Aktuálně: 4 956 inzerátů174 103 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Žako nebo mníšek

anonymní (neregistrovaný) 13.10.2010, 09:54:07 xxx.xxx.116.145
Rozmýšlím se, zda si pořídit žaka nebo mníška. Spousta lidí mi radí mníška. Pry na mluvení je stejně učenlivý, ale má lepší povahu. Kamarád má oba a mníšek mluví víc než žakouš. Váš názor??
cone
cone (1412 příspěvků) 13.10.2010, 12:32:55 xxx.xxx.67.3
Nadání na mluvení nelze zevšeobecňovat na všechny představitele rodu. Snad největší nadání na opakování slov má pap. žako a žlutohlaví amazoňané-z nich nejvíce am. surinamský. Ale i mezi jmenovanými se najdou takoví, kteří mluvit nebudou. U žaka jedinou vlastností, která trochu odrazuje, je jejich konzervativnost ke všemu novému. Neberu jako hodnověrné názory chovatelů, kteří žaka / žaky / nevlastnili déle než rok. Z mého pohledu je zcela propastný rozdíl mezi oběma jmenovanými druhy papoušků hlavně v cenové rovině. Osobně jsem mníšky nechoval, ale pokud to není u vás vysloveně postavené na pocitu " chci žaka, je to můj sen", tak sáhněte po ručně dokrmeném mníškovi.
anonymní (neregistrovaný) 13.10.2010, 13:32:31 xxx.xxx.116.145
Děkuji Cone, taky to tak cítím.
Hana Chromcová (neregistrovaný) 13.10.2010, 14:58:40 xxx.xxx.176.116
I když byl mým snem žako již od dětství, před měsícem jsme zvolili ručně dokrmeného mníška, a vážně jsme z něj nadšeni. I když má teprve 3 měsíce, už mluví pár slov, je velmi hravý a šikovný, navíc velký mazel. Ale je mezi nimi opravdu velký rozdíl, už jen co do velikosti. Mníšek se zatím jako moc náročný nejeví, akorát, pokud jsme doma, tak chce být s neustále s náma. Pokud ale můžu ze svých zkušeností poradit - pořiďte si ručně dokrmeného mníška, který už je plně odstavený - a není třeba jej už dokrmovat. S přechodem na zrní stále bojujeme! Ale jinak fakt stojí za to! Přeji dobrou volbu a hodně radosti z vámi zvoleného papouška!
Orina (neregistrovaný) 13.10.2010, 15:09:52 xxx.xxx.91.215
Já mám všelijaké papoušky od surinamců až po droboť astrildy rákosní, ale kdybych dnes začínala asi bych si vzala to nejjednodušší a nejmíň náročné a přitom ohromně zábavné a to je andulka. Na ní se mi líbí, že se tak trochu spoléhá sama na sebe a jinak je báječný kamarád a hlavně když se člověk trefí, tak i skvěle mluví. Není náročná ani na potravu. Nedokáže se tak urazit jako velcí papoušci, když se odjede na několik dní pryč. Prostě je to papoušek do nepohody, malý ale velký dušičkou.
Smíšek (neregistrovaný) 14.10.2010, 19:49:27 xxx.xxx.26.42
Papoušky nedokrmuji, takže moc zkušenosti nemám, ale před dvěma lety jsem si dokrmil mníška a přechod na zrní jsem udělal tak, že jsem proso namáčel ( i naklíčil ) a přimíchával jsem to do kaše, kterou sám přijímal. Prostě si to musel přebrat. A měl misku se zrním a trochu rozsypené po zemi klece. Podmínkou samozřejmě je že baští ze lžičky Teď mi uhynula andulka a praktikoval jsem to stejně. Přikládám foto andulek
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 17.10.2010, 19:20:29 xxx.xxx.98.159
Dobrý den, mám dokrmeného mníška doma 2,5 měsíce. Když jsme si ho dovezli byl uplně samostatný v krmení (zrní). Je strašně přítulmý a milý k mé osobě, snese i děti. Naučil se říkat své jméno a dobrý den, směje se jako já, napodobuje pískání a na zavolání přiletí na rameno. Já radím: určitě mníška je to mazel "za babku"
Obrázek
Bery Miloslav
Bery Miloslav (143 příspěvků) 17.10.2010, 23:33:58 xxx.xxx.144.60
Já rozhodně doporučuji mníška, napsal jsem o něm aj článek "Mazel za babku" a to je 100% pravda ten název a výstižný si myslím.Pro začátek určitě doporučuji...
