Pestřenka rybízová

Pestřenka rybízová

Syrphus ribesii

Výskyt: Evropa, Asie, Severní Amerika
Délka těla: 10 mm
Potrava: Mšice, nektar, pyl
velikost písma:  A A A
11.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7234 zobrazení     1 komentář

Pestřenka rybízová je u nás poměrně častá. Je kolem 10 milimetrů velká. Má širokou nízkou hlavu s velkýma červenýma očima a černým proužkem na čele, leskle hnědou hruď, žlutý štítek, dlouhá bílá křídla a žlutě a černě pruhovaný zadeček, díky kterému bývá občas zaměňována s vosou, od které ji můžeme bezpečně rozpoznat díky krátkému spoji mezi prvním a druhým černým pruhem.

Uvidíte ji v létě a na podzim na květech, kde saje sladký nektar. Často ji však můžete pozorovat, jak stojí ve vzduchu na jednom místě a prudce víří křídly. Tato moucha je velmi užitečná.

Samička klade vajíčka na listy různých rostlin. Z nich se vylíhnou zelenavé larvy, které pronásledují a loví mšice na rybízu, různých peckovitých stromech, ale i na zelenině. Pokusy bylo zjištěno, že larva pestřenky rybízové během svého vývoje zkonzumovala 209–262 mšic makových střední velikosti (samozřejmě, že menších mšic spotřebuje larva mnohem více). Poté se larvy zakuklí jako visící „soudky“ na listech stromů nebo na stoncích různých rostlin.

Jak chránit pestřenku rybízovou? Nejlépe ekologickým zahradničením bez chemie. Nebo integrovanou ochranou, což znamená používat chemickou ochranu tak, aby neškodila užitečnému hmyzu. Ale pozor, že není vše integrovanou ochranou, co se tak rádo tváří.

Mnozí lidé se pestřenky rybízové bojí, protože připomíná vosu, ale je to moucha naprosto neškodná.

Pestřenka rybízováNázvy ve světě

Dánsky: Almindelig havesvirreflue, Německy: Große Schwebfliege, Slovensky: Pestrica ríbezľová

Foto: http://thenaturalstone.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

29.04.2018, 15:48
Je to Můj nejoblíbenější tvoreček a miláček, který roztomile bzučí, když létá nebo sedí a papá nektárek ale když sedí, tak bzučí Hodně tenoučce. Je moc roztomilá obzvlášť, když se umývá. Nožilky a tykadla apod.