Aktuálně: 4 933 inzerátů174 207 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Komentáře k článku

Plodožraví holubi se představují

Vaše jméno:
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
gazd
Dobrý den pane Tymr.

S potěšením přijímám Vaší nabídku na sepsání podrobnějšího článku. Budu se těšit a myslím si, že nejenom já.
O výše zmíněném projektu jsem se dozvěděl již dříve od A. Vaidla (zoo Praha), a T.Peše (zoo Plzeň). Později také od některých Německých chovatelů plodožravých holubů. S některými chovateli (Německo, Nizozemí) udržuji díky svému překladači kontakt za účelem pořízení některých druhů plodožravých holubů. Jednoho člena jsem také v Německu již navštívil a z návštěvy jsem si také přivezl jednoho zástupce z rodu Ptilinopus. Jak jste již uvedl sám výše, tak těchto holubů je u nás žalostně málo, a pokud si chce chovatel tyto krasavce do chovu pořídit, tak se zkrátka musí poohlídnout o hodně dál za naše hranice. Zoo Plzeň vlastní pěknou kolekci plodožravých holubů a myslím si, že také největší v ČR.
Pane Tymr, chci se Vás zeptat jestli jste také chovatelem plodožerů ?


S pozdravem G.Z.
manumea
Dobrý den,
předně děkuji za článek a těším se na další část.
Tato skupina holubů u nás téměř vymizela, což je jistě škoda.
V Německu vznikla iniciativa, která má za cíl zachování co nejpočetnější a druhově nejrůznorodější populace plodožravých druhů holubů v Evropě. Zatím tzv. Europäisches Fruchttaubenprojekt sdružuje 40 soukromých chovatelů a zoologických zahrad z několika zemí západní Evropy, kteří mají ve svých chovech 37 druhů rodů Ducula, Ptilinopus, Treron, Phapitreron, Alectroenas a Gymnophaps.
Projekt zatím navázal kontakty jen s několika českými zoo, ale jeho iniciátoři velmi stojí i o spolupráci s českými a slovenskými chovateli. Předně jde o monitoring chovaných druhů a jedinců. Koordinátoři projektu pomáhají s vyhledáváním vhodných jedinců na dopárování, zajišťují přednostní distribuci odchovů mezi členy projektu, organizují legální importy nových ptáků. Členství k projektu je sice symbolicky zpoplatněno a komunikace probíhá v němčině a angličtině, ale pokud by to byla pro někoho ze zájemců překážka, rád pomohu jako prostředník.
Pokud by byl mezi návštěvníky těchto stránek zájem o bliží informace o projektu, nalezne je zde:
http://www.fruchttaubenprojekt.eu/index.php?id=4
Popř. mohu sepsat podrobnější článek pro tyto stránky.
S pozdravem
Frantisek Tymr
bouda
Tak tě musím Mílo zklamat, vejce bylo čisté. Dnes slezli z hnízda. Samec již ale opět houká, takže snad brzy zahnízdí.
tragopan
Jsou to krásní a malí holoubci. Poměrně obtížně sehnatelní snad se rozšíří a aniž bych to chtěl zakřiknout Adam má našlápnuto.Tak hodně zdaru. Zde je mustr.

Ptilinopus melanospila
vmakovicky
Ptilinopus victor
vmakovicky
Dobrý deň! Sú to nádherné vtáky a osobne sa teším na rod Ptilinopus.

gazd
Přeji dobrý den všem příznivcům hmyzo a plodožravého ptactva.

Reakci na článek jsme s Adamem očekávali a osobně ji oba vnímáme tak trošku za opodstatněnou, vzhledem k tomu, že se jedná o měkkozobé, ale přece jen si myslíme, že série připravovaných článků o plodožravých holubech, může být pro mnohé zajímavá. Jedná se zkrátka o plodožery a to velice atraktivního zjevu, kteří mají velice podobné, ne-li stejné potravní nároky, jako ostatní zástupci plodožravého ptactva, takže si osobně myslím, že zaměření na těchto stránkách újma nehrozí a články o plodožravých zde rozhodně patří.
bouda
Dobrý den. Porovnávat klasickou drobotinu (astrildy, snovače atd...) s plodožravými holuby dle mne nejde. Jak uvádíte vy, droboť se živí hmyzem ve větším množství jen v době odchovu. Během zbytku roku se živí převážně zrninami, takže jsem si jist, že tato skupina ptáků zde NIKDY řazena. U mnou popisované skupiny holubů se však jedná o něco zcela jiného. "Pouze" plody se živí po CELÝ rok, podobně jako turakové, či tukani a někteří zoborožci. Nevidím tedy rozdíl v tom, proč zde řadit turaka a ne tyto holuby. Ale zřejmě je to stále o tom, co píši v úvodu článku. O naší mentalitě. Většina lidí si prostě pod pojmem holub nedokáže představit nic jiného než poštovního holuba. A změna názvu spolku či stránek určitě nutná není. Stojí v něm přece "a plodožravého ptactva". A nemůžete popřít, že plodožravý holub mezi plodožravé ptactvo patří. Jinak ale samozřejmě respektuji váš názor. Bura Adam
Myslím, že pán nad Vámi to myslel asi v dobrém, jinak timálie patří do čeledi timáliovitých a nedá se přiřadit ke klasické drobotině protože do čeledi timáliovitých patří i spousta sojkovců a všichni se dají zařadit do hmyzo a plodožravých ptáků, kdežto holubi jsou měkkožravci, nemůžete je přiřadit ke skupině hmyzáků, jedná se o zcela odlišnou skupinu.
Dobrý deň! Myslím si, že ucelená séria o plodožravých holuboch je veľmi záslužná práca a určite prispeje k návštevnosi tejto webovej stránky. Čo sa týka drobotiny sú druhy ako je napr. timália čínska, kardinál alebo kardinálovec, ktoré už chovajú členovia a určite by patrili do skupiny hmyzožravej a plodožravej drobotiny napr. tangary a medosavky. Je to len ťažšia dostupnosť týchto vtákov, aj keď medosavky už hodne rokov sú zastúpené na významnejších vtáčích burzách ako je napr. burza v Zwolle. Týmto je len možné ďakovať autorovi za túto prácu.
jerrys
Dobrý den,



článek o holubech je velice pěkný, zajímavý, ale dle mého názoru pokud se ke skupině hmyzožravé a plodožravé ptactvo přidají i holuby, tak specializace na tyto stránky přestane mít význam a bude také třeba změnit již tak dlouhý název!! Myslím, že to sem prostě nepatří, ale je to jen asi na aktivních přispěvovatelích. Časem někdo může přijít s myšlenkou, že se sem přihodí i drobotina (protože v době odchovu je krmena hmyzem) a stránky ztratí zcela význam!! Myslím, že to by byla škoda. Jinak mě osobně je to uplně jedno, záleží jen na členech, tímto jsem jen chtěl vznést do diskuze i nějakou negaci a to zařadit holuby do této skupiny ptáků.