Aktuálně: 4 788 inzerátů176 439 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

SLUNEČNICE ???

cone
cone (1412 příspěvků) 16.12.2009, 20:00:14 xxx.xxx.67.3
V poslední době proběhlo několik názorů na druh slunečnice, který je nejvhodnější pro zkrmování papoušky. Je to slunečnice černá, žíhaná nebo bílá? V knihách R.Low, M. Smrčka či M. Bartla je označována bílá jako nejvhodnější / údajně nejméně % tuku /, potom žíhaná a jako nejméně vhodná je společně všemi autory uváděná slunečnice černá.
Je to tak, nebo je to názor přepisovám z doby před třiceti, kdy u nás nebyla slunečnice jiná než pouze černá.
Brno
Brno (211 příspěvků) 16.12.2009, 20:14:30 xxx.xxx.212.78
Tohle téma jsem nedávno zakládal i já a bohužel jsem se odpovědi nedočkal zde ani na ifauně. Snažil jsem se pátrat na netu a stejně nic. Jediné co jjsem se dozvěděl, bylo to, že rozdíl v olejnatosti závisí na odrůdě. Což navádí na myšlenku, že některá černá může být méně tučná než některá žíhaná.
kajik (neregistrovaný) 16.12.2009, 20:27:16 xxx.xxx.16.80
ja osobne podavam vsechny tri druhy, s tim, ze cerne slunecnice nejmene.
Brno
Brno (211 příspěvků) 16.12.2009, 20:58:04 xxx.xxx.212.78
Jde o to, jestli náhodou není rozdíl v olejnatosti např. 3% což při 45% olejnatosti je nulový rozdíl a jde jen o to, že všichni máme zakořeněno, že černá je nejtučnější a přitom nikdo nevíme, že ten rozdíl je opravdu nulový.
sunflowersman (neregistrovaný) 16.12.2009, 21:10:21 xxx.xxx.175.196
Dobrý den. Rozdíly v podílu tuku, se liší i mezi odrúdami například žíhaných slunečnic. Stejně tak jako existuje už více druhů žlutého prosa lišící se obsahem tuku, existuje více druhů těchto slunečnic. Ikdyby rozdíly v barvách slunečnice byly, budou minimální co se týká celkové tučnosti směsi. Podle mě je nemožné pěstovat několik let slunečnici o přesné neměnící se hodnotě tuku. Už i co rostlina, to jiný podíl tuku v semenech.Uváděné hodnoty jsou podle mě opravdu zobecněné.
anonymní (neregistrovaný) 16.12.2009, 21:18:47 xxx.xxx.230.164
Kdyby měly všechny odrůdy stejné procento tuku,proč by zemědělci pěstovali převážně černou odrůdu.Nepěstují ji pro papoušky ale na olej.Takže ostatní odrůdy pro ně nejsou tak zajímavé,asi proto.že neobsahují tolik oleje jako černá.Petr
anonymní (neregistrovaný) 16.12.2009, 21:27:07 xxx.xxx.134.96
raz mi jeden známy rozprával, že dával na rozbor do veter. a potravinového ústavu slnečnicu - bielu, čiernu a žihanu a rozdiely v olejnatosti boli zanedbateľné, a na stránkach českého ústavu je rozbor za tento rok a ten to potvrdzuje, rozdiely sú v odrodách a teda teoreticky čierna môže obsahovať menej oleja ako biela. takže asi niečo na tom bude.
Luboš Jedlinský (neregistrovaný) 16.12.2009, 21:31:43 xxx.xxx.151.22
pred mnoha lety jsem si pořídil svého prvního papouška, tehdy jen jako mazlíčka papoušky jsem ještě v tu dobu nechoval, bylo mě tušim něco kolem 13let, internet nebyl tak rozšířený já ho neměl, knih jsem měl pomálu nebylo z čeho čerpat, chovatele jsem žádného neznal, papoušek miloval slunečnici, do krmiva jsem mu tehdy přimíchával sposty černé slunečnice v domění že pro něho dělám to nejlepší, má špatná péče ho zabila, přijel jsem domu a papoušek se choval zvláštně, pamatuji si že jsme ho s taťkou vezli k veterináři papoušek byl na mě fixovaný vezl jsem ho tedy jen v dlani, v čekárně u veterináře mi zemřel ve velkých křečí v dlani, když mě viděl veterinář uplakaného řekl že udělá bezplatně pitvu abych věděl co se s papouškem stalo a popřípadě se mohl příště vyvarovat chyb, bez toho abych řekl čím jsem ho krmil mě oznámil že umřel na přetučnění řekl že jsem mu nejspíš dával černou slunečnici, prý na škole jim říkaly že černá je nejtučnější, pan veterinář byl kapacita co se týče papoušků a je dodnes
jarda (neregistrovaný) 16.12.2009, 23:27:03 xxx.xxx.101.18
no jo ale to nemusí vyvracet předešlí pŕíspěvek.na tohle by měl odpovědet zemědelec-rostlinář,agronom.já se přikláním k tomu že spíše to bude v odrudě.chtělo by to rozhodit sítě chovatelé...
anonymní (neregistrovaný) 17.12.2009, 08:22:34 xxx.xxx.175.250
Rozdíl v olejnatosti co se týká barev slunečnice není. Některé odrůdy jsou olejnatější než jiné a to bez ohledu na barvu slupky.Ale pro nás chovatele je ten rozdíl zanedbatelný takže je jedno jakou slunečnicí krmíme.
cone (neregistrovaný) 17.12.2009, 08:33:17 xxx.xxx.67.3
Pokud by tomu opravdu tak bylo, tak ve většině knih byl tradován a opisován dokola nesmyls, nechce se mi věřit tomu, že při koupi slunečnice pro své chovance připlácíme u bilé slunečnice několikanásobně jen za její barvu a ne za nutriční hodnoty.
anonymní (neregistrovaný) 17.12.2009, 12:29:23 xxx.xxx.26.224
Tak mi to včera nedala a já pátrala na netu snad hodinu a jak je to nevypátrala, už mi to taky začíná vrtat hlavou ... To že to píšou v knihách ještě neznanemá že je to pravda, vemte si třeba jak to bylo se španátem a takto bych mohla pokračovat. Věřím tomu že někdo mohl, třeba pro větší prodejnost, vypustit do světa nějakou fámu aby třeba vydělal a ono to vyšlo, nic není nemožné :)
Brno
Brno (211 příspěvků) 17.12.2009, 13:55:20 xxx.xxx.212.78
Zjistil jsem, že jedna známá pracuje ve výzkumném ústavu, tak ji zkusím zkontaktovat. Pokud něco zjistím, tak dám samozřejmě vědět.
zbynek
zbynek (920 příspěvků) autor webu
17.12.2009, 19:32:50 xxx.xxx.142.1
Zdravím.
Krmím kupovanou směsí, kde je slunečnice bílá a žíhaná. Jinak samostatně kupuji pouze bílou právě kvůli domněnce, že obsahuje nejméně tuku.
Chodím na Mendlovu zemědělskou univerzitu, takže kontaktuji mailem profesory, kteří budou vědět zaručené informace. Odpovědi zde poté zveřejním.
Marty (neregistrovaný) 17.12.2009, 19:37:02 xxx.xxx.249.60
Já jsem zase slyšel od známého, že všechny druhy mají podobný nebo snad i stejný obsah tuku. Jen s tím rozdílem, že u bíle slunečnice je velký odpad a u černé je minimální. Černá slunečnice má tenkou, měkkou slupku, tím pádem je menší odpad a má tedy v celém zrnu více tučného obsahu.
zbynek
zbynek (920 příspěvků) autor webu
23.12.2009, 18:02:24 xxx.xxx.142.1
Zdravím,
tak v tomto předvánočním blázinci mi zatím odpověděl jeden učitel. Je z mladší generace ale určitě ví o čem mluví:

