Aktuálně: 5 175 inzerátů172 198 diskuzních příspěvků17 713 uživatelů

Ocelot velký

Sh4dow
Sh4dow (30 příspěvků) 02.10.2010, 11:48:08 xxx.xxx.174.220
Tak vzhledem k tomu, že se teď chci zaměřit na oceloty, tak myslím, že tohle téma je k tomu jako stvořené :) Přečetl jsem si článek paní Věry, což je dobrý základ pro pokládání dotazů. Asi bych to vzal popořadě, jak to u mě bude chronologicky probíhat. Takže na co je třeba přihlížet při budování výběhů pro tyto kočky a jaká by měla být minimální velikost?
doutrklars
doutrklars (66 příspěvků) 02.10.2010, 14:52:44 xxx.xxx.27.79
Ocelot je jihoamerická šelma , tudíž potřebuje v zimě vytápěný prostor , na pár voliery 2 , jelikož při krmení by se servaly a může dojít k ošklivým ůrazům, velikost každé vnitřní by podle literatury a předpisů měl být 3x1,5 m vybaven větvemy a budkami na spaní a venkovní 3x6 m s víškou aspon 2,5m zařízení musí být veterinárně schváleno , jako ale na všechny šelmy . Jedná se o zvířata vyžadující zvláštní péči, dříve označováno jako nebezpečná zvířata. Mějte ale na paměti , že čím je zařízení větší , tím je lepší jak pro zvíře tak pro potěšení chovatele a nemáte pocit , že tam chovanci jen přečkávají čas dokud žijí
Sh4dow
Sh4dow (30 příspěvků) 02.10.2010, 16:58:20 xxx.xxx.174.220
K tomu vytápěnému prostoru, to se zvířata v zimě vůbec nepohybují venku a jsou celou zimu jen v kotcích? Je mi jasné, že čím větší výběh, tím lepší. Jak jsem se dočetl, je to šelma samotářská, takže není problém chovat jen jedno zvíře? Protože většina, co sem píšete si rovnou berete pár. S pojmem "nebezpečné zvíře" už jsem obeznámen, protože do něj spadá i moje krajta.
anonymní (neregistrovaný) 02.10.2010, 20:10:05 xxx.xxx.38.222
Neexistuj zákon, který by říkal jak velký má být výběh. Je pouze předpis, který stanoví minimální DOPORUČENOU velikost 30 m2 venkovní prostory a 10 m2 vnitřní prostor. I když budeš mít jen jedno zvíře, je dobré mít výběh dělený např. kvůli úklidu. Pokud plánuješ pár, je to nezbytnost. Ideální je skládací plot, kterým můžeš v případě potřeby výběh rozdělit, což je v případě odchovu nutné. Z toho vyplývá, že by v rámci výběhu měly být dvě vytápěné ubikace, jedna pro samce a druhá větší pro samici s mládětem. ˇUplně nejlepší je mít ještě jeden náhradní výběh, ale to je nutné jen v případě, že jsou oceloti zcela divocí a mohli by Tě při pobytu ve výběhu napadnout. Pokud jsou polokrotcí, dá se k nim jít i když s opatrností. Já mám oceloty ochočené, takže to mám vyřešené jinak. Ve výběhu mají jednu společnou ubikaci a když je samice březí, beru ji týden před porodem do domu, kde máme pro oceloty vybudovanou místnost. Zajistím jí tak maximální klid při odchovu, aniž by ji samec stresoval svou blízkostí. Oceloty mám přes zimu přes den venku a na noc je beru domů za námi. Když jsou mrazy, tráví většinu dne ve výtopeném domku, jen občas se na chvíli projdou venku. Ve dveřích mají tzv. lítačky, kterými si procházejí ven a dovnitř, jak se jim chce. Pokud je budeš mít trvale jen ve výběhu, doporučuji udělat vnitřní prostor min. 20 m2, aby měli možnost se proběhnout, protože nechat je dlouhé měsíce v zimě zavřené na doporučovaných 10 m2 není zrovna ideální, i když oceloti jsou poměrně líní a pohodlní a většinu dne odpočívají nebo spí. Oceloti jsou samotáři, ale pokud si na sebe pár zvykne, pak jeden bez druhého nedá ani ránu. Aspoň u nás to tak je. Nemám ani problém s krmením jako doutrklars, dostávají z jedné misky a žerou společně. Většinou je samec dominantní, ale u nás je to naopak. Když se chce samice nažrat jako první, jednoduše jemně odstrčí samce packou a ten zkrátka počká. Brzy umístím do fotogalerie fotky načich ocelotů i výběhů, tak si můžeš udělat představu, jak by to asi mělo vypadat.
