Aktuálně: 4 772 inzerátů176 289 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

Povaha - žako

Aneta (neregistrovaný) 27.12.2009, 12:24:51 xxx.xxx.153.72
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat - mám samce žaka, asi 6měsíců, je zvyklý na lidi, jde na ruku, sedne si na rameno, nechá se i pusinkovat a nevadí mu to. Ale málokdy přijde sám, spíš jen vyletí z klece na garnýž a ničí, krade a klove.
Je možný, že tento žako je spíš vhodný na chov než jako mazlíček.
Nebo jsem něco pokazila v jeho výchově? Mám ho již od jeho 3měsíců.
Někdy to vypadá jako by zlobil mě na zlost.

Moc prosím, poraďte
cone
cone (1412 příspěvků) 27.12.2009, 12:57:23 xxx.xxx.67.3
Snad teď je váš žako v období, kdy by se dalo zlomit a rozhodnout o dalším zařazení - chov nebo mazlíček. Dle mého je normální a jako domácí mazlíček bude určitě vyhovovat. Po třech měsících dělat nějaké předčasné závěry je spíše nevhodné a na škodu. Ja ko mazlíčka jste si jej pořídila, tak se snažte udělat vše pro splnění vytýčeného cíle a ani si nepřipouštějte možnost že váš žako nebude ten pravý pro tento účel.Demolování je vpodstatě způsob zábavy, kradení je ukázka nebojácné zvídavosti a klování je pro něj zkouška co všechno může a ujasňování si jeho postavení v "hejnu".
Nabízí se srovnání s lidmi - proč některé malé dítě noc doslova prořve a jiné ji klidně prospí? Asi není jednotná formule na žádnou činnost živých tvorů.
Aneta (neregistrovaný) 27.12.2009, 13:09:21 xxx.xxx.153.72
Bohužel jsem tuto diskuzi založila dvakrát, tak jak jsem psala v diskuzi již vedle - to demolování ještě chápu tedy, ale často zde čtu, jak jsou papoušci žako mazlivý, ten můj moc ne. Nechá se maximálně podrbat na krčku, pak se ožene zobákem. Klove mě do rukou. Zkkrátka žádnej mazel to teda není. Je možný že mě nemá rád? Že nejdem jeho oblíbená osoba? Co se s tím dá dělat, když má v podstatě jen mě? Dá se to nějak zlomit, aby si mě zamiloval?
anonymní (neregistrovaný) 27.12.2009, 13:19:35 xxx.xxx.16.33
rozhodne muzes neco udelat pro to, aby vase souziti bylo pokud mozno prijemne pro vas oba

- uzpusob prostory, ve kterych se vyskytuje tak, aby nemohl vysedavat na vysoko polozenych mistech, kam na nej nedosahnes. mnozstvi znicitelneho zarizeni omez na minimum. pak ho nebudes muset porad od nekud vyhazovat.

- nenech se kousat. nauc ho misto na ruku nastupovat na klacek.

- zkus najit cinnosti, ktere ho bavi a zamestnavat ho v dobe, kdy je vypusteny (kutalejte si s mickem, skladejte kosticky, pretahujte se o drivko, rikejte si basnicky nebo pisnicky atd.)

- nenut ho do cinnosti, ktere "nejsou dulezite" a ktere rad nema (drbani)

- podporuj / odmenuj zadouci chovani. pokud je zravy a ma nejakou velmi oblibenou mlsotu, mas prakticky vystarano. v dobe "osobniho volna" mimo klec ho zabav vycvikem (napr. clickertraining).

- bud dusledna

- pokud trvas na mazlicim domacim zvireti, porid si psa

Luboš Jedlinský (neregistrovaný) 27.12.2009, 15:53:53 xxx.xxx.151.22
máme žaka sedm let, po přečtení mnoha publikací, článků, rad chovatelů jsem si ho pořídil, nikdo mě ale neupozornil že se u žaků stává že i při dobré nezanedbané péči může být žako jiný než se píše v knihách, to že má většinou jen jednoho pána se píše všude, bohužel jim nejsem já, uznává jen jednoho člena rodiny, nás ostatní při mazlení umí z ničeho nic pěkně pokousat, chová se tak od pátého roku života kdy dospěl, začal jsem po tomto chování pátrat na netu i když jsem toho mnoho nenašel tak několik majitelů se ozvalo se stejným popisem problému, agresivita po dosažení dospělého věku, nicméně v 6 měsících je ještě brzo na nějaký závěr

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.