Tesařík kovový

Callidium aeneum

Výskyt: Evropa
Délka těla: 9-15 mm
Délka vývoje: 1-2 roky
Potrava: Jehličnaté stromy
velikost písma:  A A A
01.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4073 zobrazení     0 komentářů

Tesařík kovový je hojný jak v nížinách, tak i v horských oblastech. Je dlouhý 9 až 15 milimetrů. V České republice se tento druh vyskytuje poměrně hojně v jehličnatých lesích, nejčastěji je zaznamenáván na smrku (Picea sp.) a borovici (Pinus sp.).

Obývá listnaté i jehličnaté lesy. Brouci se objevují od konce května do července. Larvy se vyvíjejí pod kůrou odumřelých větví a tenkých vrcholů kmenů. Larva vytváří široké chodby vyplněné pilinami, kuklí se v kukelní komůrce vytvořené různě hluboko ve dřevě. Před vytvořením komůrky vykouše typické "zrcátko", uprostřed něhož je ústí do kukelní komůrky, neucpané pilinkami. Vývoj nejčastěji jednoletý až dvouletý. Larva se kuklí na jaře.

Tesařík kovový je dalším ze zástupců rozšířené čeledi tesaříkovití. Zahrnuje malé, střední, velké i ohromné druhy. Jsou charakterističtí poměrně úzkým a dlouhým tělem, zoubky na straně štítu a dlouhými tykadly. Brouky najdeme na dřevě starých stromů, na padlých kmenech, na metrovém dříví, na květech i listech. České jméno pro zástupce této čeledě je tesařík, kozlíček. Charakteristickým znakem brouků této čeledi jsou extrémně dlouhá tykadla (antennae), která jsou stejně dlouhá nebo delší než tělo brouka.

Tesařík kovovýNázvy ve světě

Holandsky: Gerimpelde metaalboktor

Foto: http://www.arthropodafotos.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.