Dobry den,
asi Vam neodpovim jednoznacne. Priroda je velice rozmanita. Totiz, nejsem si vedom, ze by byla nekdy zminovana prima vazba mezi barvou nazky a olejnatosti. I kdyz netvrdim, ze jsem vsevedouci a ze tomu tak na 100 %
neni. Olejnatost i barva slupky jsou do znacne miry odrudova zalezitost. Co vim, pro ucely potravinarske se pouzivaji vice odrudy beloslupkate. Ale ne vyhradne. U bile slunecnice je obsah oleje nizsi, jelikoz je tam vice
bilkovin. Co vim, jsou chovatele ptactva vysazeni na ciste bilou barvu semen (napr. u svetlice barvirske - safloru), takze je stejne asi nepresvedcite na cernoslupkatou.
Moje zkusenosti potvrzuje napr. odkaz
http://www.limagraincentraleurope.com/cz/glossary/glossary-sunflower.cfm .
Jinak co se tyka nejake erudovane analyzy, posilam Vam vysledky odrudovych
pokusu UKZUZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský). Tam je vzdy uvedena barva slupky a olejnatost. Zkuste si to
dat do grafu a uvidite, jestli se tam nejake naznaky vztahu potvrdi.

---------------------------------------------
Ty výsledky z výzkumu mám. Až bude chvíle času zkusím to hodit do grafu a uvidíme co to ukáže.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.