Aktuálně: 4 848 inzerátů175 195 diskuzních příspěvků17 760 uživatelů

samička/sameček ?

Ondřej Pytlík (neregistrovaný) 30.12.2007, 18:44:50 xxx.xxx.123.209
Dobrý den,
chtěl bych slyšet Váš nazor na pohlaví našeho miláčka, máme ji za holčičku a jmenuje se Rozárka :) Nicméně podle určujících znaků si nejsem vubec jistý.Vím, že jedinou jistotou jsou testy DNA, ale přesto bych chtěl slyšet názor odborníků...Předem všem mnohokrát děkuji.
Obrázek
Ondřej Pytlík (neregistrovaný) 30.12.2007, 19:10:31 xxx.xxx.123.209
Přidávám pár fotek, možná pomohou :)

http://img100.imageshack.us/img100/9826/dsc00571bs2.jpg
http://img410.imageshack.us/img410/7923/dsc00688fq9.jpg
http://img410.imageshack.us/img410/3958/dsc00700sx7.jpg
http://img410.imageshack.us/img410/3973/dsc00707iq1.jpg
http://img100.imageshack.us/img100/4008/dsc00711ls1.jpg
Natálie (neregistrovaný) 03.01.2008, 19:48:48 xxx.xxx.1.253
Dobrý den,
já nejsem vůbec odborník, ale myslím si, že máte skutečně samičku. Prý je celkem spolehlivá metoda k určení tvar zeleného véčka na bříšku. Samci ji mají výše a samičkám zelená šipka sahá až mezi nožky. Natálie
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 03.01.2008, 20:01:51 xxx.xxx.183.35
Dobrý den. Nejsem odborník. Pan Šiška vám pravděpodobně lépe poradí. Já vám bohužel řeknu jen tolik, že se vždy zdráhám určovat pohlaví u tak mladých senegalců. Váš senegalec pokud se nepletu bude asi cca jeden až jeden a půl roku starý. Možná se pletu jen pár měsíci nemám pravdu? Dle mého se jedná o formu senegalus (žlutobřichý) pokud není fotografie různě zesvětlována. Ono je to strašně těžký takhle určovat pohlaví, když senegalec je takhle mladý. Někdo vám řekne je to samička a bude to sameček a nebo naopak. Proto takové typovačky berte s velkým nadhledem.
Ondřej Pytlík (neregistrovaný) 04.01.2008, 11:09:40 xxx.xxx.123.209
Děkuji Vám za odpovědi. Rozárka se k nám dostala poněkud složitější cestou, už se jménem a s předpokladem, že je to tedy samička.Bylo jí 7 měsíců, u nás je již 8 měsíců (Věk jste tedy určil naprosto správně) a doposud jsem nikdy nepochyboval, že je to samička. Povahou je to prostě papouščí slečna :)Až nedávno mne znejistěla informace o barvě žlutých/oranžových peříček.Samičky by měly mít údajně peříčka oranžová a samečci citrónově žlutá, což je právě případ naší Rozárky. Po Vaší odpovědi si to ale vysvětluji jako chybnou informaci...možná se to týká pouze očí u dospělých jedinců (nevím).Nakonec o pohlaví ani tak nejde, jen mne zajímal názor někoho zkušenějšího.Pro nás to bude zkrátka pořád hodná holčička …Hlavně když bude zdravá a spokojená….






Obrázek
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 04.01.2008, 13:01:38 xxx.xxx.183.35
Dobrý den. Mezi námi chovateli jsou 3 zeměpisné formy. senegalus (žlutobřichá forma), mesotypus (oranžovobřichá forma), versteri (červenobřichá forma).

Dále pak podle duhovky můžeme určit přibližný věk, ale pouze do 5 roku života senegalců, protože duhovka se jim mění.

Co se týká pohlaví jsou určité znaky, ze kterých se dá s určitou pravděpodobností určit pohlaví. Pak jsou ale ptáci. řekl bych tak přibližně 10% ze sta, kteří vypadají jinak a svým zbarvením a vybarvením nás matou a může se stát, že někdo chybně urči pohlaví. Dobrými vodítky je hlava (velikost, tvar, vybarvení) Dále pak zelený prsní klín, kde samici sahá, až mezi nohy, ale u samců je na prsou. Dále pak vybarvení pod ocasem. u samců se tvrdí, že je celé například žluté a samice má buďto zelené vybarvení, nebo směs žlutých a zelených pírek. někde se tvrdí, že i sebemenší náznak zelených pírek může poukázat na samičku. Co se týká vašeho senegalce, tak většina z těchto rozlišujících znaků neplatí, protože není plně vybarven a ještě se bude dobarvovat. Proto tedy nerad určuji pohlaví u tak mladých ptáků. Nedávno jsem navštívil známého co chová žaky, ary a má párek ochočených ručně dokrmených senegalců. Nemají testy DNA a přesto ví, že se jedná o pár, ale jeho samec má prsní klín až mezi nohy což vlastně poukazuje na samici a má zelené pírka pod ocasem což poukazuje na samici, ale pro změnu je o hlavu větší než samice má tmavší a lépe tvarovanou hlavu. Prostě na pohled je to opravdu samec. Lozí samičce po zádech, dvoří se ji, krmí ji. Tímto jsem chtěl naznačit, že někteří ptáci vycházejí ze standartu u kterého si někteří chovatelé myslí, že je daný a že podle těchto určitých znaků se dá určit na 100% pohlaví.

