Jaguarundi

Puma yagouaroundi

Výskyt: Od jižní Arizony po severní Argentinu
Délka těla: 55-77 cm
Hmotnost: 3-9 kg
Březost: 60-75 dnů
Počet mláďat: 2-4 ks
Délka života: 15 let
Potrava: Ptáci, hlodavci, ještěrky, žáby, ryby
velikost písma:  A A A
04.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5857 zobrazení     0 komentářů

Jaguarundi vypadá spíše jako veliká kuna než jako kočka, má špičatý čenich, dlouhé tělo a krátké nohy. Barva kolísá od černohnědé až černé po světle rezavou. Tmavé kusy žijí v pralesích, světlé v suchých křovinách. Jaguarundi loví za úsvitu a za soumraku. Přestože dobře šplhá, kořist loví pouze na zemi. Hlavní potravou jsou drobní živočichové, rád loví ptáky (včetně drůbeže), nepohrdne hlodavci, ještěrkami, žábami ani hmyzem. Dobře plave, loví i ryby. Někdy pojídá i ovoce.

Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje od 55 až do 77 centimetrů, délka ocasu 28-60 centimetrů, hmotnost kolísá od 3 do 9 kilogramů.

Ve volné přírodě se vyskytuje od jižní Arizony až po severní Argentinu; vyskytuje se v nížinných lesích a houštinách.

Je lovena a trpí ničením prostředí. Synonymní název je Felis yagouaroundi.

Kromě doby páření žije samotářsky. Populace v tropických oblastech se můžou pářit celoročně, jinak je doba páření obvykle v březnu a v srpnu. Po 60 - 75 dnech se rodí 2 - 4 koťata. Matka je kojí dva měsíce, mláďata se osamostatňují v 10 měsících věku.

Pohlavně dospívá v 22-24 měsících věku, dožívá se až 15 let. Jaguarundi se dá ochočit a v minulosti byli chováni domorodci k hubení hlodavců. V současnosti je chován v některých zoologických zahradách.

JaguarundiNázvy ve světě

Anglicky: Jaguarundi, Německy: Wieselkatze, Francouzsky: Jaguarondi, Holandsky: Jaguarundi, Polsky: Jaguarundi, Rumunsky: Iaguarundi, Rusky: Ягуарунди, Slovensky: Mačka jaguarundi, Španělsky: Yaguarundi

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.