Aktuálně: 4 872 inzerátů174 738 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

ZAMYŠLENÍ

cone
cone (1412 příspěvků) 16.03.2010, 11:21:51 xxx.xxx.67.3
Velmi dlouho jsem se rozmýšlel nad napsáním tohoto příspěvku. Nabývám totiž postupně stále silnější dojem / podle úrovně některých dotazů /, že papoušky lze chovat bez základních znalostí. Dotazy typu - připouštění - stanovení nejmenších možných rozměrů pro chov - kolik čeho můžu nacpat do voliéry atd .... mi občas berou veškeré iluze o chovatelské činnosti a nějakých vědomostech. Vznesl by snad nějaký motoriista, byť sváteční, dotaz, zda do benzínového motoru může v závažných případech natankovat naftu a nebo ventilovat svoji potřebu ujet 100km ne za předepsaných 7 litrů benzínu ale za pouhé tři litry? Asi ne, ale některé dotazy chovatelů či majitelů papoušků jsou dle mého mínění zcela srovnatelné s těmi uvedenými.
Je snad takový problém o tom co dělám "něco" vědět, mít alespoň nějaké vědomosti? Mi se nějak na otázky podobného typu těžce odpovídá nebo spíše již nemám chuť.
Brno
Brno (211 příspěvků) 16.03.2010, 12:22:11 xxx.xxx.169.158
Plně souhlasím, jen aby nepřišly odpovědi: "A kde se to mám dozvědět". Ono totiž asi čím dál víc lidí zapomíná na literaturu. V ní sice najdou ucelené informace, ale ty "zbytečné" peníze! Peníze na voliéry a ptáky mají, ale pár stovek na knihy to už ne.
Orina (neregistrovaný) 16.03.2010, 13:13:03 xxx.xxx.68.222
Bohužel právě takovéto stále se opakující otázky a nebo dále narážky "vy toho nějak moc víte" mně vzaly poslední chuť angažovat se nějakými odpověďmi. Dočkám se pak jedině odpovědi, že paní Svobodová rády a hodně diskutuje. Tak si prostě diskusi odpustím a bavím se tam, kde je to pro někoho přínosem. Stejně se zde otázka připouštění papouška už jednou probírala a je nanejvýš k zamyšlení proč by se měla odpověď opakovat. Nevyčítám majitelce že nezná správný pojem "páření" papoušků, ale vyčítám jí, že neví že papoušci tvoří v životě nerozlučný pár a chce si samce půjčovat od známých na tzv"připouštění"!!!!
Říman (neregistrovaný) 16.03.2010, 15:13:19 xxx.xxx.0.70
Ono ale někdy s tou literaturou bývá problém í , chovám převážně austrálii a tak mám knihu od Vašíčka z roku 78, kterou jsem s obtížemi sehnal v antikvariátu novější vydání jsem nesehnal . A tak se těším že teďka vyjde v Doně ucelená publikace o roselách .
Tímto chci jenom říci , že někdy začínající chovatel to má těžké s nějakou literaturou , ale úplné základy se dají na netuvždy najít a tím můžou odpadnout tzv."přihlouplé " dotazy .
Peťula (neregistrovaný) 16.03.2010, 17:54:59 xxx.xxx.6.82
když já si myslím, že je to jako se vším ostatním, lidičky jsou líní něco hledat a ztrácet s tím čas, tak volí strategii, přímá otázka = přímá odpověď ..................., ale někdy jsou ty dotazy fakt děsný :-)
Orina (neregistrovaný) 16.03.2010, 18:06:22 xxx.xxx.73.54
S některou literaturou je možná problém. Jenže každý začátečník by měl začínat od nejjednoduššího ke složitějšímu. Spousta lidí si pořídí žaka a pak jak jsme zde četli, si chce půjčit samce od známých, aby měla samice mladé. To samé s korelou. Tato literatura je dostupná všude.A co je dotazů na andulky, když se knihkupectví předhání kolik různých knížek a publikací budou mít v odchodě. Na ty zmiňované rozely je tady dotazů poskrovně, snad vůbec žádný. Jedině obligátní co to stojí? Nehledě na to, že probíhá množství výstav a burz, kde se zájemce také něco dozví. Ono se většinou stává, že si kupující koupí papouška a doma nemá ani krmení a přiměřenou klec. Tak se někdy stane, že se menší papoušek uškrtí mezi dráty klece, která měla být pro úplně jiný druh papouška. Andulce se koupí krmení pro amazoňany a týden se majitel diví, že andulka nepřijímá potravu. A takových přehmatů je spousta a právě takové přehmaty by nemusely být, kdyby měli noví majitelé papoušků o své svěřence opravdový zájem a informace sháněli dřív než přinesou živého tvora domů.
