Bourovec prsténčivý

Malacosoma neustria

Výskyt: Evropa
Rozpětí křídel: 3–4 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Ovocné dřeviny, dub, lípa
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1875 zobrazení     0 komentářů

Hostitelskými dřevinami bourovce prsténčivého jsou ovocné dřeviny, trnka obecná (Prunus spinosa), jeřáb (Sorbus spp.), dub (Quercus spp.), lípa (Tilia spp.), bříza (Betula spp.), topol (Populus spp.) apod.

Bourovec prsténčivý je žlutohnědý motýl s tmavým příčným pruhem na předních křídlech o rozpětí od 3 do 4 centimetrů. Housenky jsou šedomodré s bílou hřbetní linií a červenožlutými a modrými pruhy na bocích. Na těle mají jemné světle rezavé a černé chloupky. Druhový název druhu odpovídá způsobu kladení vajíček v širokých prstencích.

Housenky tohoto druhu se líhnou již koncem dubna až začátkem května. Zpočátku žijí pospolitě v předivovém zápředku. Housenky dorůstají v červnu, kdy již žijí jednotlivě na hostitelské dřevině. Kuklí se mezi listy či v prasklinách kůry v měkkém bělavém kokonu. Kokon je prostoupený žlutavým pudrem, který může u lidí s citlivou pokožkou vyvolat alergenní reakce. Motýli se objevují od počátku června do konce měsíce září. Vajíčka, která následně přezimují, kladou samičky v širokých prstencových spirálách na tenké větvičky. Při příležitostném přemnožení může bourovec prsténčivý způsobit holožíry. Často v ovocných sadech, zahradách a alejích.
 

Bourovec prsténčivýNázvy ve světě

Anglicky: The Lackey, Dánsky: Ringspinder, Finsky: Tarharengaskehrääjä, Holandsky: Ringelrups, Chorvatsky: Kukavičji suznik, Německy: Ringelspinner

Foto: http://insects.botgard.uran.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.