Aktuálně: 4 958 inzerátů174 185 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Čistota v budce

kasssy (neregistrovaný) 29.05.2009, 20:06:46 xxx.xxx.52.72
Ahoj všem. poprvé letos odchovávám andulky a chci se zeptat,jak to řešíte s čistotou v budce. Samička podestýlku vyházela,tudíž jsou mladý na holým prkně a pěkně pod sebe trousí. Mám je vyndat a celou budku vyčistit,nebo jak??
ema
ema (84 příspěvků) 29.05.2009, 20:18:59 xxx.xxx.39.201
Moje andulky jsou taky na holém dřevě. Nic v budce nesnesou, vše vyhážou. Já vezmu mladé, dám je do jiné nádobky. Budku celou překlopím, vyklepu a vydrhnu kartáčkem. A je čistá. Celá to trvá pár sekund :-) Čistím podle potřeby, třeba 2 krát týdně.
sunflowersman
sunflowersman (399 příspěvků) 29.05.2009, 21:00:04 xxx.xxx.175.196
Dobrý den. Možná by bylo dobré upozornit, že tohle může procházet jen u andulek. U ostatních náročněji odchovatelných papoušků to nepřichází v úvahu. Píšu to jen, aby teď někteří lidi nezačali klopit budky a vyhazovali mladé. U některých papoušků to může zkazit celé hnízdění. Vždyt v přírodě jim taky nikdo neprovádí údržbu.
Orina
Orina (227 příspěvků) 29.05.2009, 23:05:41 xxx.xxx.101.57
Je pravda, že se dá budka čistit pouze andulkám. Můžete to vymyslet tak (já to nemám), že uděláte dovnitř budky ještě jednu krabici bez víka, samozřejmě, a budete mít na dobu hnízdění těch krabic víc podle počtu samic. Jakmile bude krabice s mláďaty špinavá, přendáte mláďata do čisté krabice, zasunete jí do zavěšené budky zpět i s přendanými mláďaty, takže celá operace bude otázkou několika sekund, takže samici zase tolik rušit nebudete a s vyndanou špinavou krabicí pak můžete provádět čistící divy. Upozorňuji, že tento kaskadérský kousek jde opravdu provádět jen s andulkami a zase možná jen s některými. Ani andulky nejsou ze dřeva a některé samice si to nemusí nechat líbit. Měla jsem samici, která přesně poznala svoje mláďata a podložená, od jiné samice, vždy zabila.
kasssy (neregistrovaný) 30.05.2009, 11:20:15 xxx.xxx.52.72
Budku jsem vyčistil. Ale horší je,že mladý mají dost špinavý nohy. Co s tím? Jak jim je čistíte?
Roman (neregistrovaný) 30.05.2009, 13:28:45 xxx.xxx.15.194
Nechal bych to být. Nohy si sami vyčistí až budou starší. Alespoň u nás to tak funguje :-)
kasssy (neregistrovaný) 30.05.2009, 13:32:29 xxx.xxx.52.72
Tím se taky uklidňuji,že si pomůžou sami,když ve volné přírodě jim je taky nikdo nečistí. Dík.
Orina (neregistrovaný) 30.05.2009, 13:41:18 xxx.xxx.97.167
Prosím vás jen nečekejte!!!! Každé mládě je nutné vzít do ruky, (doufám, že umíte kroužkovat!!) a nožičku opatrně omýt pod vlažnou!!! tekoucí vodou. Mládě trochu postříkáte, ale hned ho dejte na minutu do savé utěrky a hned odneste do hnízda a vezměte mládě další. Pokud neumíte kroužkovat, tak mu při tom procesu neutrhněte nohu!! Omýt a očistit nožky je důležité proto, protože až maldí polezou z hnízda tak 1) by je tento nános značně zatěžoval a tím i zpožďoval vylétnutí z hnízda 2) jak jsem si přečetla na ifauně, tak to potom někdo ztrhává tak vehementně, že utrhne ptáčkovi dráp nebo pochroumá nohu 3) strhne se zaschlým trusem kůži z nohy, která se zanítí a andula může o nohu přijít.
Proto nečekejte a nožky ošetřete ihned!!
ema
ema (84 příspěvků) 31.05.2009, 19:59:33 xxx.xxx.39.201
Jak jsem psala tu "svou" údržbu budky provádím jen u andulek, korel, rozel a neofém. Jiné druhy nechovám, tudíž nemám zkušenost.
kasssy (neregistrovaný) 01.06.2009, 05:59:36 xxx.xxx.52.72
tak jsem jim ty nohy očistil. Zkušenosti nemám,ale myslím,že nohy mají všechny:-) Sice se mě nepodařilo odstranit všechen trus,ale většinu jo. Nechtělo se mě nechávat je dlouho mimo budku a taky aby neprochladly,ale jinak to šlo

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.