeba můžou být jen jednou ročně. Tudíž to mít pravidelně každý měsíc tak úplně nejde. Druhý háček je zas v tom, že takový druhy co by měly tak velkou hodnotu existují, ale buď je chov tak náročný, že to potrvá hodně dlouho než se dostanete na takovou “úroveň” chovu nebo podléhá třeba ochranou a do chovu to jen tak nedostanete.
Kdybych se zaměřil teda na konkrétní druhy tak asi rovnou vynechám psy - jsou časově náročný a řekl bych, že byste chtěla spíše co má malou náročnost na čas. Když si vezmem papoušky, tak jako jo. Finančním ziskem byste toho dosáhla spíše s velkými papoušky, jenže jsou dost hlasití, vyžadují spoustu práce a čištění. Prostě málokdo to zvládne a ikdyž se to nezdá, tak jsou nároční a je potřeba mít zkušenosti aspoň se středními papoušky a to chvíli potrvá. S hmyzem to asi úplně nepůjde a když by to šlo, tak musíte toho mít hodně a je to mravenčí práce. Jako je prodávání v krabičkách za 30Kč. Lidi to budou kupovat, ale komu by se chtělo třeba cvrčky třídit podle velikosti a pak někde počítat drobný po dvackách jestli jsem na svých vysněných 10 tisících. Hlodavci (spíš teď myslím laborstorní myšky, potkany,…. na zkrm) - ten samý problém + smrad. 😃 Akvaristika asi bude mít podobné problémy - v akvaristice se vůbec nevyznám, ale myslím si, že tam je nulový úspěch. Pokud teda nebudete mít nějakou super vzácnou zlatou rybku. Co se týče třeba teraristiky. Tam se dá najít nějaké druhy, ale zas opakující se problém. Buď náročnost nebo čas na řádné nastudování. U hadů jako jsou barevný mutace to půjde, ale chce to mít nastudovaný jak ta genetika funguje (jak kombinovat rodiče) což nemusí být jednoduchý pro začátečníka který o tom nic neví. Pokud se vyhneme mutacím tak u nějakých obyčejných korálovek atd… to nedáte. Zas ten samý problém - dá se to dát u náročných druhů, ale to chce mít zkušenost. Takovou Krajtu Zelenou hodně málokdy vidím, že by šla pod 12 tisíc/ kus. Složte si dva páry a pak by to na odchovech mohlo udělat přes 10 tisíc / měsíc (když se jednorázový zisk z odchovu rozpočte na měsíc), ale na začátek si připravte aspoň 50 tisíc aby jste si je pořídila + nějaký peníz na zařízení kde je chovat atd… 😉 Jsem ještě slyšel, že mají agresivnější povahu a rádi si kousnou. Viděl jsem pár fotek i videí kdy se Krajta Z. zakousla a není to nic hezkého. Stačí se podívat i na fotku jejich zubů. Viz foto.
Takže na závěr - je možný mít zájmový chov jako hobby s měsíčním přivýdělkem 10 tisíc / měsíc? Ano, je to možný když se roční celkový zisk rozpočte na měsíc a vynechá se náročnost, čas atd…
Jak bylo zmíněno, hlavně to potrvá než se z toho bude moc něco vydělat. Než se dostanete na nulu aby se chov sám zaplatil (prvotní investice atd..) tak si počkáte pár let snad ve všech případech. 😉
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 01.07.2024, 06:49:58
Jj, já taky znala jednoho s rybičkama, vydělal dost peněz, ale přii práci to nestíhal a makali mu tam několik hodin denně rodiče důchodci. Fakt dost řehole a těžce vydělaný prachy.
Kdybych teoreticky chtěla podobné prostory využít apk na práci se zvířaty. Třeba něco jako psí - zvířecí hotel. Myslím že po podobných službách je poptávka.
Pokud se smíříte s počátečními náklady ve stovkách tisíc, aby to za něco stálo, máte nějaký ten pozemek (polnosti netřeba, stačí pár hektarů luk), nastudujete si byrokratickou legislativu, tak se to dá dělat i celkem s nízkými provozními náklady a vysokými zisky. Veterináře a kováře hodíte na hrb klientům, o to si samozřejmě budete muset říct méně na ustájení, a nebo seženete nějaké obětavé jedince, pak si i za jejich práci můžete říct nějakou kačku navíc.
