Tesařík alpský se vyskytuje především v Karpatech. Pravděpodobně největší naleziště u nás je v Českém ráji, ale v současné době se vyskytuje i v Polabí a na Jižní Šumavě. Tesařík alpský patří k nejatraktivnějším bezobratlým živočichům u nás.
Dosahuje v dospělosti délky od 15 až do 38 milimetrů. Ve zbarvení je tesařík alpský značně variabilní a téměř každý jedinec má aspoň trochu odlišnou kresbu. U samic jsou tykadla stejně dlouhá jako tělo, u samců dosahují dvojnásobné délky. Krovky jsou ploché, modro-šedé s variabilními černými skvrnami na krovkách a štítu. Nohy i tykadla jsou stejně zabarvené jako tělo.
Tento nádherný tesařík obývá horské oblasti od výše 600 metrů nad mořem a vyskytuje se především v bukových lesích.
Tento tesařík létá převážně za slunných dnů, a to od měsíce června do začátku měsíce září a usedá k odpočinku na kmeny stromů. Larvy se vyvíjejí ve starých bucích, vzácněji také v habrech, ale nezpůsobují velkou škodu.
Jeho populace byla v posledních letech výrazně oslabena, proto je chráněn ve všech zemích střední Evropy. U nás a v Evropě se vyskytuje poddruh Rosalia alpina alpina. Ze Sýrie, Turecka, Palestiny a Íránu je znám ještě poddruh Rosalia alpina syriaca.
Komentáře ke zvířeti