Co se týká vašeho senegalce. Ano můžu říci, že si myslím, že jde o samičku. Jenže vy se rozjedete pořídíte samečka a za dva roky zjistíte, že máte dva samečky a řeknete si, proč vlastně jsem poslechnul toho blba na diskusi. Věřte mi že jsem se setkal s lidmi, kteří takhle špatně poradili a majitel se po určité době ozval, že si udělal testy DNA a ty mu potvrdili jiné pohlaví než mu určité osoby radili. Proto mě pochopte, že i kdybych chtěl, tak nemohu říct co si myslím.
Ondřej Pytlík (neregistrovaný) 04.01.2008, 19:15:46 xxx.xxx.123.209
Dobrý den.Velmi Vám děkuji za odpověď.Přírůstek do páru neplánujeme, takže nám na pohlaví záleží čistě z principu.
Rád bych se touto cestou zeptal ještě na pár věcí ohledně krmení. Rozárka nás s tímto trošku zlobí…Snažím se ji podávat rozmanitou stravu.Každý den má směs zrní pro papoušky, misku s ovocem/zeleninou, k tomu dostává 3x týdně granule a 2x týdně naklíčené zrní s vaječnou směsí.Navíc dostává samozřejmě různé pochutiny za odměnu, piškot s medem, burský oříšek apod. Od nás jí občas dopřeji mrkev/brambor z polévky, jogurt nebo tvrdý sýr.
Jenže…Sice si dá odevšeho,ale 90% z toho co jí ten den dám večer vyhazuji…Sní toho strašně málo.Prosil bych tedy jako naprostý laik o radu, zda-li je to normální.Nebo jak často, v jakém množství a co, mám podávat…
Dále bych se rád zeptal jestli je v pořádku, že si Rozárka absolutně nevšímá písku (prý je velice důležitý).Zkoušel jsem jí pár zrníček nalepit na ovoce, ale vztekle s ním mrskla o zem…
A nakonec, jestli je nutné podávat nějaké vitamíny.
Omlouvám se za své laické dotazy. Jak jsem již psal, Rozárka se k nám dostala tak trochu náhodou.Nicméně ji máme velice rádi a chceme, aby se u nás měla pokud možno co nejlépe.Snažím se toho dost vyčíst, ale rady zkušenějších chovatelů jsou myslím neocenitelné.Velice Vám děkuji za odpovědi.
Ondřej Pytlík (neregistrovaný) 04.01.2008, 21:12:03 xxx.xxx.123.209
Ještě jsem si vzpoměl na dvě věci.

1) zívání....Naše Rozárka vždy zívá potom co se probudí.Třeba když přijdemepozdě večer domů.Myslel jsem, že je to normální, ale teď mě vyděsilo, že by to měla být známka nemoci.Jak tomu tedy je?

2) Dočetl jsem se, že by se papouškům měli čistit nosní dírky…Víte o tom něco?

