Znaky
Jeho jméno klame, protože mláďata jsou šedohnědá a jejich peří je světle lemované, staří ptáci jsou hnědí a mají šedou hlavu. Ocas čerstvě vylétnuvších mláďat se ještě vidličnatě nerozdvojuje a později jen slabě. Když jej pták rozestře, vypadá jako rovně zastřižený. Rozpětí křídel se pohybuje okolo 150 cm.
Prostředí
V tropech je běžným ptákem vesnic a měst, na sever od Alp žije téměř vždy u vody a je typickým dravcem nížin.
Rozmnožování
V době toku koná luňák hnědý letecké akrobacie nad svým loveckým obvodem, krouží vysoko a přitom často melodicky trylkuje. I v místech vzdálených od lidí vystýlá své hnízdo hadry. V oblastech, kde je hojný, hnízdí v řídkých koloniích. S oblibou hnízdí i v koloniích volavek, jejichž hnízda okupuje. Když staví hnízdo sám, činí tak obvykle v poloviční výšce rozvětvující se koruny silného stromu. Údaje o hnízdění jako u luňáka červeného.
Potrava
Luňák hnědý sbírá na silnici přejetá zvířata, vylovuje jednou nohou mrtvé ryby plující na hladině a sbírá i odpadky na smetištích. Loví mimoto žáby, mladé ptáky a jiná menší zvířata.
Všeobecně
Tažný pták, přezimující až v Africe, kde má příbuzná rasa mnohde žlutý zobák. Tady prohrabává smetiště, hnízdí na stavbách a Afričankám, které podle starého zvyku nosí domů nákupy na hlavě, krade někdy odsud maso. Tento luňák přispívá k běžnému koloritu ulic v Istanbulu či Nairobi.
Komentáře ke zvířeti