Luňák hnědý

Milvus migrans

Výskyt: Kromě Ameriky všechny světadíly
Velikost: 50-60 cm
Hmotnost: 750-950 g
Počet vajec: 2-5 ks
Inkubační doba: 31-32 dnů
Potrava: Žáby, mršiny, ryby
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6410 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Jeho jméno klame, protože mláďata jsou šedohnědá a jejich peří je světle lemované, staří ptáci jsou hnědí a mají šedou hlavu. Ocas čerstvě vylétnuvších mláďat se ještě vidličnatě nerozdvojuje a později jen slabě. Když jej pták rozestře, vypadá jako rovně zastřižený. Rozpětí křídel se pohybuje okolo 150 cm.

Prostředí

V tropech je běžným ptákem vesnic a měst, na sever od Alp žije téměř vždy u vody a je typickým dravcem nížin.

Rozmnožování

V době toku koná luňák hnědý letecké akrobacie nad svým loveckým obvodem, krouží vysoko a přitom často melodicky trylkuje. I v místech vzdálených od lidí vystýlá své hnízdo hadry. V oblastech, kde je hojný, hnízdí v řídkých koloniích. S oblibou hnízdí i v koloniích volavek, jejichž hnízda okupuje. Když staví hnízdo sám, činí tak obvykle v poloviční výšce rozvětvující se koruny silného stromu. Údaje o hnízdění jako u luňáka červeného.

Potrava

Luňák hnědý sbírá na silnici přejetá zvířata, vylovuje jednou nohou mrtvé ryby plující na hladině a sbírá i odpadky na smetištích. Loví mimoto žáby, mladé ptáky a jiná menší zvířata.

Všeobecně

Tažný pták, přezimující až v Africe, kde má příbuzná rasa mnohde žlutý zobák. Tady prohrabává smetiště, hnízdí na stavbách a Afričankám, které podle starého zvyku nosí domů nákupy na hlavě, krade někdy odsud maso. Tento luňák přispívá k běžnému koloritu ulic v Istanbulu či Nairobi.
 

Luňák hnědýNázvy ve světě

Anglicky: Black Kite, Dánsky: Sort Glente, Estonsky: Must-harksaba, Finsky: Haarahaukka, Francouzsky: Élanion blac, Holandsky: Zwarte wouw, Chorvatsky: Crna lunja, Islandsky: Vatnagleða, Italsky: Nibbio bruno, Maďarsky: Barna kánya, Německy: Schwarzmilan

Foto: http://500px.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.