Hostitelskou dřevinou pro tohoto brouka je především smrk ztepilý (Picea abies), méně často pak hostuje i na jiných jehličnanech.
Lýkohub obecný je malý brouk v dospělosti dorůstající velikosti pouze od 2,5 do 3,2 milimetrů. Dospělci tohoto druhu mají hnědý štít, dopředu zúžený, téměř půlkruhovitý, mezirýží na krovkách stejně široká jako rýhy.
Brouci tohoto druhu, náležícího do podčeledi kůrovci (podčeleď čítající zhruba 6000 druhů brouků), se rojí již velmi brzy na jaře v měsíci březnu či dubnu a prodělávají zralostní žír. Matečné chodby jsou podélné, zhruba čtyři až šest centimetrů dlouhé a 1,5 milimetrů široké, při závrtech botkovitě rozšířené. Larvové chodby jsou dlouhé, nepravidelné, překrývají se. Mladí brouci se líhnou během koncem srpna a přezimují v místě vývoje, v hrabance apod. Generace je univoltinní ((význam slova univoltinní - organismus vyvíjející se a rozmnožující se jen jednou během roku, jinými slovy má za rok pouze jednu generaci).
Lýkohub obecný je v našich podmínkách velmi hojným druhem brouka. Uplatňuje se především na odumírajících a odumřelých stromech, často již obsazených jinými kůrovcovitými brouky, na zdravých stromech je jeho výskyt jen výjimečný.
Komentáře ke zvířeti