Krasec lesknavý

Krasec lesknavý

Anthaxia nitidula

Výskyt: Evropa
Délka těla: 5-7 mm
Délka vývoje: 2 roky
Potrava: Pyl a nektar hlohu, růží atd.
velikost písma:  A A A
09.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5580 zobrazení     0 komentářů

Krasec lesknavý je překrásně zbarvený zástupce čeledi krascovitých. Je to poměrně malý brouk, dorůstající pouze 5 až 7 milimetrů. Jeho tělo je ploché a postupně se zužuje. Sameček je celý zelený se světlejším zeleným štítem. Samička má zelené krovky a červený až oranžový štít. Tomuto druhu se někdy též říká krasec lesklý.

Objevuje se v červnu a červenci na krajích lesů nebo na lesních mýtinách. Zdržuje se tu na květech šípků, růží, kopretin i pampelišek, ale i jiných rostlin. Krasec lesknavý neboli lesklý žije skoro v celé Evropě. Vyskytují se kolem lesů, lučních cest, v zahradách a parcích.

Dospělec se často vyskytuje na hlohu, růží a kvetoucích bylinách, kde se živí pylem a nektarem. Larvy se vyvíjejí v ovocných stromech, keřích a zdřevnatělých kořenech bylin, kde si vykusují ploché chodbičky. Mají bělavou barvu a nápadně širokou předohruď. Vývoj trvá 2 roky.

Krasec lesknavý neboli krasec lesklý je zástupcem z čeledi krascovitých (latinsky Buprestidae) na světě je známo velké druhové zastoupení těchto brouků, zhruba 15000 druhů náleží do této čeledi, čímž se řadí mezi nejpočetnější čeledě brouků světa. Z tohoto množství jich na území naší republiky žije kolem 120 druhů.

Krasec lesknavýNázvy ve světě

Německy: Zierliches Prachtkäferchen, Slovensky: Krasoň lesklý

Foto: http://www.naturefg.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.