Tesařík alpský

Tesařík alpský

Rosalia alpina

Výskyt: Evropa, Malá Asie
Délka těla: 15-38 mm
Délka vývoje: 2-3 roky
velikost písma:  A A A
04.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6982 zobrazení     1 komentář

Tesařík alpský se vyskytuje především v Karpatech. Pravděpodobně největší naleziště u nás je v Českém ráji, ale v současné době se vyskytuje i v Polabí a na Jižní Šumavě. Tesařík alpský patří k nejatraktivnějším bezobratlým živočichům u nás.

Dosahuje v dospělosti délky od 15 až do 38 milimetrů. Ve zbarvení je tesařík alpský značně variabilní a téměř každý jedinec má aspoň trochu odlišnou kresbu. U samic jsou tykadla stejně dlouhá jako tělo, u samců dosahují dvojnásobné délky. Krovky jsou ploché, modro-šedé s variabilními černými skvrnami na krovkách a štítu. Nohy i tykadla jsou stejně zabarvené jako tělo.

Tento nádherný tesařík obývá horské oblasti od výše 600 metrů nad mořem a vyskytuje se především v bukových lesích.

Tento tesařík létá převážně za slunných dnů, a to od měsíce června do začátku měsíce září a usedá k odpočinku na kmeny stromů. Larvy se vyvíjejí ve starých bucích, vzácněji také v habrech, ale nezpůsobují velkou škodu.

Jeho populace byla v posledních letech výrazně oslabena, proto je chráněn ve všech zemích střední Evropy. U nás a v Evropě se vyskytuje poddruh Rosalia alpina alpina. Ze Sýrie, Turecka, Palestiny a Íránu je znám ještě poddruh Rosalia alpina syriaca.

Tesařík alpskýNázvy ve světě

Anglicky: Rosalia Longicorn, Francouzsky: Rosalie des Alpes, Chorvatsky: Alpinska strizibuba, Maďarsky: Havasi cincér, Německy: Alpenbock, Rumunsky: Croitorul alpin, Slovensky: fuzáč alpský

Foto: www.cerambycidae.eu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.06.2015, 21:08
Dnes popoludní sme s mojim vnúčikom sledovali a fotili tohoto tesárika u nás na záhrade,posúval sa po tráve dosť neobratne a potom liezol po plastovom sudáku až pod horný okraj.Tam sme ho nechali.O 3 hodiny neskôr som ho našla za plotom v zeleninovej záhradke,sedel na fazuľovom liste,hneď som išla hľadať čo je to.Záhrada je v Dubnici nad Váhom.