Děkuji za odpověď.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 05.01.2008, 16:59:11 xxx.xxx.123.54
Dobrý den. Mám 3 páry papoušků senegalských, takže ohledně stravy budu hovořit z vlastní zkušenosti, kterou jsem získal od 3 pár a několika lichých jedinců. Senegalci jsou hrozně vybíraví papoušci. Tím chci říct, že jim předložíte krmení do misky a oni jdou k misce ze které vykáží ven to krmení, které se jim nelíbí a nechají si tam jen to co jim nejvíce chutná. Pak se pustí do krmení co jim nejvíce chutná a až teprve potom dodatečně slézají na dno klece či voliéry pro to krmení, které vyhodili z misek. Musíte si uvědomit, že vlastníte jednoho senegalce a tudíž spotřeba krmiva bude menší než u jednoho páru. Dle mého dávku zrnin musíte tak trochu odhadnout. Nemělo by se na druhý den v krmné dávce zrnin objevovat příliš velké množství nevylouskaných semínek. Proto doporučuji, tak maximálně jednu polévkovou lžičku zrnin. Je to odhadem já používám takovou odměrku. Co se týká ovoce a zeleniny, tak opět musíte odhadnout optimální množství, které papoušek spotřebuje. Když jsem choval na paneláku v pokoji odděleně dvě samičky papouška senegalského, tak každý den dostávali jablko, mrkev, pórek + něco na přilepšenou (jiný druh ovoce, nebo zeleniny) Jablko pro jednoho senegalce postačí jeden měsíček rozkrájet na 4 kousky, mrkev postačí dvě kolečka cca půl centimetru široká rozkrojená na půlky. To si opravdu musíte sami vyzkoušet kolik přesněji toho váš papoušek sní. Nebojte se, on když bude mít menší dávku potravy tak neumře a nebude na tom špatně. Momentálně krmím své senegalce jablko, mrkev, grep, pomeranč, piškot, jeřabiny. Občas přidávám banán a nebo kiwi. Třeba včera dostali z konzervy ananas, meruňku a jahodu. Budete se divit, ale toto krmení zmizelo jako první. Samozřejmě, když je více druhů ovoce a zeleniny tím se snižuje podíl určité suroviny. Rozhodně, když přijdu na druhý den k miskám, tak v misce kde dávám ovoce a zeleninu není buďto nic a nebo jen zbytky, které jim moc nešmakovali. S těmi granulemi bych to osobně moc nepřeháněl, protože pokud mají dostatek ovoce a zeleniny není nutné to s nimi přehánět. Já je podávám nepravidelně cca 1X týdně. Dle mého u vás by to stačilo 2X do týdne. Dále je třeba si uvědomit, že místo krmení papouškovi přes den předkládáte různé pamlsky a tím pádem nemůže spotřebovat všechnu veškerou potravu v miskách. Pokud máte obavy zda váš papoušek málo žere, tak se podívejte na prsní kost. Pokud je moc ostrá (vystouplá), tak je papoušek podvyživený a naopak pokud ji neucítíte a spíše bude zároveň s bříškem, tak bude papoušek tlustý.
Co se týká krmení, tak nevím jak přesně krmíte, přesněji řečeno v jaké době krmíte. Já protože chodím strašně brzo do práce a protože krmení svých papoušků mi zabere asi hodinu a půl, tak krmím večer. Pokud krmíte ráno, tak neodstraňujte večer krmení. Vždy krmím a odstraňuji krmení po 24 hodinách, takže když nakrmím v 7 hodin večer, tak krmím opět v 7 hodin večer na druhý den. Co se týká písku, tak si nedělejte obavy. Jsou stále chovatelé, kteří tvrdí, že je důležitý pro rozmělňování potravy ve voleti, ale nejnovější výzkumi prokázaly, že ptáci v přírodě nic takového nepotřebují. Ptačí grit je akorát tak vhodný jako doplněk minerálních látek. Já sám používám speciální ptačí grit, ale jen jako přídavek do vaječných míchanic a opravdu jen tak 1X za 14 dní. Vůbec si nedělejte obavy.
Teď k otázce vitamínů. Pokud člověk nepodává dostatek ovoce a zeleniny, tak je vhodné podávat vitamíny. Pokud, ale podáváte dostatek pestré stravy na vitamíny a minerály není nutné podávat vitamíny. Co se týká vitamínů, tak nejvhodnější se mi jeví od firmy Aquamid. Je to 6 přípravků, které se používají do vody. Já sám používám 5 přípravků a jsem s nimi spokojen. Na konci svého příspěvku vám uvedu odkaz na přesné dávkování a specifikaci těchto vitamínů pro mazlíčky.

Ještě malou radu. Často lidé co chovají mazlíčky papoušky se neustále obávají, že jejím papouškům něco chybí a často se pletou. Svou velkou starostlivostí a obavami dost často své papoušky krmí nevhodnou stravou a nebo až moc pestrou stravou což může vést k určitým zdravotním problémům.

Zívání je naprosto normální jev, alespoň moji papoušci občas zívají. Pokud to ale zívání je. Někdy když jsou papoušci chovaní ve špatných podmínkách, tak se často u nich objevuje, takové zvláštní nadechování, ale podle mě se moc o svého papouška bojíte. Proto si často lidé všímají sebemenších detailů. Čistit nosní dirky se nemusí, nebo alespoň já jsem to nikdy nedělal.


http://www.milanbartl.cz/chov/vitmin.htm

Příznaky nemoci papouška
http://www.milanbartl.cz/chov/nemoci.htm

Pokud budete mít další otázky, tak vám velice rád pomohu pokud to bude v mých silách
Ondřej Pytlík (neregistrovaný) 05.01.2008, 17:55:57 xxx.xxx.123.209
Velmi Vám děkujeme, že jste si dal tu práci a napsal nám tak podrobnou odpověď. Jsem moc rád, že jsou lidé tak ochotni poradit. Ještě jednou děkuji.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.