Pilatka smrková

Pilatka smrková

Pristiphora abietina

Velikost: 4,5-5 mm
Délka života: 6 let
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3782 zobrazení     0 komentářů

Samečci jsou 4,5–5 mm dlouzí, žlutohnědí, na svrchní straně převážně hnědočerní. Samičky jsou 5–6 mm velké, zavalitější, černohnědé se žlutavou hřbetní stranou předohrudi a břišní stranou zadečku. Zadeček je zakončen krátkým jemně pilovitým kladélkem. Dospělci dosahují rozpětí křídel 10–14 mm. Housenice jsou světle zelené, lesklé, bez kresby. Hlava je žlutozelená. Mají 3 páry hrudních nožek, 6 párů panožek a 1 pár pošinek. Dosahují délky 12–15 mm. Vajíčka jsou sklovitě bezbarvá, kolem 1 mm velká. Kukla je volná, světlá, 4–6 mm dlouhá, uložena v hladkém, válcovitém, do hněda zbarveném, 5–7 mm velkém zámotku.

Pilatka smrková se rojí, v závislosti na nadmořské výšce, od konce dubna do konce května. Oplodněné samičky kladou jednotlivá vajíčka do rašících pupenů na vnější stranu bází rozvíjejících se jehlic. Housenice se líhnou po vyrašení pupenů a konzumují pouze čerstvé jehlice. Na přelomu května a června dorostlé housenice opouštějí živnou rostlinu a ve svrchní vrstvě hrabanky prodělávají letní diapauzu a následně i přezimují. Kuklí se na jaře příštího roku. Část housenic přeléhá do dalšího roku. Někteří jedinci mohou přeléhat až 6 let.
Pilatka smrková je škůdce především mladých, nepůvodních smrkových porostů. Přednostně napadá mlaziny a tyčkoviny. Zbytky poškozených jehlic usychají, kroutí se a hnědnou. Výhonky vypadají, jako by byly ožehnuty ohněm nebo spálené mrazem.
 

Pilatka smrkováNázvy ve světě

Chorvatsky: Mala smrekova osa listarica

Foto: http://www.commanster.eu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.