Tesařík korový

Tesařík korový

Rhagium inquisitor

Výskyt: Evropa, jižní Afrika, Asie, USA
Počet vajíček: 300 ks
Inkubace: 1-2 týdny
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4421 zobrazení     0 komentářů

Tesařík korový nebo též kousavec korový se vyskytuje velmi hojně v jehličnatých lesích, nížinách i horských oblastech. Tesařík korový je šedo-černý, celé tělo je jemně žlutě ochlupené. Štít je hnědý, se zřetelnými trny, krovky jsou žebrované, s příčnými černými přerušovanými páskami. Variabilita je obrovská, projevuje se různými kombinacemi tmavých a černých skvrn.

Brouk pochází z Evropy, avšak v poslední době je rozšířen v mnoha částech světa (Středozemí, jižní Afrika, Asie, USA a Kanada). V současnosti byl objeven v Perthu v Austrálii. V České republice se vyskytuje především v lesích okolo Českých Budějovic.

Brouky můžete vidět od dubna až do začátku září, jak posedávají na metrech dřeva, ale také často na květech bylin nebo keřů. Tento brouk se mnohdy objeví v lidských obydlích, kam byla jeho larva přinesena s dřevem z lesa. Brouci se líhnou už na podzim, ale přezimují ve své „kolébce“ a vylézají až následující rok.

Samice klade po páření vajíčka do trhlin dřeva do hloubky cca 20-30 milimetrů. Jedna samice je schopna naklást až 300 vajec. Z vajíček se po 1-3 týdnech líhnou larvy, které začínají vykusovat dřevo. Larvy dospívajícího brouka se zakuklí na jaře a dospělý brouk vylézá otvory o průměru 6–10 milimetrů, které si ve dřevu vyhlodá. Dospělí brouci jsou nejaktivnější v létě.

Tesařík korovýNázvy ve světě

Anglicky: Ribbed Pine Borer, Chorvatsky: Strizibuba crnogoričnog drveta, Německy: Kleiner Zangenbock, Slovensky: Fuzáč korový

Foto: http://swellbugs.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.