Pestřenka včelová

Pestřenka včelová

Temnostoma vespiforme

Výskyt: Evropa
Velikost: 12 mm
Potrava: Během vývoje mšice
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3945 zobrazení     1 komentář

Pestřenky tvoří na světě jednu z největších čeledí much. Celkem je na světě známo kolem 6000 druhů. V terénu nás většinou zaujmou tím, že imago „stojí“ ve vzduchu na jednom místě a při vyrušení trhavě a bleskově odlétá na krátkou nebo delší vzdálenost a pak se většinou zase vrací na původní místo.

Pestřenka včelová patří mezi nejznámější zástupce čeledi pestřenkovití (Syrphidae). Jak napovídá její druhová název, imituje vzhledem tato moucha včelu. Tento vzhled dokáže pestřenka včelová mistrně využít při ochraně před jejími přirozenými nepřáteli.

Pestřenka včelová se vyskytuje od léta do podzimu na sluncem ozářených místech, hlavně však na lesních pasekách. Je až 12 milimetrů velká.

S oblibou sedá pestřenka včelová na květy vysokých bylin. Imaga nacházíme od jara do podzimu. Její podivné larvy jsou bělavé, válcovité a na konci těla mají dlouhou ocáskovitou dýchací trubičku. Žijí v bahně, ale i močůvce v žumpách a na venkovských záchodech. Během vývoje zkonzumují larvy tohoto druhu až 300 mšic, čímž jsou velmi užitečné. Před zakuklením vylézají na prkenné stěny, kmeny stromů apod.

V zimě jsou některá imaga pestřenek ukrytá v lesním humusu, pod kůrou nebo v kůře stromů apod. Někdy zastihneme pestřenky v zimě i ve štěrbinách domů, mezi okny apod.

Pestřenka včelováNázvy ve světě

Dánsky: Gul Vedsvirreflue

Foto: http://www.diptera.info

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.05.2015, 12:24
to vypada jak vcela