Krajník pižmový
Calosoma sycophanta
Krajník pižmový
Calosoma sycophanta
Krajník pižmový obývá listnaté i jehličnaté lesy. Je to nádherně zbarvený brouk, v dospělosti měřící 24 až 30 milimetrů. Je to dravý druh brouka.
Krajník pižmový je rozšířen po celé Evropě. V České republice patří mezi chráněné druhy živočichů.
V korunách stromů krajník pižmový neúnavně pronásleduje v květnu a červnu škodlivé housenky. Za týden spotřebuje jedinec až přes 20 velikých housenek (například housenky těchto druhů: bekyně velkohlavá, bekyně mniška, píďalka tmavoskvrnáč a můra sosnokaz. Stejně dravé jsou také jejich larvy). Tímto je krajník velice užitečným druhem. V roce 1905 byl krajník pižmový importován z Anglie do Nové Anglie, aby pomohl likvidovat přemnoženou Bekyni velkohlavou. Brouci žijí 2 až 3 roky, přezimují v zemních komůrkách, které si vyhrabávají již začátkem července. Krajníci na rozdíl od většiny ostatních střevlíkovitých dobře létají.
Samice klade 100 až 600 vajíček, z nichž se za 3 až 10 dní vylíhnou larvy, rovněž neobyčejně dravé. Koncem června larvy slézají ze stromu a zakuklí se v zemi. Brouci se vylíhnou už v září, ale na povrch vylézají až zjara příštího roku. Pak se brouci opět počátkem července zahrabávají asi 50 centimetrů hluboko do země a opět přečkávají zimu.
Názvy ve světě
Krajník pižmový
Anglicky: Forest Caterpillar Hunter, Dánsky: Stor Pupperøver, Francouzsky: Calosome sycophante, Chorvatsky: Veliki gusjeničar, Maďarsky: Aranyos bábrabló, Německy: Großer Puppenräuber, Slovensky: Húseničiar pižmový
Mohlo by vás také zajímat
Tesařík pižmový, Krajník hnědý, Klokánek pižmový
Foto: http://fcassulo.altervista.org