Emu hnědý
Dromaius novaehollandiae
Emu hnědý
Dromaius novaehollandiae
- Výskyt: Austrálie
- Výška: Až 200 cm
- Hmotnost: Až 50 kg
- Počet vajec: 5-15 ks
- Inkubační doba: 56 dnů
- Krmivo: Semena, listy, plody, hmyz
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Palaeognathae - běžci
- Řád: Struthioniformes - pštrosi
- Čeleď: Casuariidae - kasuárovití
- Podčeleď: Dromaiinae - emuovití
- Rod: Dromaius - emu
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm
Charakteristika
Emu hnědý je největší původní ptačí druh Austrálie. Má chundelatě střapaté, splývavé šedohnědé peří a podobně jako u kasuárů je každé pero opatřeno dlouhým paostnem. Na dlouhých silných nohách najdeme 3 prsty. Malá křídla jsou skryta v peří a nemohou sloužit k letu. Ptáci se jimi za horka ovívají, aby se ochladili.
Prostředí a stanoviště
Obývají pestrou paletu biotopů od zalesněných území až po polopustinné oblasti, které jsou pro ně nejtypičtější.
Způsob života
Společensky založený emu hnědý žije mimo období rozmnožování v malých skupinkách. Někdy, zejména v období sucha, se tyto skupiny spojují do několika tisícových hejn. Emu má nomádskou povahu, a proto při hledání potravy procestuje až neuvěřitelně rozlehlé oblasti.
Způsob obživy
Emu hnědí jsou všežraví. Upřednostňují stravu v podobě semen, pupenů rostlin a ovoce. Příležitostně požírá i hmyz, drobné ještěry a hlodavce.
Rozmnožování
Pohlavní dospělost nastává u tohoto druhu ve 2. až 3. roce života. Délka inkubace vajec se pohybuje kolem 56 dnů. Snůška čítá 5 – 15 vajec. Doba odchovu mláďat trvá 7 až 8 měsíců. V období rozmnožování se emuové sdružují do párů. Samec vybuduje mělké oválné (průměr asi jeden metr) hnízdo, které vystele trávou a větvičkami. Samice do něj nanese snůšku, kterou zahřívá pouze samec. Po celé dlouhé osmitýdenní období nežere, nepije ani nevyměšuje a žije pouze z tukových zásob, které si vytvořil v předchozím období. Při inkubaci upadá do jakéhosi stavu strnulosti, při němž snižuje teplotu těla o 3 - 4 °C, čímž je jeho ztráta vody pouze pětinová oproti normálu. V období krátce po vylíhnutí mláďat je samec velice agresivní, zahání samičku a dokonce útočí na lidi, pokud se dostanou do jeho blízkosti.
Ochrana druhu
Emu hnědý je ve své domovině široce rozšířen a v současnosti se nezdá, že by byl ohrožen. Australské rostlinstvo, jeho životní prostředí a zdroj obživy, je však stále více ničeno a nahrazováno plantážemi polních plodin. V některých oblastech se stávají závažnými škůdci.
Zajímavosti
Emu je výborným běžcem. Dokáže vyvinout rychlost až 48 km/h, při které jsou jeho kroky dlouhé až 2,7 m. Stejně jako nandu dobře plave – při plavání byl pozorován i na mořském pobřeží.
Názvy ve světě
Emu hnědý
Anglicky: Emu, Německy: Emu, Chorvatsky: Emu, Polsky: Emu, Rumunsky: Emu, Španělsky: Emu
Mohlo by vás také zajímat
Papoušek hnědý, Datel hnědý, Páchník hnědý, Krajník hnědý, Luňák hnědý, Sup hnědý, Kulík hnědý, Bramborníček hnědý, Ibis hnědý, Turpan hnědý