Aktuálně: 4 571 inzerátů178 104 diskuzních příspěvků17 803 uživatelů

Nevhodní papoušci mazlíčci

Orina
Orina (227 příspěvků) 26.08.2010, 07:17:44 xxx.xxx.88.166
Dost často se objevují nářky držitelů papoušků, kteří si je pořídili jako mazlíčky. Předně si musí každý potencionální zájemce uvědomit, že papoušek řve. Každý. Některý šveholí tiše, další hlasitěji až to vygraduje spory se sousedy nebo alespoň spory v rodině že se druhý nemůže vyspat. Další kámen úrazu je v tom, že si někteří papoušci oblíbí určitého člena rodiny a ty ostatní pak napadá. Někdy se ovšem stane, že papoušek kouše i člověka, který se o něho intenzivně stará.Proto by si měl každý zájemce o papouška nejdříve u více chovatelů ověřit chování papouška a pak teprve kupovat, aby nemusel papoušek cestovat jako nechtěný pták z rodiny do rodiny. Pokud budete papouška kupovat měl by vám chovatel odpovědět na vaše otázky nejen v době prodeje, ale i později. Jednak nejlépe zná druh, který chová a ví o odchovaných mláďatech nejvíc informací. Shánět informace po různých diskuzích může být zavádějící, protože sami někdy nevystihnete dobře mentalitu ptáka a zodpovězená otázka může být kolikrát pro další manipulaci s papouškem složitější. Někdy se kupující tzv. utrhne a chce papouška rychle, bez informace jaká klec je pro takového ptáka nejvhodnější a mačká velkého papouška do malé klece s tím, že se přeci prolétne po bytě. Jenže právě papoušci s destruktivní tendencí k nábytku, lustrům a konzolím na záclony, eventuelně právě pro nezvladatelné kousání končí právě v těch malých klecích. Tento příspěvek nepíši pro chovatelské matadory, ale pro zájemce, kteří si chtějí papouška pořídit a shánějí nějaké informace. Snad se k němu dostanou právě ti zájemci, kteří váhají, který druh papuška bude pro ně nejvhodnější. Je ještě mnoho otázek na které by se dalo odpovědět, ale prostor diskuze je omezen, tak je to jen upozornění čeho se především vyvarovat při rychlé koupi papouška mazlíčka.
Obrázek
Peťula
Peťula (665 příspěvků) 26.08.2010, 11:10:28 xxx.xxx.38.103
Výborné téma, a je dobré upozornit i na to, že určitě tu někdo u některého ne zrovna vhodného druhu napíše, že ho má doma a že je úžasný,a je třeba to brát jako vyjímku potvrzující pravidlo. Dám příklad: ROZELA PENANT, nádherný robusní pták, který každého začátečníka uchvátí barvou. Znám třeba chovatele, který ručně dokrmil z nouze mládě PENANTA, píská všechny možné melodie z mobilu, mluví pár slov, mazlí se............pokud ho nechá přes den v blízkosti volier chovných párů, je nervózní a nešťastný. A moje zkušenost s penanty, je taková, na mazlíčky jsou nevhodní, hodně a velmi rychle létají, jsou to často agresivní divočáci, moc si nehrají a v malé kleci nudou neskutečně trpí.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 26.08.2010, 13:16:08 xxx.xxx.203.114
I já děkuji za skvělé téma. Pořád jsem si říkala, že zvládnout velkého papoucha bude hračka :-) A čím víc informací sbírám, tím jsem nejistější. Asi největším překvapením pro mě byla informace, že by se papoušek měl "vychovávat", podobně jako třeba pes (prosím, nebrat doslovně!! :-) Ačkoli jsme doma měli jen korely nebo anduly nikdy mě to ani nenapadlo - vychovávat Ho! Ale s odstupem opravdu musím říct, že mít většího papouška tak utrápí buď on nás(štípáním, řevem - bráněním "území") nebo my jeho - zavíráním v kleci, nudou atd. Navíc mě jeden kolega v práci postrašil, že počítat s dlouholetostí papoušků se nedá pokaždé. Prý za život měli už žakouny.. Je to spousta informací a asi by se měl každý rozhodovat - jako s mimnem :-) Já půjdu opět do korely, ale tentokrát bych chtěla zkusit dokrmenou. prosím - všechny chovatele, nechť pro nás mají trochu trpělivosti! Díky Milada

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.