Aktuálně: 4 593 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

rozbor trusu

anonymní (neregistrovaný) 02.03.2011, 20:53:50 xxx.xxx.200.189
Umíte si někdo připravit vzorek trusu k pozorování mikroskopem na přítomnost parazitů - tedy jejich vajíček? Dále jaké zvětšení použít, případně obrázky vajíček běžných endoparazitů? Mikroskop i papoušky mám, teď už jen to know-how :)
anonymní (neregistrovaný) 03.03.2011, 20:42:06 xxx.xxx.200.189
nikdo nevi? ani orina s veterinarni praxi?
Orina (neregistrovaný) 03.03.2011, 22:06:13 xxx.xxx.114.221
Proč pořád já, je tady tolik chytrejch tak se taky ráda poučím co sem kdo napíše.Jindy se do mě pustí tolik lidí, že píšu nesmysly např o prodávání větví, tak čekám kdo sem hodí chytrou odpověď. I když tu odpověď najdete v každé příručce biologie střední školy. Ale uvidíme kdo zareaguje.
anonymní (neregistrovaný) 03.03.2011, 23:13:39 xxx.xxx.200.189
Tomu říkám fundovaná odpověď k tématu. :( O každé příručce biologie pro střední školy s popisem koprologického vyšetření včetně přípravy vzorku si dovoluji dost pochybovat, nic takového jsme se neučili (předpokládám, že gymnázium mezi střední školy patří). Ovšem pokud to nevíš nebo se ti nechce odpovídat, lze se s tím pouze smířit a dál hledat info jinde, zatím tedy neúspěšně.
Orina (neregistrovaný) 03.03.2011, 23:14:33 xxx.xxx.114.221
Jestli nikdo, tak já si vezmu k ruce příručku pro laboratorní cvičení na středních školách všeobecných nebo zemědělských a holt to sem opíšu.Není nic jednoduššího než opisovat opisovat a opisovat. A nebo je to jednodušší si to přečíst.
Eva P. (neregistrovaný) 04.03.2011, 10:06:20 xxx.xxx.204.249
A pak se na něco slušně zeptejte :((( Orino, nad svýma odpověďma by ses mohla aspoň zamyslet, než odklepneš enter ... Já to dělám tak (bylo mě to tuším poraděno někde na veterině), že si namíchám hodně nasycený solný rozotok, do toho dám trus, nechám odležet, pak kapátkem naberu a pozoruji ...
Eva P. (neregistrovaný) 04.03.2011, 10:07:32 xxx.xxx.204.249
Jo, a to zvětšení tuším 300 ?? Už jsem to strašně dlouho nedělala, tak si nejsem uplkně jistá ... ale na to příjdete sám :)
sunflowersman (neregistrovaný) 04.03.2011, 10:32:24 xxx.xxx.175.196
Dobrý den Evo. Nevíte prosím za jakou částku se dá pořídit mikroskop, který by stačil pro tyto účely? Děkuji. Mirek
Eva P. (neregistrovaný) 04.03.2011, 12:11:44 xxx.xxx.204.249
Zdravím ... já pořídila mikroskop před cca už 5ti lety naprosto obyčejný (něco jako vylepšená hračka pro děti :)), ale pro tyto účely dostačující, v Makru v akci za cca 500-600 kč tuším ... nevím jak se pohybují ceny teď, ale myslím že by se to nemělo nějak výrazně lišit cone: roztok nasycený ... už vůbec nevím, jak dlouho jsem to nechávala odležet (trus jsem nezkoumala tak dva roky), ale určitě tak, aby se to aspoň trochu rozpustilo nějak matně si pamatuju z hodin biologie, že sůl se na veterinách nepoužívá, mají nějaký jiný roztok (název si nepamatuji) ta sůl se asi používá jen pro domácí účely ... možná by bylo lepší kdyby se k tomuto tématu vyjádřil ještě někdo, abych někoho neuváděla v omyl ... ta hlava děravá :/
Petr (neregistrovaný) 04.03.2011, 12:17:42 xxx.xxx.230.164
Roztokje jedna lžička soli na 1dcl vody.Do roztoku se dá trus a celé se to zamíchá.Dojde k usazení a na povrchu zbude plavat lehká vrstva.Z této vrstvy se nabere vzorek na sklíčko a pozoruje se pod mikroskopem cca 250x zvětršení.Malé elipsovité útvary jsou vajíčka cizopasníků.Takto je to popsáno v příručce.Já si zakoupil mikroskop pro školáky/zvětšuje až 800x/připravil jsem si roztok,namíchal trus,odebral vzorek a začal jsem pozorovat.Viděl jsem velké H...O.Mikroskop jsem zahodil roztok jsem nakopl adokud nezjistím,že pták má náběh na kobylu tak neodčervuji a ptáci jsou jedna radost.Ono čím toho člověk víc ví tim víc blbne.Petr
anonymní (neregistrovaný) 04.03.2011, 12:38:03 xxx.xxx.204.249
tady to třeba někdo dělá jen trus + voda ... http://www.teraristika.sk/forum/22-veterinari-a-lieenie/72341-domaci-rozbor-trusu Petře dobrý :) Já teda h... určitě neviděla, ale cizopasníky taky ne, takže dobrý :) Můj dojem je, že uplně 100% jistotu člověk má z rozboru trusu na veterině ... jen kdyby ty rozbory nebyly tak drahé :/ Osobně jsem používala mikroskop jako "orientační" s tím, že rozbory na veterině jsem nechávala dělat méně často (bez mikroskopu tak jednou za půl roku, s mikroskopem tak jednou za rok až rok a půl).
anonymní (neregistrovaný) 04.03.2011, 16:39:33 xxx.xxx.193.236
ty rozbory na parazity zas tak drahé nejsou, do 100 Kč vám je udělají, myslím, že jsem platila nějak 70 nebo tak nějak, dávala jsem je dělat asi před 3 lety, kdy jsem věděla, že mám problém u korel, chovatel začerveného ptáka pozná, bohužel léky mi bez jejich vyšetření - myslím u veta - nikdo nedá, v lékárně volně prodejné nejsou. Smůla je, že já čekala na výsledky 3 dny :-(
Brno
Brno (211 příspěvků) 04.03.2011, 17:05:09 xxx.xxx.169.158
Když jsem nechával dělat naposled rozbor u veterináře, tak jsem byl u toho a veterinář dal vzorek do solného roztoku, poté ho rozmíchal a na jednoduché odstředivce to protočil. Poté to nechal cca. hodinu odstát. Z tenkého drátku měl udělané očko (něco jak na miniaturní bublifuk) a tím nabíral z hladiny vzorek, který dával na sklíčko pod mikroskop. Vysvětloval, ukazoval a poté jsme se domluvili, že mi stačí "školní" mikroskop a budu si to dělat sám a když se mi tam nebude něco zdát, tak teprve přijedu. Je to veterinář, který učí na veterině a má soukromou praxi, tudíž měl se mnou tu trpělivost a ukazoval a vysvětloval,.. "Bohužel" ale nic nenašel.
anonymní (neregistrovaný) 04.03.2011, 18:49:44 xxx.xxx.200.189
Velmi děkuji za odpovědi. Možná by šel i místo solného roztoku rovnou použít hotový fyziologický roztok (0,9% NaCl). Vyzkoušíme, uvidíme :-)

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.