Obrázek
doutrklars
doutrklars (66 příspěvků) 02.10.2010, 21:04:34 xxx.xxx.27.79
Já je i v zimě pouštim ven , ale tak na hodku , oni se stejně jen projdou a zas se vrátěj do tepla, a k tomu krmení , dokonce se k šarvátkam i provokují a jednou mi i kocour držel kočku za packu , tudíž já to neriskuji a nejideálnější by i bylo kdyby při krmení na sebe ani neviděly aspon teda u mne , jinak jsou v pohodě a spolu
Sh4dow
Sh4dow (30 příspěvků) 02.10.2010, 21:30:53 xxx.xxx.174.220
Co se týče velikosti ubytování, tak mám představu dobrou. Je možné s ocelotem jít na vodítku na procházku (jako to jde třeba s gepardem) a nebo to prostě není tenhle typ kočky? Myslím z pohledu lepšího proběhnutí a podobně. Z čeho se vůbec skládá potrava ocelotů (četl jsem, co loví v přírodě), resp. v jak pestrou potravu mu můžeme poskytnout v našich podmínkách ČR? A co živá vs. mrtvá potrava v souvislosti s chováním?
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 02.10.2010, 22:13:03 xxx.xxx.38.222
Naši oceloti jsou ochočení a naučení na vodítko, takže s nimi chodíme na procházku každý den. Jsou jak domácí kočky, i když nebyli odchovaní na flašce, ale pod mámou. Dají mse ochočit a leccos naučit, když se jim věnuje hodně času. Na stravu jsou pohodový, nevybíraví. Já krmím hov. srdcem, hov. svalovinou, kuřecím, krůtím, králíkem a jednodenními kuřátky. Hlodavce mi nechtějí žrát. Občas je dobrá ryba, denně dávám žloutek na srst a v zimě, kdy nemají možnost si čistit žaludek trávou dávám salát nebo salátové okurky a pórek - ten mají nejraději. Na mlsání jim dám občas šlehačku nebo pribináček. Živá je podle mě u zvířete v zajetí zbytečná, navíc podporuje agresivitu.Kromě toho krmení živou potravou je zákonem zakázáno.
Obrázek
Sh4dow
Sh4dow (30 příspěvků) 02.10.2010, 22:32:59 xxx.xxx.174.220
Tak to je paráda, když se s nima může jít na procházku :) to je taky věc, kdy odebírat mláďata. Část debaty na toto téma jsem zachytil ještě na končícím fóru na ifauně. Okud chovatelé šelem odebírají maso? Mají snad nějakou dohodu s řezníkem, protože velké kočkovité šelmy mají neuvěřitelnou spotřebu a přišlo by ho to na hotovej balík, kdyby měl krmit masem za ceny jako v obchodech. Každopádně představa šelmy, nekompromisního zabijáka, jak se cpe pribináčkem, to mi prostě na rtech vykouzí úsměv. Stejně jako kdy si tygři z Oázy na slovensku pochutnávají na šlehačce. Je to krása, na jednu stranu ten chladnokrevný zabiják a na druhou stranu mazlivá číča, která má ráda svoje pohodlí a je i trochu mlsná. Mají to v sobě všechny od kočky domácí až po (podle mě pravého) pána zvířat - tygra. S tou potravou jsem si to myslel, že je to bude činit agresivnějšími. Ale ten zákaz krmení živým se vztahuje jen na chov kočkovitých šelem, ne? Protože já osobně hady krmím živými potkany, morčaty, králíky....
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 03.10.2010, 09:51:27 xxx.xxx.38.222
Ještě k tomu krmení živou potravou: zákon ČNR č. 146/1992 sb. na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů č. 162/93 sb., 167/93 sb. a 193/94 sb. zakazuje zkrmování živých zvířat, jestliže krmený druh živočicha nevyžaduje živou potravu. A šelmy ji rozhodně nepotřebují. Živá p. se používá hlavně v teraristice, v té já se nevyznám, ale vím o teraristovi, který krmí hady mrtvou potravou zmraženou a před krmením ohřátou na pokojovou teplotu, a ten tvrdí, že s tím není žádný problém zvlášť u velkých hadů. Problém prý je jen u hadů přímo z odchytu.
anonymní (neregistrovaný) 03.10.2010, 10:19:38 xxx.xxx.27.79
U těch hadů je to o naučení , ale někteří o mrtvou potravu prostě zájem nemají at děláte co děláte a můžou bejt jakkoliv hladoví doutrklars
Sh4dow
Sh4dow (30 příspěvků) 03.10.2010, 11:25:19 xxx.xxx.174.220
To samozřejmě vím, že je možné krmit i mrtvou potravou, ale upřímně to pro to zvíře není nejpřirozenější a zbytečně to s sebou nese komplikace. Praktičtější a jednodušší je krmit zvíře potravou živou a je to bez starostí. Navíc je lov hada hodně zajímavá věc. Ale k šelmám tedy v pohodě. Možná hloupá otázka, ale kolikrát denně se krmí a v kterou dobu? Je mi jasné, že v přírodě se mu nemusí poštěstit několik dní, ale jak je to v zajetí?