Majka (neregistrovaný) 18.10.2010, 15:05:46 xxx.xxx.98.159
M. Bery právě díky vašemu článku jsem poprvé četla o mníškovi, dříve jsem ani netušlila že je takový papoušek. Dalo mi rok shánění informací a zvažování. Až letos v červenci jsme si Rubyho dovezli a jsem velmi spokojená. Vážně je to pravda...mazel za babku. Díky. M
Bery Miloslav
Bery Miloslav (143 příspěvků) 20.10.2010, 00:55:19 xxx.xxx.144.60
to Majka: Tak to jsem velice rád , vážně.Mníšek je opravdu mazel za babku a ačkoliv nejsem žádný spisovatel, tak jsem ten článek prostě napsat musel..Všem můžu doporučit.. :-)
anonymní (neregistrovaný) 24.10.2010, 00:36:40 xxx.xxx.205.44
s Mníškem nemám zkušenosti, Žaka (holčičku) mám doma.Žako je podle mého názoru náročný papoušek, hodně toho rozklove, zlobí, je umíněný, ale zaroveň je mimořádně inteligentní, vyčůraný, je osobnost.Přemýšlí, je kouzelný,Musí se respektovat, naučí se třeba chodit na zachod(ne vždy, pochopitelně), je schopný říkat celé věty (básničky), je s ním sranda.Rekne i to, co neví.Vybere si ale jednoho z rodiny, ktereho respektuje nejvic.Ostatní někdy kouse.Stejne bych si ale vzal znova Žaka.Je to jiný level
Majka (neregistrovaný) 24.10.2010, 23:35:33 xxx.xxx.149.45
Já jsem se rozhodovala dva roky, jakého papouška. Jeden čas jsem se rozhodla pro senegalce, ale pak mi jedna chovatelka z Plzeňska poradila mníška šedého. Koupila jsem ho od ní a nelituji! Jsou mu 2 měsíce, ještě ho večer dokrmuji kašičkou, ale bez problému si zvykl na zrní, ovoce, piškoty...A oblíbil si moji vnučku, která ho má "jako panenku" a jemu se u ní líbí. Je to Kubíček mazlíček. A ještě něco - má v koutě "strom", je to jeho útočiště a oblíbené místo - a hlavně, nemusím sbírat bobečky po obýváku. Stačí, že uklízím lino pod stromkem. Přeji vám radost, jakko mám já. Marie
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 25.10.2010, 14:00:33 xxx.xxx.252.161
to máte krásně vymyslené s tím stromem taky budu muset nad něčím takovým pouvažovat :)
Orina (neregistrovaný) 25.10.2010, 14:48:23 xxx.xxx.65.3
Každý větší papoušek je úžasný, když máte právě pro něho otevřené srdce. Přece ale je to už náročnější pták proti andulce. Andulka je úžasná právě pro její nenáročnost, proto, že se nikdy nedokáže urazit, když od ní odjedete na dovolenou. Její slovníček je taky úžasný. Jenže má jeden nedostatek do dnešní doby. Bere se jako obyčejný ptáček. A tak jsem se setkala s výrokem kupujícího, že andulku nechce, to že není žádný papoušek, protože ho může mít každý. A přitom je andulka svými barvami velmi zajímavá.
Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.