Aktuálně: 4 852 inzerátů175 001 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

ŽAKO pohlavní dospělost

anonymní (neregistrovaný) 27.07.2009, 11:54:45 xxx.xxx.237.67
Prosím vás, kdy je žako pohlavně dospělý: Máme 9 letého samce a sháníme mu samičku, tak abychom věděli jak stará by asi měla být.Děkuji
cone
cone (1412 příspěvků) 27.07.2009, 12:08:39 xxx.xxx.85.196
Myslím, že od těch 5ti let stáří jsou v optimálních podmínkách a v harmonickém partnerském vztahu schopni zahnízdit a vysedět mladé. Pokusy o hnízdění v mladším věku obvykle končí neúspěchem.
anonymní (neregistrovaný) 27.07.2009, 12:31:56 xxx.xxx.237.67
Děkuji pane Šiška.Našla jsem tříletou samici,myslíte že není vhodné ji kupovat?Nepotřebuji aby ihned hnízdili, v první řadě jde o to že ten náš samec potřebuje parťáka.Podmínky by vhodné pro budoucí chov byly.Ale na to je čas, to není momentálně priorita.
liaj
liaj (111 příspěvků) 27.07.2009, 19:52:26 xxx.xxx.6.67
žakové jsou pohlavně dospělí mezi 3-5 rokem života. myslím, že 3letá samice je vhodná. u starších jedinců je ale vyšší pravděpodobnost, že bude sbližování trvat delší dobu. znám případ chovatelky, která sbližovala 4leté jedince dva roky.ale je to individuální. já jsem dokupovala 1,5 letému samci stejně starou samici. a sbližují se velmi pomalu. mám je 6 měsíců. sice se tolerují, občas se k sobě náhodně přiblíží,ale v mé přítomnosti bojují o moji pozornost. samec se na mě za ten rok hodně nafixoval.ale celkově hodnotím koupi samice kladně.dopoledne se opravdu zabaví. vykecávají spolu, přeřvávají se, hrají na honěnou, atak. prostě se zabaví.
liaj
liaj (111 příspěvků) 27.07.2009, 20:47:17 xxx.xxx.6.67
špatně jsem přečetla dotaz. myslela jsem, že samec je 5ti letý. v tomto případě se neodvažuju tvrdit, že 6 let rozdíl je OK. možná poradí někdo zkušenější.
cone (neregistrovaný) 27.07.2009, 20:54:05 xxx.xxx.85.196
Tříletá samička je velmi vhodná, jak se zmiňuje liaj, chvíli to sblížení obvykle trvá, ale vím o případu, kdy samec a samička koupeni v jeden den / dospělí jedinci / se ihned po přemístění do karanténní klece začali krmit a do roka byly mladé. Kolega si loni na podzim koupil pár ze zahraničí a zkraje roku měl jedno mládě. Ale jsou to spíše výjimky Osobně mám desetiletého samce z dovozu se samicí 6let - odchov pod rodiči a po půl roce začali navštěvovat boudu. Nyní jsou ve velké výletové voliéře 4 x 2,5 x 2 m a myslím, že jim to prospívá.
Jinak ale nevím o případu, kdy by tříletý jedinec v páru vyvyedl mladé, pouze vím o neúspěšných pokusech.
anonymní (neregistrovaný) 27.07.2009, 21:22:04 xxx.xxx.237.67
Děkuji za vaše reakce.Každopádně jste oba posílili moje rozhodnutí :-)Jdu do toho, na délce sbližování nezáleží a pokud se to nepovede nedá se nic dělat.Jestli budou harmonizovat to nezaručí nikdo a ani to neočekávám :-)
anonymní (neregistrovaný) 29.07.2009, 21:08:14 xxx.xxx.237.67
On na nás právě nijak moc fixovaný není, koupili jsme ho staršího.Býval ochočený, panička mu umřela a potom byl delší dobu sám a oškubal se.právě proto zvažujeme ( nebo spíš jsme již pevně rozhodnutí) koupit mu samičku.On nikdy úplný mazlík nebude,bere z ruky, snaží se povídat, ale myslíme že líp mu bude v páru.Kdyby se jednou výhledově podařilo odchovat bylo by to obrovské plus,ale jak říkám priorita to momentálně není.Děkuji vám za vše názory a rady moc si jich cením.A ze všeho nejvíc oceňuji návrat pana Šišky. , jeho rady jsou pro toto forum velice přínosné.

lilaj i vám díky za ohlas a přání štěstí.Už se těším až budeme mít vše v kupě a budem se chodit kochat :-)

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.