Koním navíc nemusíte vůbec rozumět, pořídíte si prostě ošetřovatelku, která bude. Ideálně nějakou, co ji vyplivne učiliště, obor “chov koní”. No ale musíte ji samozřejmě zaplatit (hlavní pracovní poměr), takže to chce mít příjem od ustájených koní aspoň osmdesát měsíčně, aby se vám zaplatilo těch 45, co budete dávat za ošetřovatelku, dalších 20, co budete dávat za zdroje pro koně (el, voda, podestýlka, píce - žlabové krmení můžete zase hodit na hrb klientům, údržba areálu), no a při troše štěstí vám zbude nějaký ten přivýdělek pro vás (po zdanění). S tím, že vám po statku budou courat neustále cizí lidi, dost možná budete poskytovat ubytování té ošetřovatelce (o to může mít ovšem nižší mzdu), budete se neustále dohadovat s dvěma stranami o všech problémech s tím spojených. Při osmi až dvanácti koních na ustájení by to mohlo vycházet.
Druhá možnost je, že si o koních nastudujete, to vydá na pár let praxe, a budete si ošetřovatelku dělat sama, pak ušetříte těch 45 za ošetřovatelku, dá se to dělat i při práci (pokud máte práci, ze které můžete kdykoli vyfrčet chytat koně na železniční násep nebo k sousedům na zahradu), Bude vám stačit polovina koní na ustájení, což je pro jednoho člověka na ošetřování ve volném čase až až. A za zadkem musíte mít někoho, kdo to vezme za vás, když onemocníte (můžete domluvit s majiteli koní za slevu na ustájení na příslušný měsíc).
No a dovolené a nemoci jsou samozřejmě při každém takovém přivýdělku v podstatě mimo realitu, pokud nemáte zajištěný dostatečně erudovaný zástup.
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 01.07.2024, 08:14:44
Jo, křepelky se taky pěkně točí. To vidím na svých prarodičích a osobně bych neřekl, že by na ně byl velký odbyt, ale očividně je. 😃 Hold se musí pohybovat v takových kruzích kde je poptávka jako snad ve všem.
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 01.07.2024, 08:56:21
Osobně už bych křepelky nechtěla, už jen kvůli smradu, ale na těch se asi dá vydělat s nejlepším poměrem práce - výdělek. Stejně tam ale musí být počáteční investice. Nicméně klece vyrobí šikovný kutil sám v podstatě z levných materiálů, stodolu paní má, takže t y by šly. Ovšem je to klecový chov, s hobby chovem křepelky, když se mají vyplatit, nemají moc společného.
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 01.07.2024, 08:14:44
Ale i kdybych měla své krmení, to přece není zadarmo, možná naopak - krmnou dávku nevyrobím za stejnou cenu, jako to vyrobí fabrika. Řešit obilí, bílkoviny? To se nemůže vyplatit. Kupovat palety granulí? To se vyplatí. Nevím, esi to vydělá 10 tisíc, to asi ne, ale slepice nepotřebuje ani klec ani topení a možná ani svícení, udělá se průhledný strop, co dělám už měsíc a nic… na den je 120 - 150 g granulí, a i kdyby snášela jen polovina… a taky si nějaké vajco nechám a nekupuju… a kupujícím namluvím, že slepičky jsou šťastné a mají volný výběh a papají domácí stravu. Tak jak všici. 🙂
Cha, a hele, upe nejlíp to budete mít tak, že tu nevyužitou část statku prostě oplotíte zvlášť (aby vám lidi necourali do obytné části, pokud bydlíte jinde, máte tuplem vyhráno) a za tu desítku měsíčně (plus údržbu) pronajmete. Ať si tam někdo dá co chce, prasata, kozy, krávy, koně, krokodýle.
Čistá ruka, čistá mysl. Domů si pořiďte dvě morčata nebo králíky na cicmání a do voliéry na balkon dvě zebry a máte i ten zájmový chov odškrtnutý.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 01.07.2024, 10:36:51
Věřte mi, že dostat slepice do snásky není vůbec tak snadný. Známý má stodolu, viděl jak nám slepice nesou, tak si jich koupil 60, ze stejného zdroje jako my, krmil údajně stejnou směsi a denně sebral cca 10 vajec.