Aktuálně: 4 832 inzerátů175 337 diskuzních příspěvků17 762 uživatelů

Problémy s DNA

zbynek
zbynek (920 příspěvků) autor webu
29.11.2010, 10:11:29 xxx.xxx.142.1
Nedá mi to, musím vás seznámit s mými zkušenostmi s určením pohlaví formou DNA u amazoňanů oranžovokřídlých. Vlastním je už 4. rok, mám za to, že se jedná o pár, páří se, krmí, probírají peří. Přesto jsem si řekl, že DNA je jistota a pojistím si, co si myslím. Nechal jsem si z Brna zaslat materiál na odběr třech vzorků, kromě amazoňanů ještě na ručně dokrmeného aratingu. Aratinga vyšel hned jako samec. U amazoňanů byl problém, nějak jim to nechtělo vyjít, volali jsme si, paní Hovorková je velice ochotný člověk. Prý jsem odebral celkem málo krve a nechce to vyjít. Zkušenosti jsem s tím neměl, tak jsem to bral na vědomí. Nicméně asi po 3 týdnech na čtvrté zkoušení ještě jeden amazoňan vyšel - samec (zrovna u něj jsem myslel, že se jedná o samičku). Druhý pták nevyšel a domluvili jsme se na nový odběr, s materiálem mi přišly i protokoly od aratingy a jednoho amazoňana. Druhému jsem odebral krev znovu, opravdu větší množství, vatička byla téměř celá od krve. Po nějaké době jsem do Brna volal a byl jsem zaskončen. Nic nevycházelo, paní Hovorková mi sdělila, že to prostě nejde, na obrazovce se jim vůbec nic neukazuje ale vzorku, že bylo dost, že je problém někde jinde a neví kde. Prý ale nejsem první, zhruba 2 vzorky ze 100 nevýjdou, někteří ptáci jsou prý problematičtí. Nicméně velice ochotná paní Hovorková mi nabídla, že abychom se dopracovali k nějakému závěru udělají výjimku a zkusí určit pohlaví z peří, což standartně nedělají, navíc zdarma. Stavil jsem za ní do laboratoře v Brně osobně s peřím. Po pár dnech mi dali vědět, že se jedná o samce (to jsem si myslel). Nicméně druhého ptáka jsem si chtěl ještě ověřit, když vyšel až na 4. pokus a jinak než jsem si myslel. Zkusil jsem to jinde a nechal si poslat materiály z Olomouce. Tam na savý papír požadovali pouze kapku krve a pár peříček k tomu. Těch kapek jsem do papíru vsákl víc, za pár dní jsem tam volal a bylo mi sděleno, že se jedná o samici. Takže od jednoho ptáka mám 2 protokoly samec i samice. Dal jsem téměř 1000 Kč a pořád to je 50:50, ale dalším chytáním a odběry už nechci ptáky rozhodně stresovat, takže počkám zase na jaro a kdyby se nic neodehrálo, tak to zkusím v létě znovu. Budu se přiklánět spíše k samičce, protože to jsem si to i já myslel a třeba to v Brně nebylo 100% když to nevycházelo, až na 4. pokus a druhý pták nevyšel vůbec až z peří. Údajně to může být ze stresu při chytání, ale to nevím, asi skoro každý pták je vystresovaný když se chytí a odebírá mu krev. Amazoňani jsou poměrně krotcí, při krmení mi jdou 30 cm k ruce a nechci ztrati jejich důvěru, takže prozatím to nechám tak jak to je. Setkal se někdo z vás s něčím podobným, že vám vzorek nevyšel z nevysvětlitelných důvodů ??? Tady video z pokusu o páření, to jim byly teprve 2 roky: http://www.youtube.com/watch?v=vfI-sSb4fSg Ptáci jsou to krásní, velcí, silní
Obrázek
cone (neregistrovaný) 29.11.2010, 12:39:09 xxx.xxx.67.3
Asi před sedmi lety se mi stalo tamtéž to samé, jenže jako "neurčitelný " figuroval jeden ze dvou kusů ary nobilis. Samice byla určena bez problémů, ale u samce / teď už pohlaví znám / to stále nevycházelo. Nyní se obracím již pouze při stanovení pohlaví metodou DNA na bratislavský Slovgen. Krev odebírám na vyznačený terčík na bílém savém papíře, který spolu se žadankou dostanu dopředu třeba i ve větším počtu. Krevní skvrna na savém papírku by měla být o velikosti min. 3x3mm. Co se týče stresu při odebírání vzorku krve - jeden starší, velmi divoký dovozový papoušek žako po napíchnutí a odebrání kapky krve ze žilky na vnitřní straně ohbí křídla nepřestával ukapávat krev i po zamáčknutí vydesinfikovaným tampónem snad po dobu deseti minut. Druhý netypický případ se mi stal letošní rok při odběru krve u maldého jednce pap. konžského - přirozený odchov. Papoušek se dostal do takového stresu, že ani po několikerém napíchnutí žilky doslova ani neukápl, použil jsem tedy druhé křídlo a celá situace se téměř do puntíku opakovala, snad po třech minutách se mi podařilo vymáčknout nepatrnou kapičku krve, která po nanesení na papír neměla požadovanou velikost i barva se mi zdála velice světlá. No díkyBohu to stačilo k určení pohlaví. Oba tyto případy byly dle mého mínění způsobeny stresem "mučených" jedinců. PS-venezuelci jsou opravdu v kondici!
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 29.11.2010, 18:18:26 xxx.xxx.85.66
No já nechával dělat v Brně DNA od k.šalamounského dělalo se to asi taky až na popáté, výsledek pak byl samice(což mi taky dvakrát nesedělo :-( ),dobré vědět že 100% není 100%
biker70
biker70 (235 příspěvků) 29.11.2010, 18:29:01 xxx.xxx.48.30
Já posílám také do Slovgenu. Mám jen dobrou zkušenost. Jen jednou jsem měl problém a sice s tím,že jsme nejdříve použili desinfekci a potom napíchli žiku.( Používáme jehly pro diabetiky).Vzorek byl tudíž kontaminovaný a nevyšel. Posílal jsem po kontaktu ze Slovgenu vzorek nový a už bylo všechno v pořádku. Nemusel jsem ani připlácet. Vše bylo za cenu,jako by se nic nemuselo dělat dvakrát. Od tédoby desinfikujeme až po odběru. Napíchnot na první pokus je někdy opravdu práce pro dobré oči :) U pyrur je žilka opravdu maličkatá.....

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.