Aktuálně: 4 801 inzerátů175 499 diskuzních příspěvků17 765 uživatelů

Žako a strava

Frýdek (neregistrovaný) 14.11.2007, 21:06:23 xxx.xxx.64.236
Od chovatele jsem získal mládě Žaka a ještě měsíc jsem ho ručně dokrmoval. Nyní mu je již 11 měsíců, sice již zná asi 20 slov, ale stále vyžaduje měkou stravu /vařená zelenina, namočená piškota/. Pokud dostane něco čerstvého, tak se na to vrhne a za chvíli je vše rozdrobeno na dně klece. Ze semen jí jen slunečnici. Mám ho nechat vyhladovět a podstrkovat jen čerstvé . Má někdo nějakou radu? Nehledě na to, že toleruje, ba přímo vyžaduje drbání a to jen ode mne. Na ostatní jen útočí, natož aby si ho někdo jiný pohladil. Doufám, že se to postupem času k rodinným příslušníkům vystříbří.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 14.11.2007, 21:57:35 xxx.xxx.152.134
Takhle stare mlade uz ma byt samostatne. Jestli je stale jen na varene zelenine, piskotech a slunecnici, neni to dobre.
Nektera mladata vyzaduji mekkou stravu dlouho. Ale jen ze zeleniny nemuze mit dostatecny prijem energie. Dejte mu macene zrniny, pripadne kratce povarene, kukurici v klasech, proso v klasech (tomu odola malo ktery papousek), oblibene byva treba i kardi. Zkuste taky granule. Slunecnici nechte naklicit. Semtam par orechu.
Jestli neni moc hubeny, mala hladovka mu neuskodi, pripadne ho muzete na noc dokrmit a pres den at dela, co umi.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 15.11.2007, 09:34:51 xxx.xxx.183.35
Nejsem chovatel žaků. Jsem malej chovatel andulek, ale pokusím se vám poradit. Ve vašem případě bude pravděpodobně problém v tom, že si žaci často špatně zvykají na nové věci tudíž i na nové krmení. Doporučuji, aby jste míchal nové krmení do krmení, které normálně přijímá. Napište nám k tomu trochu víc. Jinak měkkou stravou nic nepokazíte. Ty by se měla podávat u mladých ptáků dlouhodobě.
cone
cone (1412 příspěvků) 15.11.2007, 19:07:35 xxx.xxx.176.221
Pro Frýdka - píšete, že jste ho ještě sám dokrmoval.To jste asi zvládl, ale zanedbal jste období odstavu a přechodu na normální stravu.Vycházejte z toho, že doba dokrmovaní je u žaků přibližně stejná jako doba odstavu. Takže asi v 6ti měsících by měl být zcela samostatný.
Jinak když se budete držet rad uvedených v obou předchozích příspěvcích, a budete důsledný, tak to můžete v horizontu 2 měsíců zvládnout.Pomaleji je lépe než rychle, ve Vašem konkrétním případě určitě. Ale k hladovce bych se nepřiklonil.
To, že se uvzal na Vás, nebo na jednu jedinou osobu se stává.Snažte se docílit toho, aby postupně začal tolerovat blízké ve Vašem okolí.Opět bych volil pomalejší a hlavně nenásilnou formu.podle fotky je odpovídající formě.Hodně trpělivosti. Cone
anonymní (neregistrovaný) 15.11.2007, 21:39:34 xxx.xxx.64.236
Díky za Vaše příspěvky. Tak něco blíže. Kaší ze stříkačky jsem ho krmil do 3 měsíců 3x za den a pak přecházel na klíčenou stravu míchanou s normální. Asi 14 dní ho ještě dokrmoval kaší jen na noc. Do vajíčka, což miluje, mu přimíchávám rozdrcené vit. granule, jelikož celé jenom rozdrtí, ať suché či namočené. Kukuřičné klasy ukázkově obere, ale vše nahází na dno klece. Ořechy sní bez problémů, ale ne zeleninu. Nedostatkem asi netrpí, jelikož má 460g. V poslední době, co se přepeřuje, se chce koupat v misce. Pokud se však ukážu s rosítkem na kytky, zdrhá a vypadá jak hračka na klíček skákajíc po zemi. Na větší misku ani pekáč s vodou nereaguje. Je na to krom trpělivosti nějaký fígl, jak mu dopřát koupel? Díky
pet (neregistrovaný) 15.11.2007, 23:15:24 xxx.xxx.91.149
souhlasim s panem cone a hicksem a dodavam...papousek je do vas zamilovany a ostatni nepotrbuje. mozna se s tim neda nic delat ale zkuste, at se mu snazi vice venovat nekdo jiny nez vy. pomalu zvolna...mate na to spoustu let :-)

