Krajník hnědý

Krajník hnědý

Calosoma inquisitor

Výskyt: Evropa, Afrika, Asie
Délka těla: 16-24 mm
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3520 zobrazení     0 komentářů

Krajník hnědý dosahuje velikosti 16-24 mm, zbarvení tohoto druhu je mírně variabilní. Běžně zbarven hnědě s měděným leskem, okraje krovek červeně nebo zeleně lesklé. Vzácněji je povrch těla zbarven celý do zelena, modra nebo úplně do černa. Spodní strana převážně kovově zeleně-černá. Přívěsky a nohy černé. Oči mírně vystupující. Štít je širší než delší, zpravidla téměř srdčitý. Povrch štítu jemně tečkovaný. Krovky oválného tvaru, hluboce příčně rýhované.

Krajník hnědý obývá Evropu mimo nejsevernější oblasti, severní Afriku, Malou Asii, Sýrii, Kavkaz a východní Sibiř.

V České republice je na vhodných stanovištích krajník hnědý hojný druh, obývá nížiny, pahorkatiny a velmi vzácně vystupuje do hor. Typickým místem výskytu je např.: Český kras, Křivoklátsko, Lednicko-Valtický areál. Náš nejhojnější druh krajníka.

Imaga se objevují od začátku května do července, preferují osluněné solitérní stromy nebo okraje lesů. Především teplé dubové a dubohabrové lesy. Přes den se pohybuje po kmenech a v korunách stromů, keřích, ale i na zemi, kde loví převážně housenky. Při kalamitě housenek může dojít i k přemnožení krajníků, kde na malém prostoru může být desítky jedinců. Je výborným letcem a přeletuje poměrně velké vzdálenosti. Po spáření samičky kladou vajíčka do půdy (květen). Vývoj po kuklu trvá asi měsíc a již v červenci se líhnou brouci, kteří ovšem přezimují do jara následujícího roku. Imaga žijí 2-3 roky, do úkrytů zalézají již na konci července a přezimují. Vylézají následující jaro.

Krajník hnědý je poměrně rozšířeným druhem, který se vyskytuje roztroušeně po celé ČR. Potřebuje vhodné biotopy, které jsou dnes často chráněny jako maloplošná nebo velkoplošná chráněná území. Historicky býval určitě hojnější než dnes, ale pořád se jedná o hojný druh.

Krajník hnědýNázvy ve světě

Chorvatsky: Mali gusjeničar, Maďarsky: Kis bábrabló, Německy: Kleiner Puppenräuber, Slovensky: Húseničiar hnedý

Foto: http://carabidae.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.