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 03.10.2010, 12:52:04 xxx.xxx.38.222
Jinak se krmí mláďata a jinak dospělé šelmy, záleží na věku. Já krmím dospěláky jednou denně, nedodržuji žádný jednodenní půst v týdnu, ten je vhodný jen u velkých šelem. Během několika dnů sem napíšu v článku něco bližšího o krmení šelem v zajetí, tak to teď nebudu rozepisovat. Jinak je úplně jedno, v kterou denní dobu dostávají krmen, ale je třeba to dobu dodržovat. Vzhledem k tomu, že většina druhů šelem je aktivní za šera a v noci a v té době v přírodě taky loví potravu, tak já krmím na noc.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 04.10.2010, 01:17:19 xxx.xxx.38.222
Většinou si každý najde zdroj krmení v blízkosti bydliště, např jatka, ale jsou u nás i firmy, které rozváží maso pro zvířata na základě objednávky po celé republice až domů. Není problém sehnat dodavatele masa za rozumnou cenu, ale pozor se musí dát na kvalitu. Třeba za 18 Kč/kg hovězí je většinou jen ořez a ten není z hlediska kvality pro šelmy moc vhodný. Trochu problém je sehnat králíky a jednodenní kuřátka(líhní je u nás málo). Já jsem od Brna a sehnat v okolí králíky je nemožné, tak pro ně jezdím až do Prahy, ale zase mám hned za rohem líheň a drůběžárnu.
Sh4dow
Sh4dow (30 příspěvků) 09.10.2010, 16:39:03 xxx.xxx.174.220
Omlouvám se za delší odmlku, ale řešil jsem osobní záležitosti. Rád bych dotazům dal nějaký řád, takže se nejspíše budu ptát chronologicky podle toho, s čím se budu setkávat před zařízením a v průběhu chovu. Takže ubytování jsme uz zhruba probrali. Takže přistupme k samotnému pořízení zvířete. Čeho si všímat na malém kotěti, na co si dát pozor a podobně. Lze například budoucí výraznou divokost poznat už v raném věku, když si zvíře pořizuju? Jaký je ideální věk (kočky samozřejmě) pro pořízení a jaké první kroky bych měl jako chovatel učinit, pokud chci zvíře směřovat k úzkému vztahu s člověkem?
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 09.10.2010, 20:17:23 xxx.xxx.38.222
Vyrozuměla jsem z Tvých příspěvků, že bys chtěl samici ocelota. Než Ti odpovím na Tvůj dotaz, tak potřebuji vědět, zda chceš mít zvíře v budoucnu na chov a pořídit ještě samce, nebo zůstaneš jen u jednoho kusu(to by byla škoda). Další můj dotaz je, zda chceš zvířátko zcela krotké, polokrotké nebo přirozené a divoké. Od toho se odvíjí i doba, kdy je mládě třeba vzít od matky. Jinak budoucí divokost lze poznat stěží, řekla bych, že záleží hodně na výchově. Jsou samozřejmě jedinci, které neochočíš i kdyby ses stavěl na hlavu, jedno z našich 7 odchovaných mláďat takové bylo. Tahle samička byla už od narození vysloveně nepřátelská.
Obrázek
Sh4dow
Sh4dow (30 příspěvků) 09.10.2010, 21:44:58 xxx.xxx.174.220
Na začátek si určitě pořídím jedno zvíře, abych se mu mohl co nejvíc věnovat, abych druhým jedincem nijak "neředil" pozornost, kterou tomu na začátek chci věnovat. Chtěl bych svoje první zvíře poznat důkladně, ale nejen vlastnosti toho konkrétního jedince, ale ocelotů a větších koček jako takových. Do budoucna uvidím, jestli si pořídím další do páru. Na začátek bych chtěl asi co nejkrotší, abych nebyl nijak zvlášť trestán za chyby, kterých se potenciálně dopustím...a nebo co byste radili vy na začátek? A pročpak samičku....samičky jsou klidnější? To s tím chováním chápu, prostě to mají v povaze...mimochodem na té fotce z ní jde docela strach. Rozhodně umí dát jasně najevo, že se jí něco nelíbí.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.