Lýkohub obecný

Lýkohub obecný

Hylurgops palliatus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 2,5-3,2 mm
Hostitelská rostlina: Odumřelé stromy
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3069 zobrazení     0 komentářů

Hostitelskou dřevinou pro tohoto brouka je především smrk ztepilý (Picea abies), méně často pak hostuje i na jiných jehličnanech.

Lýkohub obecný je malý brouk v dospělosti dorůstající velikosti pouze od 2,5 do 3,2 milimetrů. Dospělci tohoto druhu mají hnědý štít, dopředu zúžený, téměř půlkruhovitý, mezirýží na krovkách stejně široká jako rýhy.

Brouci tohoto druhu, náležícího do podčeledi kůrovci (podčeleď čítající zhruba 6000 druhů brouků), se rojí již velmi brzy na jaře v měsíci březnu či dubnu a prodělávají zralostní žír. Matečné chodby jsou podélné, zhruba čtyři až šest centimetrů dlouhé a 1,5 milimetrů široké, při závrtech botkovitě rozšířené. Larvové chodby jsou dlouhé, nepravidelné, překrývají se. Mladí brouci se líhnou během koncem srpna a přezimují v místě vývoje, v hrabance apod. Generace je univoltinní ((význam slova univoltinní - organismus vyvíjející se a rozmnožující se jen jednou během roku, jinými slovy má za rok pouze jednu generaci).

Lýkohub obecný je v našich podmínkách velmi hojným druhem brouka. Uplatňuje se především na odumírajících a odumřelých stromech, často již obsazených jinými kůrovcovitými brouky, na zdravých stromech je jeho výskyt jen výjimečný.
 

Lýkohub obecnýNázvy ve světě

Německy: Fichtenbastkäfer

Foto: http://www.kerbtier.de/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.