anonymní (neregistrovaný) 16.03.2010, 18:11:47 xxx.xxx.43.78
Tak když Vás dotazy popuzují tak neodpovídejte já si myslím že diskuzní forum je od toho aby se diskutovalo a pokud se mě nějaké téma zdá malicherné tak není nic jednodušího než si najít jiné když jsem před x lety začínal fungoval u nás chovatelský spolek a tam nám starší azkušenější chovatelé předávali zkušenosti dneska skoro žádné spolky nefungují tak se lidé obracejí s dotazy sem.
cone (neregistrovaný) 16.03.2010, 18:32:34 xxx.xxx.67.3
Myslím, že literaturu ten kdo chce tak sežene. Problém, a veliký je v lenosti sehnat dopředu základní informace, správně je vyhodnotit a nakonec podle již osvědčených postupu chovat. To je milí a drazí v lidech, mám dojem i v malé zodpovědnosti k chovaným jedincům. U auta také budete diskutuvat na benzínce o lití nafty do benzínového motoru?Přece se nemůžeme chovat jako absolutní ignoranti.
Orina (neregistrovaný) 16.03.2010, 18:45:26 xxx.xxx.73.54
Taky jste se ptal do jaké nejmenší klece můžete papouška zavřít? Nebo jestli můžete dát stříbrozobku do klece k žakovi? On by měl mít každý chovatel nějaký cit a vztah k chovu. Určitě si nepořídíte auto veterána, když o tom nebude mít ani páru. To samé je s papouškama. Někdo si pořídí andulku jen proto že jí má kamarádka a pak, protože moc řve a ruší ho ráno když spí, tak jí zavře do špajzu,zapomene na ní a po 14 dnech když si vzpomene a jde do špajzu pro zavařeninu, tak se diví, že andulka už nežije. A takoví s tímto vztahem se většinou b l b ě ptají. Protože zvídaví kluk nebo holka se snaží získat základní informace už od chovatele. Já jsem začínala s chovatelstvím před padesáti lety. To nebyl internet, žádné informace z knížek a andulka stála na tehdejší kapesné školáka majlant. Tak jsme si museli dobře rozmyslet do čeho jdeme a jestli takového ptáčka můžeme koupit. Dnes se na to dost lidí dívá tak, že je všechno k sehnání za pár babek, tak že když to přinesu domů a chcípne to, tak při dobrém kapesném mám jiného papouška bez problému znovu. A když už to mám doma, tak raďte od toho píšete na internet a když radit nechcete, tak sem nelezte, poradí někdo jiný. Radilů se dnes najde milióny.
Petr Čermák (neregistrovaný) 16.03.2010, 20:28:00 xxx.xxx.230.164
Té je kámen úrazu,všichni by chtěli vědět všechno bez svého přičinění.Dotazy typu:jak velká klec,jaké pletivo,jaká potrava,uak nakličovat,kolik ptáků a jaké druhy do společné voliery už jsou tak únavné,že naně nelze stále odpovídat.Vždy jsem si myslel,že tento prostor je vyhražen hlavně pro diskuzi mezi chovateli,kteří se zabývají chovem exotického ptactva,ale v poslední době tomu nic nenasvědčuje.Taková příspěvky které píše cone,orina,brnovjak,max,maji chovatelskou hodnotu a jsou přínosem pro druhé.Naopak příspěvky některých rádoby "chovatelů "svědčí otom,že jenom honí počet příspěvků,ovšem hodnota těchto je přímo hrozná.Nedivím se fundovaným chovatelům,že stále méně a méně navštěvují tyto stránky a hodnota upadá.Petr
Ladan
Ladan (123 příspěvků) 16.03.2010, 22:08:18 xxx.xxx.209.183
Podle úrovně některých dotazů by si člověk řekl, že se ptá sedmileté dítě a myslím, že to neni někdy až tak daleko od pravdy. Spousta lidí přijde k papouškum zpusobem nevhodného dárku, někdo zase nepřemýšlí a nechá se dítětem ve zverimexu ukecat. A pak doma sedí a kouká a zjistí, že to neni tak jednoduchý. Takhle se ke mně od známého dostal jeden papoušek, protože nevěděl, co s ním..a já pak zjistil, že vlastně taky prd vim. Takže sem seděl dny a noci na netu a lovil informace, tak vlastně začala moje vášeň pro papoušky..od puvodního názoru-nějakej pták až po to, že někteří dokáží být tak neskutečně inteligentní a zábavní jako pes, kočka..dítě. Literaturu od Vašíčka mi dokonce posílal pán ze Slovenska po své příbuzné, ale vždycky jsem se k informacím dostal. Někdy z těch dotazů čiší jenom holá lenost. Ale i naopak, někdy se i já spíš bojim zeptat, protože některé reakce lidí, kteří sem chodí z mně neznámého důvodu dokáží člověka pořádně usadit.
