Aktuálně: 4 792 inzerátů176 088 diskuzních příspěvků17 778 uživatelů

Dokrmování

Jiřik (neregistrovaný) 04.07.2007, 11:42:03 xxx.xxx.14.80
Dobrej den potřeboval bych vědět co a jak potřebuju k dokrmování korely děkuji.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 05.07.2007, 06:05:10 xxx.xxx.183.35
Hlavně odvahu, zkušenosti s dokrmováním. (někdo by Vám to měl ukázat). Injekční stříkačku, popřípadě sondu (gumovou hadičku, která se dá zakoupit v lékárně). Směs k ručnímu dokrmování (na trhu je hodně značek Kaytee, Nutribird atd.) Pak záleží, jak je mládě staré. Pokud je hodně mladé (neopeřené), tak budete potřebovat inkubátor. To jsou asi základní věci co by jste k dokrmování měl mít po ruce.
Jiřik (neregistrovaný) 05.07.2007, 13:22:43 xxx.xxx.14.80
A jak by ste mi doporučil vy, já bych to dělal poprvé a ještě bych potřeboval vědět jestli jsou k tomu zapotřebí jáhly.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 05.07.2007, 15:50:46 xxx.xxx.183.35
Dobrý den. Samozřejmě jsou chovatele, kteří si dělají svoje krmné směsi sami, kde například používají vámi zmíněné jáhly a podobné suroviny, ale dle mého názoru by bylo vhodnější na burze zakoupit speciální směs k ručnímu dokrmení. Já kupuji krabičku Kaytee 510 G za 135 Kč. Což vůbec není moc.

Do misečky dáte teplo vodu a přisypete směs k dokrmování. Zamícháte a vytvoříte takovou kašičku. pro menší mláďata doporučuji řidčí a pro starší mláďata doporučuji hustější. Touto kaší můžete krmit například upravenou lžičkou (zahnutou), ale u ze lžičkou jsou problémy. Menší druhy se sní dokrmují velice špatně a taky může dojít při špatném dokrmování k poranění či deformaci zobáku. Zkušenějším se to většinou nestává. Já bych asi doporučil zlatou střední a to je injekční stříkačka. Naplníte kaši do stříkačky a uchopíte mládě. Mládě chytnete za hlavičku kousek od zobáčku palcem a ukazováčkem a špičku stříkačky dáte mláděti do zobáčku a pomalu vstřikujete. Musíte hodně pomalu, aby jste mládě nezadusil, aby stačilo polykat stravu a zároveň i dýchat. V prvních dnech musíte být hodně trpělivý, protože na takový způsob krmení mláďata nejsou zvyknuta, ale velmi brzy si zvyknou. Poslední variantou a u mě velice oblíbenou pro menší druhy papoušků je sonda. Toto krmení je velice rychlé, ale ze všech metod je nejkomplikovanější. Sonda se do volete musí zavést správně. Je tu totiž i vysoké ryzyko, že se omylem zavede špatně. Sonda (hadička) se musí zavést, tak aby se dostala mláděti přímo do volete. Já na to mám menší trik. Sonda se musí zavádět velice pomalu. Pokud ji zavádíte pomalu, tak mládě samo uvolní cestu do volete a hadička tam sama zajede. Hadička se dává mláděti spíše z levé strany. Je to jak jsem psal nejrychlejší způsob a u menších druhů ho používám. Výhodou je, že ho někdy používám v prvních 4 dnech, aby si mládě zvyklo na novou stravu a na další věci. Pak většinou přecházím na stříkačku. Je důležité sledovat obsah volátka. Volátko by se mělo důkladně vyprázdnit, aby ve voleti krmivo nakvasilo, to by potom vedlo i k uhynu mláděte. Proto raději 1X za den důkladně nechat mládě vytrávit, aby nedošlo právě k tomuto kvašení krmiva.

Já bych postupoval takhle. Mládě korely bych z budky rodičům odebral v té době, kdy bude jen částečně opeřena. V době, kdy bude mít chmíří a nebo část těla holou a část těla částečně pokrytou peřím. V této době korela nemusí být umístěna v inkubátoru, ale můžete ji umístit do budky, nebo do nějaké přepravky či krabice, kde bude mít pár dýchacích otvorů. Já jsem si pro tyto případy vyrobil přepravku ze dvěmi komorami. Postačí i obyčejná krabice od bot, nebo jsem viděl mláďata i v uzavřených kýblech, ale s dýchacími otvory. Mládě musíte z počátku krmit častěji. Zjištěním vyprazdňování volete zjistíte, jak často dokrmovat a kolik ml směsi krmit. Když budete krmit mládě stříkačkou, tak později poznáte, když mládě bude odmítat potravu, že už má dost. Většinou částečně opeřená mláďata krmím po 6 hodinách a později tento interval měním místo 4x krmení denně na 3x krmení denně. Myslím, že jsem napsal asi takové ty základy, ale jak jsem už psal vždy je lepší, když vám to někdo osobně předvede.
Jiřik (neregistrovaný) 05.07.2007, 17:07:46 xxx.xxx.14.80
Děkuji za odpověd a hodně zdaru v chovu.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.