Druha vec.. celkem zabralo na mladeho papouska zblunkat pred nim vodou tekouci z vodovodu. pomalu se priblizovat a ukazovat mu jaka je to zabava jak to tece. nejdrive nechtel ani slyset a utekl. po dvou dnech se o to zacal zajimat a za cca 5-6 dni se uz cachtal pod vodovodem. dalsi level je sprcha...:-)
Anna Burgerová (neregistrovaný) 13.02.2010, 11:42:14 xxx.xxx.64.199
Dobrý den, doma mám dospělého Žaka a chtěla bych někoho poprosit o radu, která značka krmiva je podle Vás vhodná, protože mi nedávno bylo řečeno, že krmivo, které dosud používám je nevhodné. Jsou to bílé slunečnice - taková ta směs zrní a ovoce. Popřípadě jaké ovoce a zelenina jsou pro něj vhodné. Děkuji
anonymní (neregistrovaný) 13.02.2010, 13:09:30 xxx.xxx.16.33
napriklad prestige premium loro african nebo deli nature 60, 64
cone (neregistrovaný) 13.02.2010, 14:02:27 xxx.xxx.208.5
Ještě bych vám doporučil podávat sezonně dostupnou zeleninu a voce v nadbytku. Samozřejmě bude plýtvat a více toho znehodnotí a vyhodí než pozře, ale trochu mu zpestříte život. Můžete podávat také různé sezonní bobuloviny - černý bez, plody hlohu, rakytníku, "černou" i obyčejnou jeřabinu, trnky.....
Orina (neregistrovaný) 13.02.2010, 18:52:19 xxx.xxx.79.146
Co se týká povahy opisuji z knihy Rosemary Low " po mnoho let jsem odpovídala na otázky čtenářů několika chovatelských časopisů. Mám obsáhlou složku týkající se problémů se žakem. Dopisy od majitelů amazoňanů jsou vzácností. atd. atd." Tak si myslím, že toho s povahou vašeho žaka moc nevyřešíte. A dost lidí píše, že s přibývajícím věkem je to ještě horší. Věřím tomu, protože R. Low má v knize krásné postřehy a určitě má s chovem žaků bohaté zkušenosti.
cone (neregistrovaný) 13.02.2010, 20:26:16 xxx.xxx.208.5
Mám žaky nyní, měl jsem je i před 25ti lety, ale také nepochopím, proč je ŽAKO tak hluboce vrat v podvědomí laické veřejnosti jako nejvhodnější do klece na mazlíčka. Amazoňany jsem dosud nechoval, ale budou asi otevřenější k více lidem, ne takoví introverti jako žakové. Z podobně velkých papoušků jsem měl eklekty a povaha se mi zdála super, jeden samec dokonce mluvil pár slov.
Ale zpět k žakům - jistě je budu mít i nadále a plánuji pořízení ještě alespoň jednoho páru. Někteří chovatelé - ať už některých plemen psů nebo papoušků - se musí prostě trápit aby byli spokojeni. Patřím také mezi tuto sortu chovatelů.
Ale asi jako jednoho do klece, krotkého bych sáhl po jihoamerčanech- malé aře / severa / nebo amazoňanech modročelých či nějakém poddruhu žlutohlavých.
anonymní (neregistrovaný) 13.02.2010, 21:00:23 xxx.xxx.16.33
***Co se týká povahy opisuji z knihy Rosemary Low ***

anna se neptala na povahu, ale na stravu. co te nuti, orino, se ke kazdemu dotazu ohledne zaka, vyjadrit negativne, kdyz zaka nemas a ani jsi ho nikdy nechovala?

