Aktuálně: 4 931 inzerátů174 232 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Jak to děláte-andulky

Orina
Orina (227 příspěvků) 26.10.2011, 02:43:11 xxx.xxx.83.76
Zajímalo by mě, když máte ve voliéře víc párů andulek pohromadě a všechny zahnízdí, jak sestavíte nepříbuzný pár, pokud se vám nějaké andulky líbí. Je přece známo, že se samci se samicemi páří nahodile, takže fe finále nemůžete zjistit jestli je v jednom nebo v druhém hnízdě nepříbuzné mládě. A za další, pokud máte společnou voliéru více druhů pohromadě s andulkami nevadí vám, když andulky plení hnízda jiných ptáků? Nebo se vám to zdá přirozené. Ptám se proto, že já zásadně dávám hnízdit andulky po párech abych se vůbec vyznala v tom co odchovám.
Pavel (neregistrovaný) 26.10.2011, 03:08:01 xxx.xxx.209.65
Ja krouzkuji kazde hnizdo jinou barvou krouzku pak poznam co s cim se muze a nemuze parit a anduly chovam spolecne s korelama na jare dam budky nejdriv andulam a az si vyberou budku a zasednou pak dam budky korelam oni pak uz daj pokoj
Peťula
Peťula (665 příspěvků) 26.10.2011, 09:32:46 xxx.xxx.6.82
Ahoj, dobré téma :-). To kroužkování není taky 100%. Občas se andulky přepárují i během hnízdění, nebo se sameček či samička klidně páří s více protějšky, nebo samička snese jedno vajíčko do budky jiné samičky, možností je spousta. Mláďata sice okroužkujete, ale jistota tam samozřejmě není. Samozřejmě je dobré praktikovat odchov ve více volierách, třeba i s jinými ptáky, tím získá chovatel nepříbuznou linii a tu zas může v další volieře složit s jinou, tím se riziko příbuznosti výrazně snižuje. Na druhou stranu jsou chovatelé, kteří příbuznost neřeší, vždy vypustí do hejna nakoupené nepříbuzné páry a nechají to přírodě. Na druhou část neznám odpověď, andulky chovám jako samostatnou skupinu, bohužel i tam se prakticky každoročně najde problémová samička, která likviduje obsah budek či jinou samici, jediná pomoc je, pprodat pá i s informací, že je vhodný jen pro párový chov. Ale někdy jsou to nervy, když slyšíte z voliery vřeštění rvačky a stihnete zasáhnout, krev teče proudem.
milan (neregistrovaný) 26.10.2011, 12:59:33 xxx.xxx.214.83
Nejdřív jsem chtěl popsat jak jsem to dělal,ale asi bych se na konci dostal do situace,že to vlastně nejde ohlídat pokud se nechová odděleně po párech. No a potom tyhle ohlídané dáte do zverimexu a tam to prodaj jak se kupujícímu líbí. A jak se to řeší třeba v tisícovém hejnu v domovině,to fakt nevím.
Orina (neregistrovaný) 26.10.2011, 22:35:34 xxx.xxx.113.99
V tisícovém hejnu v domovině se to řeší asi jako u nás vrabci. Tady ale nejde o domovinu, ale o ustálení přenosných nemocí, roznožky a pod. Pak se chovatelé diví, kde k tomu ve svém hnízdě přišli. No, koupili si zdravé- nemocné mládě do chovu, protože jak vidíte a píšete to nikdo nehlídá. Proto jsem otevřela tohle téma. Když už to má někdo ve voliéře překřížené tak, že se na to nemůže dívat, dá to do zwerimexu a nějaký dobrák si to koupí do chovu a je to začarovaný kruh.
psík111
psík111 (123 příspěvků) 27.10.2011, 07:55:24 xxx.xxx.148.242
Proto já odchovávám po párech v boxech a je po starosti,i když při nákupu nového ptactva,nedokážu 100% zaručit, že ptáci byly poctivě hlídáni.
milan (neregistrovaný) 27.10.2011, 14:15:54 xxx.xxx.49.111
To je to co jsem chtěl říct,že v živelném komerčním chovu to nemá řešení. Řešení to má v chovu barevných mutací a výstavních jedinců,kde je chov po párech ne v hejnu. Přirovnám to k chovu psů: jedinci bez rodokmenu a s rodokmenem.
Orina (neregistrovaný) 27.10.2011, 15:40:23 xxx.xxx.103.227
Jedinci psů bez rodokmenu jsou jen paskvil způsobený majiteli. Pes z nějakého důvodu neprojde svodem nebo bonitací a místo aby majitel vyřadil pro zjevné a závažné vady psa z chovu, nastrčí ho při nejbilžší příležitosti ke krytí. Hlavně kvůli prodeji štěňat. U psů je však jasné, že štěňata bez rodokmenu jsou po rodičích s nějakou vadou a tak si může kupující rozmyslet, jestli takové štěně koupí. U ptáků se na tohle spolehnout nemůžeme a tak nám v chovu kolují andulky s francouzským pelicháním, další papoušci s latentní PBFD a podobně. A to je ten zásadní problém, kdy nemůžeme určit jestli je chov určitého chovatele bez vad a nebo jestli někdo chová ptáky jen proto, aby se u něho točily prachy ve výkupu. Ne každý chce např. chovat výstavní andulky, kde si chovatelé chovy kvůli výstavám ohlídají. Někdo má rád andulky barevné. Ale tam právě není zaručený původ jednak nepříbuzných párů a tím i zdravotní stav.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.