anonymní (neregistrovaný) 16.03.2010, 22:32:33 xxx.xxx.72.247
Je mi líto, že s vašimi příspěvky naprosto souhlasím a zároveň jsem v nich byla jako jedna z napadených. Opravdu nemůžu za to, že jsem nestihla získat tolik zkušenností jako tady máte většina z vás, ale před pořzením papouška jsem pilně studovala a nemyslím si, žebych něco zanedbala. Samozřejmě vím že papoušek se "nepřipouští" ale páří, proto to bylo v uvozovkách a byl to jeden z krajních nápadů, jak situaci řešit. Také vím, že paoušci tvoří pár. Takhle bych mohla pokračovat dál a dál...Docela mě mrzí, že jsem se stala předmětem takových soudů a srovnáváte mě s lidmi, co se ptají, do jak malé klece můžou papoušky nacpat.
Orina (neregistrovaný) 16.03.2010, 22:36:11 xxx.xxx.73.54
Odpověď a reakce na dotaz může mít několik stránek. jednak může určitá odpověď chovatelé pobouřit, protože se v jednom týdnu objeví X krát a to kolikrát hraničí i s tím, že si člověk myslí že si dotyčný dělá s danou otázkou legraci. Jednak vám mohou na dotaz odpovídat právě děti, které mají svého papouška měsíc, ale už ví absolutně všechno a vaše otázka je pro ně banalita -takže proč se vlastně ptáte. A v neposlední řadě bych chtěla dobře poradit začínajícím chovatelů, že je lépe přímo se obrátit na mail zkušeného chovatele, který vám s velkou trpělivostí odpoví na všechny vaše možné i nemožné otázky a tak se vlastně vyhnete diskusnímu fóru, kde jste většinou na posměch davu ne těch zkušených, kteří vás chápou, ale spíš těch začínajících, kteří snědli Šalamounovi mozek :-D)
cone (neregistrovaný) 17.03.2010, 09:05:21 xxx.xxx.67.3
4 Petra - můj postřeh není osobní k nikomu z tázajících, jen jsem vyjádřil-ventiloval svůj dojem z té cestičky, kterým se toto odvětví chovu ubírá. Pokud mi čas dovolí a mám co k dané problematice říct, tak velmi rád odpovím. Jen někdy upadnu do polodeprese, že je to v podstatě k ničemu
kajik (neregistrovaný) 17.03.2010, 10:10:02 xxx.xxx.16.80
musím souhlasit, že tady někdy rozum zůstává stát, nad některými dotazy. Nejvíc mě asi mrzí dotazy typu ,, jaké rozměry stačí " . Přece udělám voliéru největší co prostory dovolujou a pak podle jejiho rozměrů do ní budu pořizovat papoušky. Když mám jen malou, tak koupím po naštudování např. zebřičky, nebo pár andulek. Když prostor dovolí větší voliéru, tak pak volím i střední papoušky.
Některé dotazy se dost opakují, ale zase na druhou stranu je lepší se hloupě zeptat, než něco zkazit. Je to asi i tou uspěchanou dobou, že si málokdo přečte nejprve knížku a pak kupuje papouška. Také má určitě co dočinění lenost si něco najít na netu, protože je jednodušší se zeptat. Útěchou nám může být snad jen to, že se ješte najdou pravý chovatelé ve svém slova smyslu, kteří nám méně zkušeným poradí. Za to vám děkujeme
Orina (neregistrovaný) 17.03.2010, 13:36:07 xxx.xxx.106.228
Možná, že je to uspěchanou dobou, možná systémem prodeje.Jsou někteří chovatelé, a já to dělám taky, že při prodeji papouška novému majiteli všechno vysvětlím a protože vím, že už chce být s papouškem doma a mnohé informace jdou jedním uchem dovnitř a jedním ven, tak ke každému ptáčkovi přidávám ještě publikaci, aby si mohl všechno doma řádně přečíst. Jenže jak řešit prodej na burzách, kde majitel zaloví v přenosce, šoupne papouška do přenosky vaší a vy doma třeba zjistíte, že má andulka francouzské pelichání. Začátečník se pak s andulkou trápí a ani netuší co si koupil. Zrovna tak je to, když někdo neuváží že se papoušek nebude hodit do jeho života, pozná to po půl roce a tak papoušek cestuje z ruky do ruky a poslední majitel, který papouška dostane se vlastně octne na začátku rébusu nejenom jak o papouška pečovat, ale mmnohdy není vystresovaný papoušek neustálým cestováním příliš dobrý kamarád. a tak bych mohla pokračovat donekonečna.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.