ono kazdeho velkeho papouska je jako pet mazlicka do bytu dost. napriklad vesmes vsichni amazonane (modroceli, surinamsti, samci i samice), co maji mi znami jsou agresivni. vesmes toleruji jednu osobu, ostatni zerou. kazdej velkej papousek je do bytu jako "mazlicek" proste malo vhodnej. velkej zobak a vlastni hlava (kazde tvarne a pritulne mimino nakonec dospeje) holt zanecha sramy na zarizeni bytu i jeho obyvatelich

jinak souhlas s conem, mali arove a aratingove (i pyrurove) maji milou povahu a neupinaji se tolik na sveho oblibence. ale jsou to ptaci parovi a chovat je singl hranici s tyranim (clovek druheho papouska nikdy nenahradi)
Orina (neregistrovaný) 13.02.2010, 22:53:50 xxx.xxx.79.146
Pokudu dobře čtu tak se pisatel taky ptá na povahu. "nehledě na to že toleruje........ a to jen ode mne...... Na ostatní útočí............atd." Opsala jsem v odpovědi jen to co píše světoznámá chovatelka a jak je vidět k povaze ani 16,33 svými vědomostmi nepřispěl. Když si myslíte, že je žako super mazlíček, tak napište jak ho nejlépe přimět aby miloval celou rodinu a ne jen pisatelovu, ale i těch ostatních co si stěžují. Ráda se poučím a možná po vašich bohatých zkušenostech, které zde všem předáte budu i já horlivým zastáncem žaka a třeba co nemám ještě koupím. Jenže jsem tady zatím žádnou dobrou radu nečetla, aby žako miloval celou rodinu. To víte já s pěti andulkami toho moc o papoušcích vědět nemohu. Jsou tu větší odborníci:-) a k nim se hlásí i 16.33 Tak poradte a nekritizujte.
anonymní (neregistrovaný) 14.02.2010, 00:11:15 xxx.xxx.157.40
To Orina - ano zadavatel z roku 2007 se ptal na povahu, ale nyní je rok 2010 a dotaz byl na potravu ....
anonymní (neregistrovaný) 14.02.2010, 08:10:47 xxx.xxx.16.33
***Když si myslíte, že je žako super mazlíček, tak napište jak ho nejlépe přimět aby miloval celou rodinu a ne jen pisatelovu***

orino, kdyby sis muj prispevek precetla poradne, tak by ses docetla, ze muj nazor je ten, ze zadny velky papousek neni jako mazlicek vhodny. viz treti odstavec prispevku z 13.02.2010 (21:00).
pokud nekdo touzi po mazlickovi,kteryho muze natirat na chleba a ktery miluje celou rodinu od babicky po nemluvne, tak si ma poridit psa, kocku nebo morce. s tema se muze nuchnat od rana do vecera. (receno s nadsazkou, aby zas nevypukla debata, ze i pes muze kousnout protivneho chlapecka, ktery ho taha za ocasek...)

netreba zaky demonizovat. amazonan stejne jako zako (a jini velci papousci) uprednostnuje jednoho partnera, ostatni bud vice ci mene toleruje, v nekterych pripadech napada.

ano, jsou rozdily v povahach a chovani jednotlivych druhu, kazdy ma nejaka pozitiva a negativa. zalezi co komu vyhovuje a s cim se srovnat nedokaze. ale neni to tak, ze zako ma jen sama negativa a amazonan pozitiva (a socialni jistoty) ;-)

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.